Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Иван Диков: Най-важното при злокачествените заболявания е профилактиката

Операциите при рак на матката не нарушават качеството на живот на жената

Снимка: БГНЕС

„За последните години за съжаление нараства броят на заболелите с онкологични болести, а пандемията измести и диагностиката, и лечението на пациентите в друга посока, което ги отклони от профилактичните прегеледи“, каза пред БНР д-р Иван Диков, водещ акушер-гинеколог с над 35 години опит в „Майчин дом“, управител на Медицинския център към болницата.

Безплатни профилактични прегледи за рак на матката се провеждат в Специализираната болница за активно лечение по акушерство и гинекология "Майчин дом".

„Най-важното при злокачествените заболявания е профилактиката, и ако я няма, процентът ще се увеличава на новозаболелите. По-голямата част от населението дори не се възползват от пакета по Здравна каса за профилактични прегледи. От друга страна е начинът на живот на хората", смята д-р Диков.

"Ракът на маточното тяло, на лигавицата е характерен при жените в зряла възраст, за разлика от рака на маточната шийка. Предразполагащи фактори са диабет, затлъстяване, хипертония, фактори, които се засилиха по време на извънредната обстановка“, поясни още д-р Диков. Той допълни:

"Ракът на матката се третира само оперативно. Оперативните интервенции в болницата с робота Da Vinci в нашата болница дават възможност за 3D оглед на органите, което е съвременният и модерен подход, като новата технология спомага и за по-бързото и безболезнено възстановяване на пациента. Освен това отговорно мога да кажа, че операциите (не в разширен обем) при рак на матката не нарушават качеството на живот на жената, тя продължава да има нормален сексуален живот", заяви д-р Диков.

Прегледите не са профилактични, а пациентите трябва да са от рисковите групи - жени в менопауза, с оплаквания - над 40 години. В прегледите не се правят лабораторни изследвания, поясни още специалистът.

Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антун Иса: Западът умишлено не използва лостове, които биха спрели геноцида в Газа

Великобритания, Франция, Белгия, Канада и Австралия са сред страните, които се зарекоха да признаят независима Палестинска държава на лидерския дебат в Общото събрание на ООН идната седмица. Западните страни са откъснати от реалността и не могат да избягат от пожелателното мислене от 90-те години на миналия век и еуфорията около тогавашния..

публикувано на 20.09.25 в 10:48
Александър Сивилов

Проф. Александър Сивилов: Демокрацията започва да се изпразва от съдържание

"Темата за  сухия режим и голямата депресия в социалната историята на Съединените щати е много интересна и аз за първи път се сблъсках с част от документите за връзките на Съветския съюз и Куба, които са включени в тази книга, докато работех". Това каза пред БНР проф. Александър Сивилов , автор на  книгата "Гангстерите на сухия режим и голямата..

публикувано на 19.09.25 в 18:23
Кънчо Стойчев

Кънчо Стойчев: В политическата ни класа отсъства изобщо идеята за смирение

"Присъстваме на постоянни сцени в българския политически живот, говоря обобщаващо за всички политически играчи, в тон като че ли става дума за някакви безгрешни хора, за някакви хора над земята, над света, за някакви богове и тези хора спорят помежду си от позицията си на крайна и окончателна истина. Единият е прав за това, другият казва онова. Това е..

публикувано на 19.09.25 в 13:04
Ирина Манушева

Ирина Манушева за по-високите глоби за родители: Може ли да се насочим към реалните проблеми?

Промени в няколко закона предвиждат нови задължения и по-високи глоби за родителите. Едно от предложенията засяга употребата на райски газ от деца. "Виждаме поредният опит – плод на безсилие и некомпетентност, да се наложи контрол, който е псевдомярка за решаването на какъвто и да е проблем", заяви пред БНР Ирина Манушева, преводач, родител..

публикувано на 19.09.25 в 11:51

Пъстро и вкусно на Фестивала на сливата в Троян

В Троян се открива 32-рото издание на Българския фестивал на сливата.   До 22 септември Троян и Орешак ще бъдат домакини на  концерти, дегустации, игри, творчески ателиета, лазерен спектакъл . Участие са заявили над 200 занаятчии. Освен сливопроизводството, фестивалът представя традициите, бита и културата на троянския край , казва..

публикувано на 19.09.25 в 07:16
Д-р Фани Михайлова

Между две и четири деца на 1000 новородени имат намаление на слуха

Откриването на слухови проблеми в ранна възраст е ключово за пълноценното развитие на детето. Според данни на Световната здравна организация около 5% от световното население страда от загуба на слух , като това включва и деца . Хиляди бебета в България са пропуснали слуховия скрининг през последните години, което прави проблема още..

публикувано на 18.09.25 в 11:13
Диана Хюсеин

Диана Хюсеин: Всякакъв натиск върху Израел ще помогне на Газа

" Всякакъв натиск върху Израел при всички положения ще помогне на Газа , защото и по признанията на премиера на Израел  Бенямин Нетаняху  преди дни - Израел е на път към икономическо-политическа изолация, която по неговите оценки ще продължи няколко години, дори призова те да изградят икономика, с която да са си самодостатъчни и сравни Израел със..

публикувано на 17.09.25 в 15:03