NFTs на пръв поглед могат да се приемат за една нова форма на това, което криптовалутите губят все повече – децентрализацията и уникалността, след като китайските власти въведоха в употреба официална дигиталнавалута, Европейският съюз и Великобритания обмислят да сторят същото, а Илон Мъск доказа, че може само с публикация в Туитър да срине цената на биткойните. Тези слаби звена липсват в новия дигитален бум на криптотворбите. Въпросът е колко време ще трябва, за да бъдат въведени регулации и спрямо NFTs?
Продажбата на дигиталната творба на 39-годишния графичен дизайнер Майк Винкелман, известен още като Beeple, се приема като повратен момент в историята на изкуството, а много вероятно освен това и на начина ни на разбиране и взаимодействие с интернет в XXI век. Ето как си обяснява дигиталният художник интересът към NFTs:
„NFTs имат голямо бъдеще. Технологията е проста и може да бъде използвана за много различни неща. Много хора ги сравняват с появата на интернет. Тогава хората се чудеха за какво може да се използва една уеб страница, а именно – за публикуването на информация, което е просто, но широкообхватно. С NFTs е същото. Те доказват правото на собственост и в момента само се загатва за възможностите на тази технология. В случая се прилага при дигиталното изкуство, но може да се приложи в музиката, автомобилите, мобилните телефони, дипломите, като така да се доказва, че притежаваш нещо, било то физическо или нефизическо.”
Beeple обаче допуска възможността търговията с NFTs да се окаже балон:
„Има много оживление и някои хора влагат пари в неща, които мога да гарантирам почти със сигурност, че ще бъдат без стойност. Ако нещо е NFT това не му носи стойност автоматично. Хората ще бързат и ще вложат пари. Връщайки се на аналогията с интернет, имаше вълнение и около него, получи се балон и той се спука. Но хората не спряха да използват интернет. Мисля, че това ще се повтори. Ще има балон, ако вложите парите си в боклук – ще е за нищо и ще ги загубите, но концепцията за използване на NFTs няма да изчезне. Технологията не е преувеличена и е достатъчно силна, за да надживее това. Хората трябва да внимават, всичко е в начална фаза, има спекулации, трябва да мислят дали това, в което влагат парите си, ще е ценно и след 5 или 10 години.”
Анализът на адвокатката по интелектуална собственост от Ню Йорк Лейла Аминоделей:
„Творбата представлява колаж от много изображения, създадени от Бийпъл за дълъг период от време. Някои критици твърдят, че част от изображенията са расистки или сексистки и много хора не харесват творбата. Но не се продадоха самите дигитални рисунки, а концепцията за собственост, признаването на правото за изключително притежание. Самата творба не е чак толкова важна. И това показва връзката между живота ни и технологиите и развиващите се начини на изразяване.”
Купувачът – 32-годишният Вигнеш Сундаресан – основател на компания за криптовалути и главен изпълнителен директор на консултантска компания в информационните технологии, смята да изложи творбата в 4 виртуални реалности, които ще бъдат достъпни през уеб браузър или технология за виртуална реалност:
„Идеята ми е да създам индустрия, защото смятам, че NFTs са успешни. Така ще се отвори един нов свят за повече артисти и колекционери. И мисля, че този свят ще бъде едно по-добро място. Това е намерението ми.”
Някои обаче предвещават провал. Сред тях е основателят на виртуалния свят Cryptovoxels Бен Нолан:
„Не бих вложил спестяванията си в NFTs. Балонът ще гръмне и стойността ще се срине. Идеята NFTs да е инвестиция или начин за правене на пари е ужасна.”
Изкуството е само една част от новата икономика на виртуалните светове, където под формата на NFTs могат да бъдат продавани дори онлайн недвижими имоти, дрехи и имена. Една от тези платформи дори наема служители във виртуалния си свят. В тези виртуални споделени пространства са се провеждали модни ревюта, а интерес предизвикват у музикантите, които по този начин по време на строги ограничения могат да провеждат концерти и да продават билети. Предприемачът Ананд Вентесваран е категоричен:
„Възходът на NFTs се дължи в много голяма степен на пандемията. По-голямата част от артистите навлязоха в това пространство, защото бяха принудени да търсят алтернативни начини за изразяване и изкарване на прехрана. Повечето от растежа се осъществи през 2020 г. Виртуалните пространства са триизмерни и там човек може да има тяло, могат да се въртят непрестанно реклами.”
Повечето потребители на „Фейсбук” доброволно „пренасят” самоличността си в интернет чрез предоставянето на данни за себе си, свои снимки и с охота използват стикерите, наподобяващи физическите им характеристики. Но още по-примамлива е идеята за триизмерен и лишен от външни недостатъци онлайн аватар на човека, който може да изпълнява всякакви действия. А този сектор се развива стремглаво, като големите инвестиции идват от социалните медии, гейминг и порно индустриите. Бившият модел Кристин Мазано е съосновател на технологична компания, създаваща суперреалистични триизмерни аватари на хора и въпреки че тази сфера все още прохожда, смята, че пазарите за тях са модата, рекламата и дигиталната помощ:
„Има много възможности за употреба на аватарите – в здравеопазването, като чат ботове, лични компаньони и асистенти, виртуални инфлуенсъри и ютюбъри. Каквото човек може да направи в дигиталното пространство, може да се замени с аватари, които дори говорят различни езици, включително жестомимичен. Мисля, че на поколението Z и по-младите хора много им харесва и те ще решат как тази технология да навлезе и каква част от бъдещето ще е.”
Подобни дигитални копия на хора се използват вече няколко години от китайската информационна агенция „Синхуа”. А аватарът в Инстаграм Lil Miquela има над 3 милиона последователи, на които може да рекламира всичко. Благодарение на този маркетингов потенциал, компанията, която я е създала, струва над 125 милиона долара.
Осъществяването на подобни идеи водят след себе си последствия като водене на пръв поглед на пълноценно паралелно онлайн съществуване на индивида. Прогнозата отпреди 10 години на Рей Курцвейл – американски инженер и изобретател, за когото Бил Гейтс казва, че е най-добрият в предвиждането на бъдещето:
„Следващата стъпка е да сложим очила, които ще изпращат изображения директно в ретината ни, като така ще се потопим в триизмерен нефизически, но визуален и звуков свят. Ще можем да се погледнем, но тялото ни може да не е същото, като това в реалността. И това ще става все по-реалистично. В следващите 20-ина години ще бъдат създадени наноботи с размерите на кръвни телца, които ще навлязат в телата ни, за да ни поддържат здрави отвътре. А някои ще влязат в мозъка ни неинвазивно – през капилярите. Те ще си взаимодействат с невроните ни. Така нашата памет и способност да взимаме решения ще бъдат свързани с интернет и ще можем да навлезем във виртуалната реалност посредством нервната ни система. По този начин, ако искам да вляза във виртуалното пространство тези наноботи ще изключат сигналите от истинските ми очи и кожа и ще създават подходящите сигнали за виртуалната среда. И така ще се чувствам сякаш съм там с моето виртуално тяло. То може да е моето от истинския свят или да е различно. Една двойка би могла да се смени и да разгледа отношенията във връзката от другата страна. Учител може да възложи на ученик да бъде Бенджамин Франклин в един виртуален Конгрес. Не просто да се облече като него, а да стане този герой. Тези виртуални реалности ще бъдат като уебсайтовете – ще се избират от милиони. Някои ще пресъздават прекрасни места на Земята като Тадж Махал или средиземноморските плажове. А други ще бъдат фантастични, като от друг свят. И тези места няма да са само за разпускане. В тях ще можем да общуваме с други хора и те ще бъдат продължение на реалността.”
Снимки: pexels.com, unsplash.com, pixabay.com
Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи". Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...
В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..
На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..
Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..
Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..
Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..
От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..
За планирано масово изселване на българи от Дуисбург, Германия, алармира неформалната мрежа "Столипиново в Европа". "Това, което се случи, е,..
Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в..
Не очаквайте да дадем подкрепа на някого, ако не бъдем потърсени за това. Това каза пред БНР депутатът от ДПС-Ново начало Хамид Хамид и коментира:..