Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомен за алпиниста Христо Христов, който остана завинаги на 26 години

Христо Христов
Снимка: личен архив

За поредна година се проведе планинска среща в памет на алпиниста Христо Христов на изкуствената стена за катерене при екопътека „Невястата” над параклиса „Св. Пантелеймон” по пътя Смолян - Пампорово.

По стъпките на Христо Христов тръгнаха много деца, организирани от Спортния клуб по алпинизъм в Смолян, носещ неговото име.

През 2004 година Христо Христов изкачи безкислородно връх Еверест. На слизане от върха остана завинаги на 26 години в ледената прегръдка на осемхилядника в Хималаите.

„Не е важен върхът, а пътят, извървян до него“, казваше Христо.

Винаги усмихнат, сърдечен и готов да помогне. Твърде млад, но истински приятел и човек с характер. Горд с родопските си корени, достоен да прослави с името си Смолян.

С много обич и тъга си спомняме за Христо Христов. Той изкачи връх Талай Сагар през 2003 година с Никола Леваков.

"Впечатли ме, че не искаше да се връщаме. Имаше ситуация, в която беше по-разумно да слезем, да починем и да опитаме пак, но той в никакъв случай не искаше да се върнем. Основната причина да стане така, както се получи, е той, защото за нищо на света не искаше да се върнем, откакто бяхме тръгнали. Човек, който не се отказва, който е много силен и добър", разказа за БНР Леваков.

"Алпинизмът е дълъг процес, в който трябва човек да прояви характера си. Не трябва да се поддава на евентуалната победа, на еуфорията от евентуална победа и в същото време на песимистични мисли. Трябва да прояви характера си и с голямо търпение да си свърши работата, както е възможно това при скулптурата". Тези думи на преподавателят му по скулптура проф. Емил Попов припомни Христо Христов в интервю за БНР преди експедицията за Еверест.

Алпинистът тръгна с много обич от родната Родопа планина, която синовно го прегъна и изпрати с гайди и чанове:

"С чанове, по начин, по който искаме да изразим съпричастността си, която чувстваме към него", каза Стамен Гърбелов от Клуб по алпинизъм "Христо Христов".

Никола Леваков сподели, че Христо Христов му е разказвал много за майка си, баба си и приятелката си Юлия, за приятелите си:

"Мечтата му беше да си направи ателие с един негов приятел близо до Пампорово, да си направят нещо като леярна, да правят двамата разни фигури. Искаше с негов приятел да си направят ателие". 

Приятели на Христо Христов построиха параклис в негова памет. Те планират да възстановят семейната му къща в Левочево.

Повече можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Йовчо Стоянов

В Русе беше показан луксозен албум с фотоси от периода 1920 - 1940 година

Тази седмица във фоайето на Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе бе представен луксозен като изработка и изключително ценен като съдържание албум. Под заглавието "Русе в миналото. Градът във времето между двете световни войни 1920 - 1940 г." притежателите на фото албума имат редкия шанс да видят част от колекциите на съставителите Йовчо..

публикувано на 18.05.25 в 07:53

Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение

През тази седмица Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение. Към 300 пожарникари, спасители и доброволци от 7 държави показаха възможностите си за реакция при природното бедствие. Това бе второто подобно учение с международен характер. Посланикът на Федерална Република Германия посети учението. Монтана бе..

публикувано на 18.05.25 в 07:38

Изложба в Добрич представя историята на 46-и пехотен добрички полк

Историята на 46-и пехотен добрички полк разказва изложба, подредена в Регионалния исторически музей в Добрич. Акцентът на експозицията е върху участието на безстрашните над 2 000 войници в заключителните битки преди края на Втората световна война. Изложбата е съвместна с Регионалния клуб „46-и Пехотен Добрички полк“. „Пътят към победата“ е..

публикувано на 18.05.25 в 06:53

Радинела Павлова и Габриела Бебенова представиха филм за живота в ДФСГ "Интелект"

В Плевен с тържествен концерт отбелязаха 35 години от създаването на Държавната финансово - стопанска гимназия „Интелект“.  На тази годишнина е посветен и филм, създаден от две момичета в 11 клас - възпитанички на училището.  За идеята, мотивите и за гимназия „Интелект“, Латинка Светозарова разговаря с Радинела Павлова и Габриела..

публикувано на 18.05.25 в 06:27
Столична община учреди награда за социално значим филм – първото отличие е за „Училище за надежда“

"Училище за надежда" спечели специалната награда на Столичната община за филм със социална значимост

За първи път в историята на националния фестивал на българското кино „Васил Гендов“, Столична община учреди и връчи специална награда за филм със социална значимост. Отличието бе част от церемонията на Съюза на българските филмови дейци – най-престижното признание за родното кино. Наградата беше присъдена на документалния филм „Училище за надежда“ –..

публикувано на 18.05.25 в 04:53
Франциск Драгинов

Франциск Драгинов: Традицията тук е всяко малцинство да знае езика и на другите

"Бил съм в България много пъти, а тук имаме ансамбъл за български танци към Съюза на банатските българи във Винга, каза за "Нощен Хоризонт" Франциск Драгинов е банатски българин, който живее във Винга, Румъния. "Ансамбъл българче" се казва нашият танцов състав, който чества тази година 25 години от създаването си. " Моите предци идват..

публикувано на 16.05.25 в 10:39