„Лесно боравим с думата „прошка“, но трудно прощаваме. През последната повече от година има разделение и отмъщение в обществото. Пътят към прошката е труден, защото всеки си изгражда образ, в който той е позитивният, а другият е грешният. Истинската прошка минава през това първо да простиш на себе си, че си слаб и податлив на манипулации“. Това каза пред БНР Георги Бърдаров, писател и университетски преподавател в СУ.
Романът му „Аbsolvo te“ е носител на Европейската награда за литература. Това е вторият роман на Бърдаров след „Аз още броя дните“.
„Пиша от дете и това е вътрешна потребност. Основното е университетското ми преподаване в областта на демографията“. По думите му у нас има изкривяване на представата за демография:
„Да, в демографска криза сме, но това не се дължи на ниската раждаемост, защото тя е ниска в целия свят и няма да бъде променена. България има други демографски проблеми - свръхвисока смъртност и липса на младо активно население. Тези проблеми могат да се решат. Имаме нужда от радикална реформа в образованието, още там да мотивираме младите хора да останат да живеят в България и тук да създават семейство“, допълни Бърдаров в предаването „Неделя 150“.
Според него като българи имаме нужда от това да придобием самочувствие и да осъзнаем, че притежаваме огромни ресурси - история, култура и географско положение.
Интервюто с Георги Бърдаров можете да чуете в звуковия файл.
Сред живописните склонове на Ломския край, в някогашното село Аспарухово, започва житейският и творческият път на Кирил Божинов – човек с дълбока душевност, отдаден на словото, четката и родовата памет. Кирил носи в сърцето си не само болката на историята, но и нейната сила – да вдъхновява и съзижда. Той отдава десетилетия от живота си на..
Обичам цветните неща, танците и... жабите. Това сподели пред БНР на имения си ден актрисата Мария Статулова: "Колекционирам жаби, те за мен са олицетворение на хубава усмивка, на радостно същество, което е радостно, че съществува". Празнуваме Голяма Богородица. Близо 180 хил. българи имат имен ден! Когато обичаш това, което правиш, не..
44 китайски студенти изучават български език и култура в Пекинския университет за чужди езици в китайската столица Пекин. Един от преподавателите им е благоевградчанката Люба Атанасова. Наесен тя започва своята 13-а академична година в Пекин, където се озовала неочаквано и разказва, че е трябвало да вземе решението за една секунда. Китайските..
Стефан Арсов е юрист по образование, завършил Юридическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Кариерата му започва в частния сектор, където работи в едни от най-успешните адвокатски кантори в страната, както и в една от водещите компании в сферата на застраховането. Придобива ценен административен опит като част от екипа на..
"Берковица е райско кътче, сгушено в полите на Ком. Връщам се с голямо удоволиствие в най-ранните си години. Всяка ваканция чаках да отида с нетърпение на гости на баба и дядо, за да си щуреем по горичиките и рекичките. Това е едно от най-прекрасните места като природа. Лятото е пълно с диви ягоди, малинки и къпини. Символът е мраморът като дар..
Видинският митрополит Пахомий за благолепните храмове в Северозападна България и нуждата от още свещеници Специален гост на предаването "Чуй лятото" по "Хоризонт" от град Берковица беше Видинският митрополит Пахомий, който разказа за първите си впечатления като духовен пастир, за срещите с вярващите, за нуждата от духовници и за..
Ще летя, ще тичам… ще плувам, Към звездите бих тръгнал аз пеш, Без вода, без храна да купувам, океан… океан от копнеж Това е цитат от едно от стихотворенията с автор Любослав Костов. Директорът на Института за социални и синдикални изследвания и обучения и главен икономист на КНСБ беше гост на предаването "Нощен..
Да има предсрочни избори в следващите месеци е въпрос на политическо оцеляване за Румен Радев, чийто мандат изтича през есента на 2026 г. Това каза..
Министърът на туризма Мирослав Боршош ще посети днес град Априлци, за да се запознае с трасето, предвидено за изграждане на лифт от квартал "Острец"..
Очаква ни гореща политическа есен - протести срещу завладяната държава и институциите-бухалки, организирани от ИПВ и граждански организации, ще..