"Идеята дойде от там, че с течение на времето и намаляване на населението в нашето село, стана ясно, че все по-малко може да се намери човек, който да ни каже какви са мелодиите на песните, как е точно беломорският диалект и затова спонтанно ни дойде идеята да направим записи на част от беломорския фолклор, защото няма как да се вместят всички песни. Те са всички толкова различни от фолклора, който звучи по радио и телевизия, диалекта е много по-специфичен. Решихме да направим диск, в който да запазим част от беломорските песни и също така има и беломорски хотули наречени на диалект или това са някои беломорски случки и шеги, за да може да се чува и беломорският диалект", каза за БНР Станка Къркова.
Село Светлен е населено с българи от Беломорска Тракия. През 1879 година става заселването на село Светлен.
"Тогава селото е било само турско и когато става преселението от Беломорска Тракия тук идват първите 7 семейства на 20 май 1879 година и се заселват в нашето село. След като чуват, че селото е равно, хубаво, има много вода идват още доста семейства и селото става населено с българи от Беломорска Тракия - бежанци, но с течение на времето и на годините има и много преселници", допълни в предаването "Рано в неделя" Къркова.
Читалището е правило доста от обичаите, които са пренесени от Беломорска Тракия, за да ги видят и по-младите хора, да ги предадат на поколенията.
"Правили сме седенки за обработка на памук или плетене на рогозка. Всяка година пресъздаваме обичаите Лазаруване, Коледуване - всичко, което помним и можем да предадем на младите хора, които са останали в селото".
Песните, които ще бъдат включени в диска, се изпълняват от група за автентичен фолклор "Ангел Касабов", има индивидуални песни на Красимир Радев, включени са и три песни, които са автентични записи от 1997 година на стари певици, които се пазят в архива на читалището.
"Също така група "Грамофон" са участници като гост изпълнители и те ще участват с една наша беломорска обработена песен", подчерта тя.
Дискът ще бъде издаден в 400 броя.
Повече можете да чуете в звуковия файл.Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..
В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..
Имам документ, в който ми се обяснява, че един съдия не е написал делото си 13 месеца – повече от година, защото е трябвало да отговаря на народния..