Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Корупцията е основният проблем за Кипър, сочат социологически анкети

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Корупцията е основният проблем за Кипър, сочат социологическите анкети за настроенията на избирателите седмица преди предстоящия парламентарен вот. На 30 май почти 558 000 гласоподаватели ще определят своите избранници за 56-те места в Камарата на представителите.

34% от кипърците поставят на първо място сред проблемите на страната корупцията и искат да видят решения за нея от политическите партии, които се борят за места в парламента. Делът на хората с тази позиция през май е с 6 процентни пункта повече отколкото през март.

Кипърският въпрос се нарежда на четвърто място по важност с 15%, губейки два процентни пункта от март. Въпреки спада той ще играе съществена роля и на тези избори, тъй като около 30% от анкетираните смятат, че ситуацията за неговото решаване се е влошила след неформалната петстранна среща в Женева през април.

Това показват последните големи социологически изследвания, които бяха обявени преди парламентарните избори следващата неделя. Тази нощ изтече разрешеният от закона срок за огласяване на резултати от проучванията на общественото мнение.

Основните политически партии се очаква да запазят сегашните си позиции. За дясноцентристката партия ДИСИ ще гласуват най-много – 17 - 21% от избирателите, според различните проучвания, а основната опозиционна партия - лявата АКЕЛ, привлича 16 - 19% от гласуващите.

Според нагласите, регистрирани в социологическите анкети, е възможно изборите да доведат до осемпартиен парламент.

60% от кипърците не са доволни от предизборната битка на партиите. Според тях  кампанията е негативна, без убедителни послания към гражданите. Само 25% от анкетираните твърдят, че партиите представят решения на проблемите, които вълнуват хората. 

Програмата за ваксинация и общото управление на коронавирусната пандемия от правителството също са обект на предизборни оценки.

40% от анкетираните имат „положително” отношение към реализирането на програмата за ваксинация, 7% заявяват, че тя се управлява много добре, „отрицателно” и „много отрицателно” събират 30% от оценките.

Правителството се справя „много добре” и „положително” с овладяването на пандемията, смятат 38% от анкетираните, докато 32% оценяват работата му като „отрицателна” и „много отрицателна”. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Част от оборудването на площадката на АЕЦ „Белене“

Парламентът на Украйна позволи купуването на двата ядрени реактора, предназначени за АЕЦ "Белене"

Парламентът на Украйна позволи окончателно закупуването на двата ядрени реактора, предвидени за АЕЦ "Белене", съобщава "Ройтерс".  Те са предназначени за атомната електроцентрала "Хмелницки", която работи с намален наполовина капацитет след аварията в Чернобил, е пояснил украински депутат пред агенцията. При скорошното си посещение в Украйна..

публикувано на 11.02.25 в 14:11
Снимката е илюстративна, архив.

Полицаи спасиха възрастен мъж от пожар в село Петревене

Полицаи от РУ Луковит са спасили през изминалата нощ възрастен мъж от пожар в къща в село Петревене. Сигналът за  пожара е подаден малко пред 2.00 ч. Първи на мястото на горящата къща в село Петревене е пристигнал автопатрул на РУ Луковит. Полицейските служители са чули викове за помощ от горящо помещение в къщата, което ги е..

публикувано на 11.02.25 в 14:02

Родители се обявиха против задължителен час по религия

Родители се обявиха срещу идеята за въвеждане на задължителен учебен час по религия в средните училища у нас, лансирана от отделни политици. Над 500 души са се подписали под отвореното писмо, което е изпратено до  Министерството на образованието, парламентарната просветна комисия и Институцията на омбудсмана. Наскоро просветният..

публикувано на 11.02.25 в 14:01
Владимир Береану

Владимир Береану: Йоханис подаде оставка, за да не загуби привилегии - пожизнена пенсия и къща

Има просто обяснение за подадената оставка на президента на Румъния Клаус Йоханис. И това е, че в парламента се събраха достатъчно гласове за импийчмънт, който трябваше днес да се гласува, коментира журналистът Владимир Береану в интервю пред БНР. "Разбра се, че има мнозинство и по румънския закон трябва да се направи референдум и хората..

публикувано на 11.02.25 в 13:59

Увеличението на пенсиите от 1 юли би трябвало да бъде с около 8,5%

Осъвременяването на пенсиите от първи юли тази година би трябвало да е с около 8,4 - 8,5 процента, ако се приложи Швейцарското правило, записано в Кодекса за социалното осигуряване. Това сочат данните и изчисленията към момента.  По рано днес Националният осигурителен институт обяви, че ръстът на средния осигурителен доход за миналата година е 210 лева,..

публикувано на 11.02.25 в 13:48
Арх. Иван Шишков

Арх. Иван Шишков: Активизацията точно сега по случая "Опълченска" е повече политическа

Активизацията точно сега по случая с "Опълченска" е повече политическа, отколкото да е в полза на хората . Това каза пред БНР арх. Иван Шишков, бивш служебен министър на регионалното развитие и благоустройството и бивш архитект на столичния район "Триадица". "В един момент е направена тази проверка и никой не е разбрал, че е направена. ... Въпросът..

публикувано на 11.02.25 в 13:27
Илия Лазаров

Илия Лазаров: Решението на Тръмп за митата няма да се отрази на България

Решението на президента Тръмп да наложи мита на вноса на стомана и алуминий от средата на март няма да се отрази на България - това каза пред БНР депутатът от Европейската народна партия Илия Лазаров, който е и единственият български евродепутат член на комисията по международна търговия в Европейския парламент: "На България няма да се..

публикувано на 11.02.25 в 13:27