„В армията бях във военна вокална група. После учих в театрален институт“, каза пред БНР Райтан.
„На 28 години записах да следвам право. Вече работех в телевизионни предавания за възрастни. Имах интересни роли в сериали не толкова семейни, но и драматични, дори и протестни. Водех и програми на Еврейската агенция за телевизиите на евреите живеещи в диаспората. Моето ДНК е българско, дори да не го изследват. Покойната ми баба Йона, която почина на 92 г., е родена в Чирпан през 1918. Родителите ѝ са били дребни търговци, но и членове на местното читалище. Дядо ми е роден през 1915 г в Одрин. Баба ми разказваше за патриархалното възпитание, което в България всмукват от малки. Смяташе, че роднините са нещо много важно. Повтаряше поговорката „брат брата не храни, но тежко, който го няма“, спомня си Райтан.
За ситуацията в Израел Ефрат Райтан посочва, че случващото се е следствие от нестабилността на властта.
„Изборите през март не завършиха с категорична победа на когото и да е. Дори Нетаняху, който от 12 г. е премиер, не успя да създаде правителство. А това, че вече втора години няма стабилно правителство, силно се отразява на живота на хората. Липсва нормално управление и бюджет. Като се прибави и пандемията, обстановката става взривоопасна. Това доведе до вълна на насилие, както на територията на страната, така и около нея. Пренесе се и в ивицата Газа. Оттам обстреляха Израел с 4 хиляди ракети за 11 дни. Част от тях достигнаха и центъра на държавата Израел. Подразделения на Хамас обстрелваха и Северен Израел от територията на Ливан. Израел има технически възможности да неутрализира 90 на сто от достигналите до територията му ракети. Но не 100 процента. Затова имаме убити, ранени и разрушени сгради, и убити деца. Децата ни, от ранна възраст, живеят в страх между отделните сирени. Мъчно ми е, че арабите в Яфо, с които до сега сме живели в добросъседство нападат евреи и обратно, подстрекавани евреи да се бият с араби. Има някакви признаци на успокояване на обстановката. Но е трудно при тази сложна политическа реалност. Има крайно десни партии, които в този сложен момент, вместо да успокояват духовете, се опитват отново да запалят насилие. Това обслужва техните тесни политически интереси. Живея в Яфо, град в който имаше безредици. В нощта, когато запалиха колата ми, пламнаха още 20 коли. Счупиха стъклата и плячкосаха още стотици други. Замеряха хора с камъни. Палеха къщи. В нашия град за първи път с случва това“, разказа още в предаването „Преди всички“ Райтан.
За бъдещото на израелския Кнесет, ако не може да се състави правителство тя смята:
„В момента нито една партия не успява да направи правителство, Кнесета работи частично, основно с три комисии - финансовата, за националната сигурност, регулационната комисия. В нея участвам. Би трябвало да членувам и в комисията за ред и законност. В очакване сме да се създаде правителство. Много бих се радвала да оглавя групата за приятелство с България. В моето семейство се празнува 24 май, като рожден ден на дъщеря ми. Наистина е респектиращо, че някъде по света се отдава почит на културата и просветата. Това е празник на надеждата, който топли сърцата. Мисля, че не е случайно, че има такъв празник в България. Културата, радостта и топлината характеризират българина“.
Още по темата в звуковия файл.
Ива Гигова от почти 20 години е треньор по тенис , като е преподавала на деца и възрастни, а в момента и на студентите от Университета за национално и световно стопанство . Ива тренира тенис от съвсем малка. Няма спомен в живота й да не е присъствал спорта. Участвала е на тенис турнири за първи път на 10-годишна възраст София , а след това идва..
Ротари клуб - Силистра в екип с психолози реализира сред осмокласници от всички училища в града проекта "Опознай емоциите си". Те успяват да разшифроват нивото на емоционалното здраве сред подрастващите и основните им изводи са, че липсват силни емоционални връзки и диалог с родителите . Според психолозите освен с децата, трябва да се..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България". Проф. Бетани Хюз е автор на два епизода "Съкровищата на България" от документалната поредица "Съкровищата на света", която се излъчва в 120 държави по света. Хюз е историк, писател, автор на..
На 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в кампанията се включва и фондация "Мечтатели - Създатели". Фондация "Мечтатели-Създатели" #SwimForAll..
Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..
Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва? Четири месеца след разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..
От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...
Част от партиите интуитивно или инстинктивно да искат нови избори заради възможността ако Пеевски продължи да расте, санитарният кордон около..