Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Депутатът с български корени Ефрат Райтан за бъдещото на Кнесета

Ефрат Райтан
Снимка: ФБ на Ефрат Райтан

Ефрат Райтан е актриса, но и правист, депутат и преди всичко българка. Красавицата Райтан обърна прогнозите за влизане на Партията на труда Авода в Кнесета. До преди да я включат в списъка, се чудеха дали формацията ще прескочи бариерата от 4 депутатски места. Но актрисата, с чиито песнички и приказки разказвани по телевизията, децата на цяло поколение са расли, наклони везните.

„В армията бях във военна вокална група. После учих в театрален институт“, каза пред БНР Райтан. 

„На 28 години записах да следвам право. Вече работех в телевизионни предавания за възрастни. Имах интересни роли в сериали не толкова семейни, но и драматични, дори и протестни. Водех и програми на Еврейската агенция за телевизиите на евреите живеещи в диаспората. Моето ДНК е българско, дори да не го изследват. Покойната ми баба Йона, която почина на 92 г., е родена в Чирпан през 1918. Родителите ѝ са били дребни търговци, но и членове на местното читалище. Дядо ми е роден през 1915 г в Одрин. Баба ми разказваше за патриархалното възпитание, което в България всмукват от малки. Смяташе, че роднините са нещо много важно. Повтаряше поговорката „брат брата не храни, но тежко, който го няма“, спомня си Райтан.

За ситуацията в Израел Ефрат Райтан посочва, че случващото се е следствие от нестабилността на властта.

Изборите през март не завършиха с категорична победа на когото и да е. Дори Нетаняху, който от 12 г. е премиер, не успя да създаде правителство. А това, че вече втора години няма стабилно правителство, силно се отразява на живота на хората. Липсва нормално управление и бюджет. Като се прибави и пандемията, обстановката става взривоопасна. Това доведе до вълна на насилие, както на територията на страната, така и около нея. Пренесе се и в ивицата Газа. Оттам обстреляха Израел с 4 хиляди ракети за 11 дни. Част от тях достигнаха и центъра на държавата Израел. Подразделения на Хамас обстрелваха и Северен Израел от територията на Ливан. Израел има технически възможности да неутрализира 90 на сто от достигналите до територията му ракети. Но не 100 процента. Затова имаме убити, ранени и разрушени сгради, и убити деца. Децата ни, от ранна възраст, живеят в страх между отделните сирени. Мъчно ми е, че арабите в Яфо, с които до сега сме живели в добросъседство нападат евреи и обратно, подстрекавани евреи да се бият с араби. Има някакви признаци на успокояване на обстановката. Но е трудно при тази сложна политическа реалност. Има крайно десни партии, които в този сложен момент, вместо да успокояват духовете, се опитват отново да запалят насилие. Това обслужва техните тесни политически интереси. Живея в Яфо, град в който имаше безредици. В нощта, когато запалиха колата ми, пламнаха още 20 коли. Счупиха стъклата и плячкосаха още стотици други. Замеряха хора с камъни. Палеха къщи. В нашия град  за първи път с случва това“, разказа още в предаването „Преди всички“ Райтан.

За бъдещото на израелския Кнесет, ако не може да се състави правителство тя смята:

„В момента нито една партия не успява да направи правителство, Кнесета работи частично, основно с три комисии - финансовата, за националната сигурност, регулационната комисия. В нея участвам. Би трябвало да членувам и в комисията за ред и законност. В очакване сме да се създаде правителство. Много бих се радвала да оглавя групата за приятелство с България. В моето семейство се празнува 24 май, като рожден ден на дъщеря ми. Наистина е респектиращо, че някъде по света се отдава почит на културата и просветата. Това е празник на надеждата, който топли сърцата. Мисля, че не е случайно, че има такъв празник в България. Културата, радостта и топлината характеризират българина“.

Още по темата в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В родопско село правят кастинг за актьори. Наесен ще играят "Женско царство"

Родопското село Пчеларово обяви кастинг за актьори  любители . Те ще участват в театрална пиеса, чиято  премиера е планирана за есента. Идеята е на семейства, завърнали се неотдавна от Канада .  Шепата ентусиасти и доброволци искат да върнат славата на Пчеларово от времената, когато в него са живели 4000 души. Красимира Стоянова е..

публикувано на 16.05.24 в 10:04

"Към този момент е лека джунгла." Защо изоставиха крепост над Габрово?

Габровци алармират с тревога, че останките от историческата крепост "Градище" над града – предпочитано място за разходка на местните хора и гости на града, продължават да се рушат. На мястото на някогашното укрепено селище, културна ценност от местно значение , сега избуява висока растителност, а зидовете, поддали под напора на времето, са..

публикувано на 14.05.24 в 09:45

Екопътеката край Царевец крие любопитни истории

Ще се разходим по един атрактивен маршрут с живописна природа и любопитна история. Това е екопътеката до скалните рисунки в мездренското село Царевец. Графитите в пещерите във варовиковия венец край селото са множество надписи и изображения, издълбани върху камъка между 16 и 19 век. Те са интересно историческо свидетелство, което все още не е..

публикувано на 12.05.24 в 08:40

Легенда за българска принцеса обяснява появата на червените божури в Източните Родопи

Легенда за българска принцеса обяснява появата на червените божури в Източните Родопи. Според преданията, девойката е водила съпротивата на местните хора при завладяването на планината от османските турци и от кръвта й са израснали красивите пролетни цветя. Момичето е описвано с дълга руса коса и бяла роба, което води бял кон или държи меч. И до днес..

публикувано на 12.05.24 в 05:30

Изрисуват електрически табла в Монтана

Електрическите табла в градската градина на Монтана придобиват нов вид. Върху тях вече няма да има листчета с всевъзможни оферти за работа и извършване на услуги, защото са се превърнали в картини. Нова визия им дава художничката Лилия Захаринова. "Непрекъснато се борехме с премахването на всевъзможни обяви по електрическите табла, както й да ги..

публикувано на 09.05.24 в 11:35
Клиниката по детска клинична хематология и онкология в УМБАЛ Царица Йоанна - ИСУЛ

Отваря обновеният пансион на Детската онкохематология в ИСУЛ

Предстои отново да заработи ремонтираният пансион към Детската онкохематология в болница "Царица Йоанна – ИСУЛ". Това съобщи в интервю за БНР клиничният психолог Ивайла Георгиева. "Всички сме особено щастливи, че нещата напредват и се развиват. Дом-пансионатът скоро ще отвори врати . Очакваме съвсем скоро той отново да посрещне..

публикувано на 09.05.24 в 10:31
Кристиян Куртев

15 годишният Кристиян Куртев е гост в рубриката "Америка - илюзии и реалности"

В този епизод на рубриката “Америка- илюзии и реалности” гост е 15 годишният Кристиян Куртев. Едно от онези умни и талантливи деца, които от 90-те години насам успешно изпреварват американските със знанията и възпитанието си и се превръщат не в богатство на своята родина , а в интелектуалното богатство на Америка! "Баба и дядо - те ми..

публикувано на 08.05.24 в 10:18