"Има няколко органа в държавата, които, ако искат, могат да разкрият истината за подслушванията. За съжаление, досегашната практика показва, че прокуратурата, вместо да играе като коректив за ползването на СРС, самата тя нарушава закона. Има специално бюро за надзор на СРС, но след напускането на Бойко Рашков нищо не се чува за работата му. Комисията за защита на сигурността на информацията също има властови механизми да разследва. Така че, стига да има желание, има инструментариум".
Това поясни пред БНР адвокат Минчо Спасов, председател на комисията по вътрешен ред и сигурност в 40-ото Народно събрание.
И допълни, че хартиени копия лесно могат да бъдат унищожени, но има дневници, които не могат, тъй като съдържат разработки и за други случаи, има и електронни файлове, които трудно могат да бъдат заличени без следа.
"Лесно е да се установи срещу кои телефонни номера са били насочени СРС-та. Но е възможно и да има наблюдение... Трябва да бъдат попитани не само окръжните, но и районните съдилища".
В предаването "Нещо повече" Спасов допълни:
"В тайните ни служби зад булото на секретността се прикриват безобразия. Най-лесният начин е да унищожиш досие. Сигурен съм, че и сега наказани няма да има".
Интервюто с Минчо Спасов можете да чуете в звуковия файл.
Шест големи браншови организации в земеделието, между които животновъди и млекопреработватели, обявяват готовност за протест утре, в деня на посещението на еврокомисаря по земеделие Кристоф Хансен в България. Протестната проява е под надслов "В защита и подкрепа на българското производство" и е насочена срещу политики и механизми, които, според..
Река Янтра достигна критичните си нива във Велико Търново, но постепенно започва да спада. Откъснат е достъпът до историческата църква "Св. 40 мъченици". Безсънна нощ изкараха кметовете, службите и хората във Велико Търново. В квартал "Асенов" Янтра се разля. Няма риск за църквата "Св. 40 мъченици", въпреки че водата е навлязла вече в двора. В..
Националната асоциация на зърнопроизводителите настоява за незабавна оставка на земеделския министър Георги Тахов и започва подготовка за мащабни национални протести с цел защита на поминъка на българските зърнопроизводители. Това предупреждение е записано в протестна декларация, която най-голямата браншова организация в земеделието у нас..
Министърът на правосъдието Георги Георгиев заяви, че ще разговаря с кмета на София Васил Терзиев, за да организират помощ от държавата за овладяване на кризата с почистването в кварталите "Люлин" и "Красно село". Във фейсбук Георгиев написа, че днес трябва да решат как в най-кратък срок да нормализират извозването на битовия отпадък...
Испанският мрежови оператор поиска спешни мерки, за да се избегне ново спиране на тока в страната. Red Eléctrica настоява за промени, свързани с по-бърза процедура за предотвратяване на прекъсвания. В писмо до Националната комисия по пазарите и конкуренцията системният оператор подчертава, че през последните две седмици се наблюдават..
Варненските общински съветници Николай Стефанов и Йордан Кателиев получиха по-лека мярка - домашен арест. Това реши Софийският апелативен съд. Двамата са обвиняеми за участие в организирана престъпна група за корупционни престъпления заедно с кмета на Варна Благомир Коцев. Софийският апелативен съд гледа мерките на общинските съветници Йордан..
Разследване на Би Би Си разкрива инциденти с много малки деца, внасящи ножове в начални училища. Полицията в графство Кент е регистрирала нападение срещу четиригодишен ученик в предучилищна възраст, докато служители в Уест Мидландс съобщиха, че шестгодишно дете е внесло автоматичен сгъваем нож в клас. Майката на Харви Уилгъс -..
"Не съм съгласна с определението, че "Хамас" е радикална групировка" . Това отбеляза пред БНР д-р Милена Ангелова , която се завърна от Газа:..
"Мафията изнудва София! Не трябва да се даваме". Това заяви пред БНР Елисавета Белобрадова, депутат от ПП-ДБ, за кризата с боклука в "Люлин" и..
Казусът "Сарафов" може да се реши с намеса на законодателя - или разпоредбата да се направи с обратно действие, или да започне процедурата по избор на..