Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Константин Сапатупов: Почти 90 на сто от учениците са присъствали в онлайн часовете

По време на онлайн обучението ни затрупваха с излишни неща, които не можехме да обсъдим с никого, разказа абитуриентът

Снимка: Веселина Киричева

„Разпращах по мрежата запитванията за учене в дистанционна среда. Започна през март- април миналата година, след като излезе заповедта на министъра на здравеопазването за съкращаването на пролетната ваканция", посочи пред БНР Константин Сапатупов, абитуриент от 91-ва НЕГ "Проф. Константин Гълъбов". Той провежда своеобразно проучване за онлайн обучението сред 3268 ученици и от цялата страна.

Данните сочат, че почти 63 на сто от учениците са се чувствали задължени да присъстват в часовете при дистанционното обучение, а 25 процента са отбелязали, че се чувстват задължени да присъстват само в часовете, на които държат, което означава, че почти 90 на сто от учащите се са присъствали в крайна сметка в онлайн часовете, поясни за БНР Константин Сапатупов.

„60 на сто от запитаните посочват, че имат чувството, че са учили повече от преди, защото се пращаха повече домашни, за да се отчита дейност. Домашни, които бяха по спорт, по информационни технологии, което го няма иначе в нормалните часове. Това беше огромно натоварване пред компютрите, получавали сме домашни и след часовете, имаме много такива оплаквания от съученици, че се пращат домашни, без да има указания как да се направи, което е знаково да не набеждаваме учениците, че са били мързеливи“, каза още Сапатупов.

„Имаше и едни 5 на сто ученици, които казваха, че са по пет – шест души в часа, госпожата си пили ноктите, а ние си ядем баници. Така че, в този период се правеха и излишни неща, затрупваха ни с документи, които с никой не може да обсъдим, което изнерви учениците", каза още Константин Сапатупов.

По думите му много важна е била комуникацията между учител и ученик, а не да се фокусира обществото единствено върху техническите средства.

"А никой в тази система не се е опитал да промени образователна среда, подтискаща е атмосферата в българските училища в днешно време и никой не прави опит да промени това, нашата образователна система се е провалила в това, да ни привлече вниманието", смята още абсолвентът.

Още по темата в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
 Огнян Исаев

Над 50 на сто от учениците във Враца, които завършват основно образование, не получават диплома за средно

Защо част от учениците, завършили основно образование, не успяват след осми клас ? Например, в област Враца през 2023 година има 918 дванайсетокласници, а когато този випуск е завършвал седми клас през 2018 година учениците са били 1943-ма . Този и други въпроси, свързани с явно и скрито отпадане от училище, поставя и търси отговори проучване на..

публикувано на 21.02.25 в 07:30
Ваня Тагарева

Над 6000 безплатни профилактични прегледи годишно по предложение на Ваня Тагарева

Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..

обновено на 16.02.25 в 06:46
проф. Димитър Костадинов - белодробни болести

В България всяка година от рак на белия дроб се разболяват между 4300 и 4400 души

България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..

обновено на 16.02.25 в 06:35
Мария Янева - фондация

Лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“

Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..

обновено на 16.02.25 в 05:38

Снежана Радева: Периодът на ранното развитие е критичен прозорец за децата със СОП

Васко от Нова Загора има затруднения в развитието си. Когато установили, че детето се забавя, родителите били едновременно объркани, шокирани и изплашени . Не са знаели откъде да започнат и как да подкрепят детето си. Постепенно, с помощта на специалист те се научават как да общуват с детето и да му помагат. Фокусът на услугата бил в..

публикувано на 13.02.25 в 11:38
Петър Цинцарски

БМЧК отново с АНТИСПИН кампания: "Предай нататък – любовта, не вируса"

Освен тази кампания, БМЧК работи активно и за разширяване на обучението по първа помощ в училищата – защото именно бързите реакции спасяват животи. Темата за здравната просвета и превенцията на рисково поведение също заема ключово място в работата на организацията. Кръводаряването, превенцията на зависимости, подкрепата за..

публикувано на 12.02.25 в 11:30
Инж. Богомил Бранков

Богомил Бранков: "Столицата на Шоплука" развива стабилни мерки за раждането на деца

Ще се отправим на едно пътуване из историята, културата и съвременния живот на една от най-интересните български община - община Елин Пелин . Разположена в източната част на Софийското поле, само на 24 километра от столицата, тя е известна със своето богато културно наследство и като средище на шопските традиции и обичаи. Преди близо три години – в..

публикувано на 10.02.25 в 13:02