Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Константин Сапатупов: Почти 90 на сто от учениците са присъствали в онлайн часовете

По време на онлайн обучението ни затрупваха с излишни неща, които не можехме да обсъдим с никого, разказа абитуриентът

Снимка: Веселина Киричева

„Разпращах по мрежата запитванията за учене в дистанционна среда. Започна през март- април миналата година, след като излезе заповедта на министъра на здравеопазването за съкращаването на пролетната ваканция", посочи пред БНР Константин Сапатупов, абитуриент от 91-ва НЕГ "Проф. Константин Гълъбов". Той провежда своеобразно проучване за онлайн обучението сред 3268 ученици и от цялата страна.

Данните сочат, че почти 63 на сто от учениците са се чувствали задължени да присъстват в часовете при дистанционното обучение, а 25 процента са отбелязали, че се чувстват задължени да присъстват само в часовете, на които държат, което означава, че почти 90 на сто от учащите се са присъствали в крайна сметка в онлайн часовете, поясни за БНР Константин Сапатупов.

„60 на сто от запитаните посочват, че имат чувството, че са учили повече от преди, защото се пращаха повече домашни, за да се отчита дейност. Домашни, които бяха по спорт, по информационни технологии, което го няма иначе в нормалните часове. Това беше огромно натоварване пред компютрите, получавали сме домашни и след часовете, имаме много такива оплаквания от съученици, че се пращат домашни, без да има указания как да се направи, което е знаково да не набеждаваме учениците, че са били мързеливи“, каза още Сапатупов.

„Имаше и едни 5 на сто ученици, които казваха, че са по пет – шест души в часа, госпожата си пили ноктите, а ние си ядем баници. Така че, в този период се правеха и излишни неща, затрупваха ни с документи, които с никой не може да обсъдим, което изнерви учениците", каза още Константин Сапатупов.

По думите му много важна е била комуникацията между учител и ученик, а не да се фокусира обществото единствено върху техническите средства.

"А никой в тази система не се е опитал да промени образователна среда, подтискаща е атмосферата в българските училища в днешно време и никой не прави опит да промени това, нашата образователна система се е провалила в това, да ни привлече вниманието", смята още абсолвентът.

Още по темата в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. д-р на науките Стойко Стойков

Проф. Стойко Стойков: Плагиатството придоби широк мащаб в последните 15 години

"Тогава, когато една държава се развива като модерна държава, в нейната основа е заложено образованието , а един от основните приоритети в това образование, е неговото качество ". Това отбеляза пред БНР проф. д-р на науките Стойко Стойков , инженер и полковник от запаса: "За съжаление, точно плагиатството, което придоби изключително широк..

публикувано на 24.07.25 в 15:33
Протест в Тел Авив, Ирзаел, срещу войната в Палестина и срещу смъртта на деца

Ибрахим Халед: Израел трябва да се оттегли от окупираните територии

" Много е трудна връзката с близките ми в Газа, защото нямат ток и ако успеят да си заредят телефоните, могат на седмица около 20 минути да говорят, колкото да се чуем. Положението е много тежко. Хора падат по улиците , много е тежко наистина. Даже аз имам едно видео, което показва журналист на "Ал Джазира", докато снима на живо, хора падат след..

публикувано на 24.07.25 в 14:44

Ивет Добромирова: ПП спомогнаха за това институциите да бъдат превърнати в репресивен орган

"Продължаваме промяната" имат пълно основание да твърдят, че институциите по някакъв начин злоупотребяват по отношение на тях с правомощията си ". Това коментира пред БНР Ивет Добромирова , журналист, PR експерт: " Проблемът е, че те са част от този проблем . Те спомогнаха за това институциите да бъдат превърнати в репресивен орган и сега се..

публикувано на 24.07.25 в 13:25
Весела Райчинова

Весела Райчинова: "Българска душа на святата земя" не е религиозен фестивал

"Творчески терминал България - Израел" е с четвърто издание сега и е обратна връзка на Международния фестивал на българското изкуство или българските изкуства "Българска душа на святата земя" . Това каза пред БНР Весела Райчинова , кореспондент на БНР в Израел: " Това не е религиозен фестивал . Това е фестивал, който беше създаден под..

публикувано на 24.07.25 в 11:39
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Правителството е стабилно, БСП и ИТН не искат предсрочни избори

"Смяната на противопоставянето от Изток-Запад на статукво-промяна дава възможност за някакъв опит за сближаване, за синхронизация, но в никакъв случай не и на някакви директни общи действия на тези политически сили, защото там различията са прекалено големи, особено между "Продължаваме промяната" - "Демократична България" и "Възраждане" . Това заяви..

публикувано на 24.07.25 в 10:08
Община Плевен

Спор между Община Плевен и местна фирма за неизплатена сума от 70 000 лв.

Плевенска фирма изнесе данни за неплатени суми от Община Плевен  по договор като подизпълнител на "Паркстрой“ . Каква е причината за тази ситуация след твърдението, че Общината няма финансови проблеми? Какво се случва с оранжерията и закупената техника на "Паркстрой“, след като управителят беше освободен от Общинския съвет, но заведе съдебни дела и..

публикувано на 23.07.25 в 15:02
Даниел Генков

Даниел Генков: Самоубийството е израз на екзистенциална субективна криза у личността

" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална субективна криза у личността ". Това обясни пред БНР Даниел Генков , криминален психолог: "Тогава, когато индивидът е изправен пред непреодолима обективна или пък субективно преживяна ситуация, която..

публикувано на 23.07.25 в 13:40