Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Талантливи оперни гласове получиха награди в Четвъртия международен конкурс "Гена Димитрова"

Четвъртият международен конкурс за млади оперни певци „Гена Димитрова“ в Плевен
Снимка: Латинка Светозарова

С концерт на лауреатите приключи Четвъртият международен конкурс за млади оперни певци "Гена Димитрова" в Плевен. Жури с председател маестро Найден Тодоров, директор на Софийската филхармония, присъди наградите на най-добрите в едно истинско състезание на талантливи оперни гласове.

С „Наздравица“ от операта „Травиата“ на Верди в изпълнение на лауреатите на Четвъртото издание, плевенска филхармония и хор „Гена Димитрова" завърши международният конкурс за млади оперни певци “Гена Димитрова“. Тазгодишното издание е изключително силно, каза председателят на журито маестро Найден Тодоров:

"Много силен конкурс.Този път имахме прекрасни кандидати и за разлика от предишни години, когато имахме много силни женски гласове, но малко куцаха мъжките, в момента имахме страшно силни мъжки гласове. Още на първия тур при мъжете, вече бяхме наясно в журито, кои са фаворитите, защото те бяха толкова открояващи се. Мисля, че това е нещо страхотно въобще за оперната сцена у нас и по света. Не знам защо се случва това, но в последно време по света са по-малко добрите мъжки гласове, а в момента ние намерихме фантастични".

При мъжете присъдиха две първи награди на Рейналдо Дроз от Венецуела и на Страхиня Джокич от Сърбия, който каза :

"Мисля, че е прекрасно".

Носителката на втора награда при жените стана Моника Зашева:

"На 23 години съм и съм мецосопран. Изключително приятно събитие, защото ни разчупи, раздвижи и ни даде възможност да се сетим къде се намираме, какво трябва да правим. Отваря страхотни врати за бъдеще. Аз съм студент, последна година в Музикалната академия, където се обучавам при невероятната Габриела Георгиева, един от солистите на Софийска опера и съм изключително доволна".

Най-високото отличие при жените заслужи Гергана Георгиева:

"Конкуренцията беше по-голяма. С какво успях. Мисля, че с хъс, с чувство за музициране. Следвам докторантура в Националната музикална академия "Панчо Владигеров" в София. Завърших и първа сесия в Академия "Борис Христов" в Рим. Мои педагози бяха Орлин Анастасов, Бойко Цветанов и Александрина Пендачанска. Сега във втората сесия следва да бъдат Дарина Такова, Марияна Пенчева, Орлин Анастасов, Кирил Манолов и да се надяваме, че ще имаме майсторски клас с маестро Роберто Скандюци, световно известен бас. Паралелно с това съм лауреат на един международен конкурс в Италия, в Риети, като наградата ми е да пея в концертния сезон, живи и здрави да отворят най-накрая театрите". 

Четвъртото издание приключи и започва подготовката за следващото, което ще е след две години. В основата на организацията е плевенската филхармония с финансовата подкрепа на Община Плевен.

"Участниците са много силни тази година. Действително този конкурс, особено и сега все още по време на пандемията е може би първия, който се провежда на живо, а не онлайн. Това за младите кандидати е много добро, защото те нямаха тази възможност година и половина за такъв вид конкурси", каза Любомир Дяковски, директор на филхармонията.

Повече можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Грегъри Магуайър

Авторът на "Злосторница" Грегъри Магуайър: Филмът по книгата възпламенява политическите й нюанси

Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..

публикувано на 25.11.24 в 21:00

Един живот не стига да се предвиди всичко

Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..

публикувано на 25.11.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..

обновено на 25.11.24 в 15:35

"Вълшебната гора" на театрална група "Метеор" тази вечер в Гьоте институт

Гьоте институт – България е домакин на премиерата на най-новото видеопредставление на творческия колектив "Метеор" - "Вълшебната гора". Става дума за видеопредставление и пърформанс на живо тази вечер от 19 часа. Събитието обещава да ни отведе към границите на другостта чрез ритуална трансформация. "Образът на гората и планината като..

публикувано на 25.11.24 в 12:09
Петър Арнаудов

Спомен за цигуларя Петър Арнаудов

На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..

публикувано на 22.11.24 в 18:01

26 песни на финала на второто издание на Младежкия конкурс за нова песен

26 песни отиват на големия финал на Младежкия конкурс за нова песен, който ще се проведе днес, 22-ри ноември , съобщиха от "Музикаутор".  Финалистите са определени с лед оспорвано състезание в двете конкурсни вечери в сряда и четвъртък – 20-и и 21-ви ноември. Финалът ще се проведе в Националния студентски дом от 17 часа, а входът е 10 лева...

публикувано на 22.11.24 в 15:48
Картината на Иван Милев

Пламен Петров за "Ахинора" и онзи поглед, различен за всеки от нас

" Портерът на "Ахинора" за всеки, който е заставал пред него , съм сигурен, че няма как да отрече обаянието, което струи от него, онзи поглед, който всеки определя по различен начин , за едни той е тъжен, за други е прекалено вглъбен и като че ли това състояние на вглеждането в тези очи много често зависи от нашето собствено настроение, разказа за..

публикувано на 22.11.24 в 10:24