Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Започна онлайн петиция за отмяна на запрещението

Снимка: Сдружение „Избор“

Близо 10 години, след като България ратифицира Конвенцията на ООН за правата на хората с увреждания,  страната ни не е отменила унизителната практика на запрещението, под което са поставени  хиляди човешки животи в социалните институции и в семействата, грижещи се за своите близки. Тази нечовешка „присъда“ продължава да съществува в българското законодателство 72 години. 

Две неправителствени организации - Българският център за нестопанско право и Българската асоциация на лицата с интелектуални затруднения стартираха онлайн петиция за отмяна на запрещението и заместването му с приетата в целия свят практика на подкрепено взимане на решения от самия човек с увреждане. Двете организации стартират и конкретни инициативи в края на седмицата в 17 града в страната. 

Снимка:Сдружение „Избор“

Сдружение „Избор“ е неправителствена организация, създадена преди 30 години от родителите на деца с увреждания в Банско. Децата вече са пораснали, поне на години, но продължават да бъдат под запрещение- документ, издаван от съда, вменяващ на родителите отговорността да ги представляват и да взимат решенията за тях. В социалните институции проблемът е още по-жесток, тъй като там никой не пита хората с увреждания какво искат, какво обичат,  какъв избор могат да направят за себе си, за средствата си и собствеността си, ако имат такава. Това разбира се води и до злоупотреби. 

"Повече от 8 години водим борба за отмяна на запрещението и въвеждането на система от мерки за подкрепа и защита на хората с интелектуални и психически затруднения. Запрещението идва от думата запретен, което означава забранен. Хората, поставени под запрещение на практика са зачеркнати, забранени. Те не могат да взимат никакви решения за себе си", каза за БНР д-р Райна Глушкова, председател на Сдружението и майка на 37-годишният Георги, който е с интелектуални затруднения.

Д-р Райна Глушкова и синът ѝ Георги           Снимка: личен архив

Запрещението е прието със закон през 1949 година у нас. Тази  втора „ присъда“ към хората с увреждания продължава да съществува и сега. 12 години, след като България е ратифицирала Конвенцията на ООН, която изисква от държавите в най-кратки срокове всички форми на запрещение да бъдат отменени. И тъй като държавата ни не прави нищо, неправителствени организации стартираха петиция с апел към обществото да ги подкрепи. Алтернатива има и тя е практика от години в другите държави, разработили система от мерки за подкрепа, човешка подкрепа на тези хора:

"Подкрепата е според човека, според увреждането му, дали той ще оперира с различни финанси, дали има нужда от някаква цел, някаква мечта. Всичко това ще го определя неговата подкрепяща среда, което представлява двама или трима души, на които той има пълно доверие и които ще могат да осъществяват неговите желания, мечти и достоен живот", допълни Райна Глушкова.

В края на седмицата, в продължение на три дни, в 17 града в България ще бъдат проведени различни инициативи, които да покажат на хората как унизителното „запрещение“ може да бъде заменено с много по- достойната форма „Подкрепено взимане на решения“, обяснява д-р Глушкова: 

"Този форум, който се прави в 17 град на България е да подкрепим петицията за отмяна на запрещението на хората с увреждания и въвеждане на подкрепеното вземане на решение. Един нов способ, който замества това запрещение".

Снимка: Сдружение „Избор“

На 29 и 30 май в различни градове на страната ще бъдат поставени портрети на хората с интелектуални затруднения и ще бъдат представени техните мечти.

"Всеки мечтае за нещо различно. Моят син мечтае да свири на тарамбука в оркестър. Друго момче мечтае да стане готвач. Трето момче мечтае да стане футболист. Защо не. Такива съвсем нормални човешки желания. Целта ни е да покажем на обществеността, че ние имаме нужда от нея, защото тя е тази, която ще даде подписите си за махане на запрещението и за да се направи по-достоен живота на нашите деца", подчерта лекарят.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Радиоактивните глигани на Европа

Обичате ли глиганско като Обеликс? Може би като на пълничкия галски воин, който никак не се радва да му казват, че е пълничък, печеното диво прасе ви се услажда, но внимавайте: от три десетилетия глиганите в Европа са твърде радиоактивни . Предупреждението в "Изотопия" отправи Георг Щайнхаузер, професор по радиохимия и физична..

публикувано на 30.05.24 в 10:18
Дария (10 клас), София и Катя  (5 клас) и Елена Волкова от Украинския образователен център и

Да завършваш учебната година в изгнание: как приключва годината за учениците в Украинския образователен център в София

Украинският образователен център в София се готви за приключване на учебната година. Като за украинци, напуснали държавата си, за нас е гордост, че нашите деца успяха да завършат учебната година, да съхранят своята идентичност, език, култура и вяра, коментира в предаването "Хоризонт до обед" Елена Волкова, юрист и мениджър комуникации в..

публикувано на 29.05.24 в 10:54
Нощ на звездите

Броени дни преди "Нощ на звездите" - среща с трима от финалистите

Остават броени дни до 13-ото издание на "Нощ на звездите" . Спектакълът ще бъде на 1 юни. Фондация "Енчо Керязов" ще отличи талантливи деца в областта на спорта, образованието, изкуствата и иновациите. Над 1000 са били кандидатурите за тазгодишния конкурс. Предаването "Хоризонт до обед" покани трима финалисти в категория "Образование"...

публикувано на 28.05.24 в 11:00

Репродукция на първия исторически трактат, посветен на България, може да се види в Националния археологически институт с музей при БАН

Репродукция на първия исторически трактат, посветен на България, вече може да се види в Националния археологически институт с музей при БАН. Това е едно от културните събития на седмицата, защото ръкописът на Петър Богдан „За древността на бащината земя и за българските дела“, който е написан близо 100 години преди Паисиевата история, вече..

публикувано на 26.05.24 в 07:00

Врачанските зрелостници са посланици на града у нас и в чужбина

За пореден път Враца изпрати стотици свои "посланици" по света и у нас. От няколко години местната управа организира специално събитие за врачанските зрелостници. Идеята е да помнят родния си град и където и да отидат, да не забравят, че той очаква завръщане им. Както във всеки по-малък град, така и във Враца, зрелостниците завършват..

обновено на 26.05.24 в 06:24
Георги и Ива в село Ханово

Как се развива земеделие без мотика?

Как поляна се превръща в зеленчукова градина, как се развива земеделие без да се ползва мотика , лопата и фреза и може ли едно младо семейство да се издържа от производството на екологично чисти зеленчуци в ямболското село Ханово? На гости на сме на Ива и Георги , тя е на 30, а той на 33, завърнали са се от Дания в началото на миналата година и са..

обновено на 26.05.24 в 05:35

Морските таралежи мистериозно изчезват в Ейлат

Една от най-желаните атракции на най-представителния морски курорт на Израел - Ейлат е разходка на катер с прозрачно дъно. Без да е водолаз или гмуркам, човек може да разглежда обитателите на морето. Но доскоро красивите коралови рифове изглаждаха нерадостно.  Защо е така разказва Д-р Омри Бронщайн от Училището по зоология и Музея по естествена..

публикувано на 26.05.24 в 05:10