Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Военни учения се провеждат в региона на Черно море

Снимка: Министерство на отбраната

Две големи военни учения, обединяващи десетина по-малки, вече се провеждат в региона на Черно море от средата на май. В тях участват военни от САЩ, НАТО, Турция, България. Двете учения обединяват тази година многото планирани тренировки и на българските военни. Defender Europe 21 („Защитник на Европа 21”) е учението, което от средата май демонстрира способността на Командването на Сухопътните сили на САЩ за Европа и Африка да служи като стратегически партньор по сигурността на Балканите и Черно море.

30 000 военни и от европейски държави пък отработват ситуации в Югоизточна Европа и Черноморския регион.

В същото време Румъния ще е домакин на третата фаза на учението „Steadfast Defender 21" („Непоколебим защитник 21"). Около 4000 войници с около 650 единици техника, ще тренират там маневри и стрелкови учения. Това учение се провежда и в Атлантическия океан и град Улм. Учението е с около 9000 военни, които най- общо отработват ситуация по член пети от договора за НАТО, който гласи, че нападението на страна-членка е нападение към всички от НАТО. Под една или друга форма, страната ни участва в тези две големи учения.

Министерство на отбраната

Две от по-малките учения, провеждащи се в рамките на “Защитник на Европа 21”, вече приключиха. До средата на май на летище „Чешнегирово“ и полигон „Ново село“ военни формирования от САЩ и Италия осъществиха десант и последващи действия. Силите за специални операции пък проведоха учението „Троянски отпечатък“. Водеща структура в него беше командването на Силите за специални операции на САЩ в Европа. Участието на Република Северна Македония в „Защитник на Европа 21” е първо като член на НАТО.

И двете големи учения в региона продължават почти до средата на юни, застъпвайки се едно друго. Към тренировки „на суша“ има и такива в Черно море. Това се случва на фона на искането, отправено към НАТО и САЩ преди дни. 9 държави (сред които и България) настояха за засилване на източния фланг на НАТО – от Балтийско до Черно море.

Военният представител на страната ни в НАТО и ЕС Митко Петев обясни, че Черноморският регион трябва да бъде разглеждан като част от много по-голямото пространство на Средиземноморието:

„За черноморския регион знаем аспирациите на Русия, която иска да не спазва договореностите и да преследва целите си с военни методи. Единственият район, след разпадането на Съветския съюз, където има конфликти, е този в черноморския. Анексирането на Крим, Южна Осетия, Абхазия. Кризите в черноморския регион се случват бързо и почти без предупреждение. Затова от изключителна важност е свързаността, а инфраструктурата е движещата сила зад тази свързаност, каза Пеев.

Министерство на отбраната

"България подкрепя регионалните морски инициативи. Фокусът е във военноморското черноморско присъствие, защото много по-малко е направено в това отношение. В сравнение с направеното от НАТО по суша. В Румъния вече имаме мултинационална бригада. По отношение на военновъздушното сигурност - имаме много добро основа в Турция, България и в Румъния. Затова смятам че липсва засилване на военноморския компонент. Ограничим ли присъствието на Русия в черноморската област, със сигурност Русия няма как да я поддържа и присъствието си в Сирия или евентуално бъдещо присъствие в Средиземноморието“, каза още военният представител на страната ни в НАТО и ЕС, вицеадмирал Митко Петев.

Още по темата в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Светослав Стефанов Попов

Светослав Попов за здраве и баланс чрез нашия микробиот

Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..

публикувано на 27.11.24 в 14:55

150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване от октомври насам

Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността.  Данните цитира пред БНР  Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..

публикувано на 27.11.24 в 06:52

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01