Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Арх. Влади Калинов: Не можем да вкараме държавата в приключение, което да струва стотина милиона

Въпросът със спирането на строителството на „Златен век“ вече не стои, остава другият - дали строежът е законен или не, коментира новият началник на ДНСК

Влади Калинов
Снимка: БГНЕС

„Ние представляваме държавата. Не можем да си позволим да я вкараме в приключение, което може да й струва стотина милиона.“ Това заяви в интервю за БНР новият началник на Дирекцията за национален строителен контрол (ДНСК) арх. Влади Калинов по казуса „Златен век“.

Включването и на външни специалисти в  започналата проверка арх. Калинов обясни така:

Случаят е толкова уникален и заплетен, че отговорността, която трябва да поемат юристите на Дирекцията, излиза извън техните компетенции и правомощия. Всъщност, става дума за случай, който се влачи от 1996 година, колкото и да е странно.“

Тогава в подробен устройствен план е било предвидено изграждане на сграда с височина 108 метра на същото място в столичния район „Лозенец“, уточни Калинов. По думите му целият проблем се корени в устройственото планиране, заложено тогава. Калинов обърна внимание на факта, че държавата е изключена от санкционирането на подробните устройствени планове и те са изцяло в ръцете на общинските власти, има единствено съдебен контрол.

Снимка: БГНЕС

Основният проблем, който се явява при „Златен век“, е промяната в Закона за устройството на територията от 2017 г., с която се удължава срокът на действие на разрешенията за строеж на всички обекти от тази категория, подчерта Влади Калинов.

„Ние го познаваме като „закона „Артекс“. Този закон, когато е правен, е допусната основна и тежка грешка, непълнота този закон не коментира какво се случва с вече започнатите строителни обекти“, посочи Калинов в предаването „Хоризонт до обед“. Това според него дава възможност на всички заинтересовани или засегнати страни да правят тълкувания. Има диаметрално противоположни мнения на експертите, допълни арх. Калинов.

Въпросът със спирането на строителството на „Златен век“ вече е приключен и не стои, коментира Влади Калинов.

„Пред нас стои ясно поставен въпросът дали този строеж е законен или не е законен, тоест дали има разрешение за строеж или няма. Това е темата, която се обсъжда в момента.“

Арх. Пламен Мирянов-младши, управител на фирма „Артекс инженеринг“  Снимка: Ани Петрова

Арх. Пламен Мирянов и неговата компания твърдят, че разрешението за строежа на „Златен век“ е валидно до ноември 2022 година. Запитан може ли държавата да бъде осъдена от инвеститора за пропуснати ползи, за времето, в което строежът на небостъргача беше спрян, Влади Калинов изтъкна:

„Може, разбира се. Рискът е огромен. Вероятно ще има някакъв иск от порядъка на стотина милиона. Което аз не мога да взема като решение с лека ръка.“

„Не е нормално, създавайки един закон, да залагаш при влизането му в сила ето такива капани, които след това евентуално да вкарат държавата в огромни харчове за неща, които е трябвало да бъдат предвидени, когато е правен законът.“

Отговорността е прехвърлена върху орган, който трябва да поеме всички негативи от действията на различни държавни структури и органи, категоричен е Калинов.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ваня Тагарева

Над 6000 безплатни профилактични прегледи годишно по предложение на Ваня Тагарева

Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..

обновено на 16.02.25 в 06:46
проф. Димитър Костадинов - белодробни болести

В България всяка година от рак на белия дроб се разболяват между 4300 и 4400 души

България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..

обновено на 16.02.25 в 06:35
Мария Янева - фондация

Лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“

Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..

обновено на 16.02.25 в 05:38

Снежана Радева: Периодът на ранното развитие е критичен прозорец за децата със СОП

Васко от Нова Загора има затруднения в развитието си. Когато установили, че детето се забавя, родителите били едновременно объркани, шокирани и изплашени . Не са знаели откъде да започнат и как да подкрепят детето си. Постепенно, с помощта на специалист те се научават как да общуват с детето и да му помагат. Фокусът на услугата бил в..

публикувано на 13.02.25 в 11:38
Петър Цинцарски

БМЧК отново с АНТИСПИН кампания: "Предай нататък – любовта, не вируса"

Освен тази кампания, БМЧК работи активно и за разширяване на обучението по първа помощ в училищата – защото именно бързите реакции спасяват животи. Темата за здравната просвета и превенцията на рисково поведение също заема ключово място в работата на организацията. Кръводаряването, превенцията на зависимости, подкрепата за..

публикувано на 12.02.25 в 11:30
Инж. Богомил Бранков

Богомил Бранков: "Столицата на Шоплука" развива стабилни мерки за раждането на деца

Ще се отправим на едно пътуване из историята, културата и съвременния живот на една от най-интересните български община - община Елин Пелин . Разположена в източната част на Софийското поле, само на 24 километра от столицата, тя е известна със своето богато културно наследство и като средище на шопските традиции и обичаи. Преди близо три години – в..

публикувано на 10.02.25 в 13:02

Папуа Нова Гвинея ще е сред най-търсените екзотични дестинации за 2025 година

Дубай става все по-популярен избор за българските туристи през последните години , защото има все по-достъпни и директни полети от България, лесен е достъпът до визи, често с промоционални такси.  "Не на последно място въпреки репутацията си на луксозна дестинация, Дубай предлага възможности за различни бюджети, коментира темата и  Ради..

публикувано на 03.02.25 в 13:32