Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„По ръба“ с Калина Андролова:

Срещата Байдън-Путин: реална политика или четкане на имиджа?

Джо Байдън (вляво) и Владимир Путин
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Белият дом и Кремъл официално потвърдиха, че срещата между Байдън и Путин е планирана за 16 юни в Женева. Очакванията са толкова големи, колкото и скептичното отношение, че нещо смислено ще се случи. РИА Новости цитират Раймонд Макгавърн, анализатор, работил за ЦРУ в продължение на 27 години, който казва: „Путин вече няма да бъде добро момче“, може да се очаква да повдигне стратегически важни въпроси в разговора с Байдън. Макгавърн не е оптимист, че срещата ще е особено резултатна, и допълва, че „в крайна сметка президентите могат да поговорят и за климата, за да не се провали срещата“. Но ексанализаторът от ЦРУ подчертава най-важното си опасение: „Байдън не е много добре и Путин знае това“.

На 16 юни в никакъв случай няма да се стигне до някаква голяма историческа сделка. Външната политика на САЩ не се определя от президента, а от съвкупност от фактори, политически и икономически интереси, затова тя е силно инерционна и трудно може да бъде променена. Освен това политиката вътре в САЩ се захранва и крепи именно от конфронтацията с Русия – ударите срещу Тръмп бяха основно по руска линия, обвиняваха го, че не е достатъчно несъгласен с Путин. Има опасност САЩ да търсят срещата, за да покаже Байдън колко безкомпромисен ще бъде в общуването си с руския президент. Във вътрешно-политически план американската държава е разделена и неспокойна, и е възможно операция „среща“ да се ползва за стабилизиране на авторитета на Байдън. Между САЩ и Русия е имало много срещи на високо равнище, които са били безрезултатни, но са се провеждали само за да демонстрират, че двете държави с глобално влияние могат изобщо за нещо да се договарят.

Неотдавна Байдън направи изключително грубо изказване за Путин. А по време на политическата си кампания използваше силно враждебна риторика по отношение на Русия. Ако Тръмп говореше основно за Китай, то демократите гръмко тъпчеха ушите на американското общество с обичайната демонизация на Русия. Така че на срещата в Женева Байдън няма да излезе от формата си на напълно несъгласен с всичко, за което Русия настоява.

Външната политика на САЩ по отношение на Русия никога няма да бъде друга, освен политика на сдържане. САЩ са фокусирани върху предотвратяване на появата на регионални хегемони особено в Евразия, затова непрекъснато създават променливи по параметри и конфигурации съюзи, или натягат разломи. Това обяснява много цветни революции в постсъветското пространство, както и операции, които резултатират в санкции и силен натиск от страна на демократичната общност. Поради тази причина точките за възможно разбирателство с Русия за международните отношения и регионалните конфликти са твърде малко. Най-вероятно на срещата в Женева няма да се повдигне въпросът за ситуацията в Донбас или поне няма да се търси истинско решение. Поначало Русия никога няма да се откаже от оперативно влияние в Украйна, независимо, че през последните 30 години руснаците силно изтърваха нещата там и се наложи да действат грубо и чрез заплаха за разцепване на украинската държава, за да противодействат на конструираните отвън русофобски правителства и опитите Украйна да бъде привлечена в НАТО. Нито САЩ, нито Русия имат интерес от поддържането на спокойствие в евразийските територии. Много от действията на двете сили изглеждат ирационални, но то е, защото тези действия не търсят разрешение на конфликтите, а точно обратното - навигация на хаоса за постигане на цели. САЩ искат да откъснат максимален брой държави от руската сфера на влияние, да разпокъсат Евразия и да направят от парчетата-полудържави сателити на западния фактор. Русия прави всичко възможно да блокира този процес не само от съображения за националната си сигурност, но и заради силния си исторически, имперски рефлекс.

С идването на Джо Байдън Договорът за ограничаване на стратегическите настъпателни оръжия, който изтече през февруари 2021 г., беше продължен до 2026 г. Само че Министерството на външните работи на Русия публикува данни, според които САЩ необосновано са извели част от своите стратегически оръжия извън рамките на договора. От Москва твърдят, че САЩ са преоборудвали 56 пускови установки за балистични ракети, изстрелвани от подводници, Trident II, и 41 тежки бомбардировачи B-52H, по начин, който не дава доказателства, че те са вече непригодни за използване на ядрено оръжие. Руското външно министерство допълва, че САЩ са преименували и 4 шахтови пускови установки в такива за „учебни цели“, каквато категория изобщо няма в Договора за ограничаване на стратегическите настъпателни оръжия. Според руснаците, така САЩ превишават арсенала си със 101 единици и това трябва да бъде отнесено към техническите разногласия, разглеждани от консултативната комисия към договора. Разбира се, че тези 101 единици нямат особено значение в ядреното равновесие, САЩ просто не обичат да унищожават оръжия. Но Русия се гневи, че Вашингтон крие плановете си за разполагане на нови ядрени оръжия и се опитва да завоалира действията си по приближаването на военно-стратегическата инфраструктура на НАТО съвсем до границите на руската държава.

Между САЩ и Русия споразуменията винаги ще бъдат формални и не особено ефективни. Защото за Русия дефинирането отвън на границите на руското влияние е неприемливо. А САЩ, от своя страна, ползвайки доминацията си, не се съобразяват с нито един политически субект и не са внимателни в действията си. Американците имат глобални интереси, чувстват се неуязвими и са безразлични към последствията от своите грешки. Срещата на една гигантска всепозволеност с множество малки зависимости е трудно общуване. А дебалансираният свят не може да се балансира с договори. Рано или късно, ще се балансира с войни, независимо дали ще бъдат конвенционални или хибридни.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кипърският град Пафос e сред стоте най-зелени туристически дестинации в света за 2024-2026 г.

Кипърският град Пафос бе включен в 100-те най-зелени туристически дестинации в света за 2024-2026 г. Известният курортен център на западното крайбрежие на острова бе избран в десетото издание на конкурса на международната инициатива за зелени дестинации /Green Destinations Top 100/, съобщиха от Агенцията за развитие и насърчаване на туризма в града...

публикувано на 01.12.24 в 13:40

Полицейска операция в Кюстендил през целия декември

Полицейска операция започна в Кюстендил. Тя ще продължи през целия месец за Коледните и Новогодишните празници. Мерките се предприемат от страна на Областната дирекция, Районното управление на полицията съвместно с Общината. Акцентира се върху неправилното паркиране на моторни превозни средства в централната градска част, р айона на..

публикувано на 01.12.24 в 13:31

Армията купува ново въоръжение за около общо 40 млн. лева

Ново въоръжение за около общо 40 млн. лева ще купува Българската армия. Обществената поръчка беше обявена в средата на ноември. . Общо 40 млн. лева е стойността на поръчката. Най-много – около 17 милиона лева ще отидат за 1093 карабини. Близо 5000 пистолета калибър 9х19 ще купи армията за около 6 милиона лева. Армията търси и нови картечници,..

публикувано на 01.12.24 в 13:27
Снимката е илюстративна, архив.

Пункт в София за дарения на трайни хранителни продукти за възрастни хора в Монтанско

Дарения за възрастни хора от малките села в област Монтана ще бъдат събирани в Южния парк в София до 16:00 часа. Приемат се храни с дълъг срок на годност. Кампанията е организирана от фондация "Дари храна, дари любов". Пред БНР Вяра Кузманова от фондацията обясни: "Всеки, който иска да подкрепи нашата кампания, може да дари хранителни..

публикувано на 01.12.24 в 13:02
В Никозия, 1 ноември, 2024 г.

100 000 фиданки за залесяване в Кипър в "Седмицата на дървото"

Правителството на Кипър предоставя 100 000 фиданки безплатно на обществеността през започващата днес "Седмица на дървото". Акции за залесяване и други събития като част от борбата с климатичните промени ще се проведат във всички области в страната, обявиха от екоминистерството. "Фестивал на дървото", с който по традиция се открива седмицата, се провежда..

публикувано на 01.12.24 в 12:45
Иван Иванов

Иван Иванов: Кандидатурата на ИТН беше налагана изключително ултимативно

" Доц. Наталия Киселова е възможно най-подготвеният кандидат в тази ситуация. БСП най-малко може да бъде обвинена в някакво задкулисие, в налагането на кандидат, който ще обслужва нечии интереси". Това заяви пред БНР Иван Иванов от БСП.   Според него Бойко Борисов е проявил разум с решението ГЕРБ да подкрепи кандидатурата на доц. Киселова..

публикувано на 01.12.24 в 12:30