„Целта е данните в нашите карти да бъдат винаги актуални. Установили сме, че много от хората използват Google Maps. Има милиард души месечно, които използват нашата услуга. Изключително важно е всичко, което е заснето, да бъде актуално. Инфраструктурата постоянно се променя, градовете също се разрастват. Улиците се променят. За да може да го направим по-лесно за потребителите да се ориентират, затова правим тези месечни редовни промени и заснемания“, каза за БНР Габриела Киоран от Google.
Заснемането ще започне от големи градове.
„Където има повече движение, там са ни интересни местата. Ние се движим по пътища, които хората смятат за по-популярни, използваеми и полезни. И туристически дестинации избираме в България, където хората ходят на туризъм най-често. Автомобилите в много от случаите са най-удобните. Но има и места, където няма възможност автомобилите да дойдат. Затова през 2012 година използвахме велосипеди и хора с раници, които носеха камерите и оборудването. Това го направихме, за да може да заснемем хубавите места, които България може да направи популярни по света - Стария Пловдив, Седемте рилски езера, ботаническата градина в Балчик. Тези места са вече в street view. Сега предвиждаме да има само автомобили“.
Тя добави, че когато хората видят кола на Google Street View, започват да махат. Казват им „здравей“.
„Но нашата технология после автоматично замъглява тези лица на хората. Същото правим и с номерата на автомобилите. Освен това имаме и други инструменти, които позволяват да подадете сигнал за това, че примерно са заснети неподходящи изображения, чувствителни данни са попаднали в нашите кадри. Например може да поискате да замъглят сградата, в която живеете. И това е добре. Но само, ако подадете сигнал. От тази гледна точка смятам, че не трябва да има притеснения“.
Какво представляват „зелените маршрути“, които се планират?
„Работим върху тях. В основата си това е един на нов модел на навигация, който оптимизира пестенето на гориво. Фактори са примерно наклонът на пътя и каква е прогнозната скорост. Маршрутите ще бъдат възможни по два начина. Например, когато получите вече указания маршрут, google Maps автоматично ще дава приоритет на най-екологичния. На този, който е с най-малък въглероден отпечатък върху околната среда. Това няма да окаже почти никаква промяна във времето на пристигане. Ако обаче се окаже, че еко маршрутите биха отнели повече време за пътуване, шофьорът вече може да избере. Той ще сравни колко вредни газове ще бъдат отделени при избора на един от двата маршрута. И тогава от него ще зависи дали ще пътува по най-бързия маршрут или ще пътува по най-екологичния. Очакваме въвеждането им през есента. И ще са достъпни и за двете операционни системи Андроид и IOS“.
Какво ново има в технологията на заснемане, в сравнение отпреди 9 години?
„Камерите с които снимаме, разбира се, са по-добри. Снимат HD формат. Множество автомобили които да използваме, притежават център за обработка на изображенията. Използваме технология, която ни позволява да „зашием“ заснетите снимките една за друга, за да може да се получи това 3D изображение. Последните десет години успяхме да усъвършенстваме тази технология. И това вече ни позволява да зашием да се съединим да синхронизираме снимки от множество източници - сателитно изображение и изображенията, които получаваме. Заедно с това имаме лазерна технология, която сканира с голяма точност. Това ни позволява да се ориентираме много по-добре“.
Тя допълни, че в България ще се правят снимки до октомври.
„Много сме зависими от прогнозата за времето. Защото винаги искаме снимките да бъдат направени във възможно най-хубавото време. Слънчевата светлина предоставя най-добрия начин за заснемане. Затова отнема време. Време отнема и обработката на снимките. Поради тази причина не мога да кажа кога ще бъде ъпдейтната информацията в Google street view. Обикновено това отнема няколко месеца. Но когато са готови самите снимки, вие ще можете да ги видите през приложението. В долната част на изображението може да видите кога е заснет кадърът, за да се ориентирате дали е актуален“.
Интервюто можете да чуете и в звуковия файл.Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..
Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността. Данните цитира пред БНР Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..
Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи". Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...
В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..
На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..
Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..
Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..
Имаме абсурди – вторият иска лидерска среща с първия и в същото време не го признава за лидер. За какво е тогава лидерската среща? Това каза..
И шестият опит да бъде избран председател на 51-вото Народно събрание се провали. Нито един от предложените четирима кандидати не успя да събере..
Сюжетът на сериала "Вина" показва и значението на местното вино като културно наследство. По инициатива на продуцента на филма Надежда Цветкова в..