Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тихомир Димитров: На Марс няма извънземни микроорганизми

Снимка: ЕПА/БГНЕС

В една наскоро публикувана специализирана статия, озаглавена: „Гъби на Марс? Доказателства за растеж и поведение от последователни изображения” (Evidence of Growth and Behavior From Sequential Images). Раун Габриел Джоузеф (Rhawn Gabriel Joseph) и колегите му са изследвали колесните следи на марсохода Opportunity. След като колелата оставят следи в марсианската почва, изглежда, че през определени сезони на Марс, особено пролетта, се появяват кръгли форми, които приличат на гъби. Това съобщи сайтът offnews.bg.

Когато тези форми се заличат, след като Opportunity мине отново върху тях, се появяват нови сфери - някои дори с нещо подобно на стъбла, показват снимки, направени от Opportunity.

"Същинският въпрос относно Марс е дали има извънземни микроорганизми на повърхността или под повърхността на Марс. Научният консенсус и научните факти са, че на повърхността на червената планета няма извънземни микроорганизми, тъй като тя е обляна в слънчева и космическа радиация. Това са високочестотни енергийни частици, които удрят повърхността на планетата и това е радиацията. Под повърхността на планетата - говорим в рамките на метри, дори няколко километра, където има подпочвени, подземни езера с течна вода, там може да има, но все още не сме изследвали тези места. На Марс има вода в течно състояние под повърхността, но иначе под формата на лед подобен на този на земята и на повърхността, но под един тънък слой от ръжда, който облива цялата планета Марс и затова тя е червено-оранжева", каза за БНР Тихомир Димитров, дипломиран магистър от иновативната програма "Астрономия и популяризация на астрономия в Софийския университет "Свети Климент Охридски".

По думите му гъбите на Марс представляват много малки кръгчета с размери на човешки нокът.

"Това са малки групови образувания, които са се образували на повърхността на Марс преди около 3 и половина милиарда години, а не както е цитирано в материала в днешни дни. Това са неща, които са се образували преди милиарди години и се образуват в региони, където е имало периодично засушаване и след това отводняване на този район. Райони, в които водата се е изпарявала през марсианското лято, защото на Марс има четири сезона, както на земята и последващо през по-влажните сезони", допълни в предаването "Хоризонт до обед" Димитров.

Повече можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Людмила Кирилова

Людмила Кирилова за усещането да посетиш вулкан

В света има любители на нетрадиционни туристически дестинации, а също и такива които съчетават традиционните – културно-исторически и кулинарен туризъм с нетрадиционните. Какво имам предвид – това са туристи, които искат да станат свидетели на грандиозни зрелища, като изкачвания в близост до активни вулкани.  "Вече има и българи, които се интересуват..

публикувано на 25.06.24 в 11:51
Радослав Илиев

Радослав Илиев: Започнахме с древни текстове, които никога не са поставяни на театралната сцена

"В началото сформирахме творчески екип, който да подбере млади хора, които да възстановят дейността на трупата за античен театър с патрон Огнян Радев, както и да подготвим първия спектакъл", разказа в "Нощен Хоризонт" историкът и преподавател  Радослав Илиев, председател на фондация античен театър "Огнян Радев" .  Това е  единственият античен..

публикувано на 24.06.24 в 11:57
Емил Златев

Емил Златев: 8 минути гимнастика сутрин и вечер и лека храна през лятото за неспортуващите

Лятото не е просто сезон – то е усещане за волност, свобода и полет. Лятото ни дарява с енергия и вдъхновение да се чувстваме свободни и да живеем пълноценно . Слънцето грее ярко, дните са дълги и това е перфектното време да се погрижим за нашето лятно здраве и форма.  Всеки слънчев лъч, всяка топла вечер ни напомнят за онова обещание, което сме..

публикувано на 24.06.24 в 10:04

Първият в София Дневен център за лица с тежки увреждания отвори врати

"За първи път в столицата беше открит Дневен център за пълнолетни лица с тежки множествени увреждания, предоставящ уникалната услуга на заместваща грижа." Това съобщи Надежда Бачева, заместник-кмет по направление "Социални дейности и интеграция на хора с увреждания" по време на церемонията по..

публикувано на 23.06.24 в 07:14
Българска Патриаршия

На 30 юни се очаква България да има нов патриарх

Тази седмица Светият Синод избра тримата кандидати за патриарх. Това са врачанският митрополит Григорий, видинският Даниил и ловчанският Гаврийл. Един от тях следващата неделя на 30 юни ще стане новият български патриарх. Още на първи тур, с най-много гласове и над необходимият минимум от 9 гласа, е избран Врачанският митрополит Григорий...

публикувано на 23.06.24 в 06:11

Нужна е национална стратегия срещу затлъстяването

Около 40% от българите са с Индекс на телесната маса над здравословния, а 36 % страдат от затлъстяване. 25% от хората в България са със затлъстяване I-ва степен, 9% с II-а степен и 2% са с III-та степен, сочат данните от социологическо проучване на Агенция „Тренд“, което бе представено съвместно с експерти от Алиансa срещу затлъстяването...

публикувано на 23.06.24 в 05:36

120 млн. души са напуснали домовете си принудително

Докато в Швейцария течеше мирната конференция за Украйна, а Израел и Хамас продължват да преговарят за прекратяване на огъня в ивицата Газа, Агенцията за бежанците на ООН излезе с доклад, който показва, че към днешна дата има безпрецедентно висок брой разселени хора заради конфликти. Рекордните 120 милиона души са били принудени да напуснат домовете си..

публикувано на 22.06.24 в 15:30