Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

29 учени от България и други страни събират размисли в обща книга

EUcriza
Снимка: БГНЕС

Книгата "Да отместваш бариери. Дисциплини, епохи, поколения" събира 29 учени от България и чужбина, от различни дисциплини и различни поколения, които, мислейки с преподавателя и учителя и в диалог с учения и колегата проф. Петър-Емил Митев, изразяват своята интелектуална и човешка благодарност към него.

"Съставителите и участниците в книгата в чест на проф. Митев идват от различни дисциплини и поколения, което показва колко силно и трайно е влияниeто на проф. Митев за развитието както на критическата марксическа мисъл, така и на социологията, на политологията, на електоралните изследвания в България. За нас достигането до това заглавие беше трудна задача, но сме убедени, че то в най-голяма степен отговаря на това, което проф. Митев е правил и продължава да прави в утвърждаването на високата наука, философията, социологията, политологията за съвременните анализи и процеси в българското общество", каза БНР проф. Светла Колева.

По думите ѝ целия професионален живот на проф. Митев се отличава с последователност и в теоретичните, и в гражданските избори, с безспорен професионален и морален интегритет и самовзискателност спрямо високите стандарти на критичното мислене на световната наука.

Проф. Митев е философ и критичен мислител.

"Той е мост между различните дисциплини в социалните науки в България и е работил за утвърждаването на международната сцена като председател на изследователския комитет на международната социологическа асоциация, като председател два пъти на българската социологическа асоциация, като един от създателите на катедра "Социология" преди 1989 година в Софийския университет", допълни проф. Колева.

В предаването "Хоризонт до обед" проф. Петър-Емил Митев коментира, че Карл Маркс продължава да се възприема в контекста на административния социализъм. 

"Това е човекът, чийто портрет се носеше на всички митинги и се окачваше. Съчиненията му демонстративно се слагаха в кабинетите на високопоставени личности. Собствената философия на Маркс беше не само достатъчно различна, но в много отношения противоположна на практиката. Ще посоча само едно. Маркс разделя историята на три големи периода- общества на личната зависимост, каквито са античното и феодалното общество, на вещната зависимост - това е капиталистическото общество и общество на свободната индивидуалност. Това е бъдещето общество. В самия манифест на комунистическата партия се казва, че става дума за общество, в което свободата на всички е гаранция за свободата на всеки". 

Според него хегемонията на ГЕРБ приключва, но в момента обществото попада в едно хаотично състояние, липсва стабилност и ясни ориентации на какво да се стъпи и как да се постъпи.

"В обществото виси въпроса за така наречения модел, за начина на управление. Това е много по-дълбок въпрос и ако се погледне сериозно изисква много преоценки, дълбоки преоценки на всичко, което се е случило след 1989 година", подчерта той. 

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Емблематичният за града Рачо Ковача в карнавална премяна

Време е за традиционния габровски карнавал

Днес е денят на Габрово, а утре - традиционният карнавал . Веселият празник е символ на града на хумора. За мащабното събитие габровци се готвят цяла година, а карнавалният екип държи под око политиците , чийто кукли задължително дефилират пред погледите на зрителите. Сюжетите тази година са събрани под мотото "Правете карнавал, а не..

публикувано на 17.05.24 в 07:12

Поляците - добронамерени, но не знаят много за България. Как се привличат туристи?

Три български общини - Дългопол, Провадия, Долни чифлик, ще бъдат рекламирани на полския пазар по проект за подпомагане на черноморските общини. Проектът се нарича "Открий миналото, преживей настоящето". През лятото на миналата година у нас са почивали полски туристи от всички възрастови групи , като най-много са били семействата с деца. От..

публикувано на 16.05.24 в 07:04

Географски рекорди и невероятни факти за планетата на Фестивала на науката

ХІV Софийски фестивал на науката е към своя край, но в последния му ден можете да се удивите на каква възхитителна планета живеем с презентацията на гл. ас. д-р Калоян Цветков от СУ "Св. Климент Охридски" . Калоян се включва във фестивала за първи път, инак е изпечен географ, пътешественик и преподавател. В "Изотопия" той разкри в аванс..

публикувано на 12.05.24 в 14:53

Николай Петков представя българския път към Еверест

; Кения (5199 м), по премиерен „Български път“ по южната стена на Батиан, от 7-а категория (UIAA), 18 – 20 декември 1991 г., заедно с Иван Масларов; Уаскаран (6768 м), Кордилера Бланка, Анди, през 1996 г., заедно с Кирил Тафраджийски и Господин Господинов; Транго Тауър (6257 м), или Безименната кула в Каракорум по Словенския маршрут през 1998 г.,..

публикувано на 12.05.24 в 06:00

Музеите в Израел отвориха безплатно врати за посетителите

45 години хиляди музеи по света вземат участие в инициативата „нощ или ден на музеите“. Винаги е през май и „хранителите на световната култура„ отварят безплатно врати за милиони посетители, които обичат да скитат из галериите им или за пръв път прекрачват прага им. В края на изминалата седмица бе „Денят на музеите в Израел“ (тази година е..

обновено на 12.05.24 в 04:59
Андрей Арнаудов

Андрей Арнаудов: Няма тема, по-важна от демографията!

Потенциалът от българи в чужбина, които могат да се върнат в страната, е огромен. Това заяви в интервю за БНР Андрей Арнаудов, създател на платформата "Bulgaria wants you"/"България те иска". 81% от българите, живеещи в Берлин, обмислят завръщане в страната – сочат резултатите от онлайн анкета, проведена на кариерен форум там през..

публикувано на 09.05.24 в 09:51
Снежана Тодорова

Снежана Тодорова: И до днес наш девиз е този на Йосиф Хербст - "Никому в угода, на никому напук"

През последните 130 години организираното журналистическо движение в България е преживяло множество промени и предизвикателства, но някои от основните въпроси, които вълнуват журналистите и обществото, остават вечни и неделими. Дори и през годините на големи промени, въпросите за моралността и етиката в журналистиката, както и за справедливото..

публикувано на 08.05.24 в 13:38