Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Готови ли сме за среща лице в лице след изолацията

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Пандемията промени изцяло ежедневието ни и все по-голяма част от нещата, които имаме да вършим преминаха в онлайн режим.Така е и със срещите. Готови ли сме за обратното връщане към динамичния начин на живот или ползите от комуникацията през монитори и екрани ще я превърнат в наше ежедневие.

Онлайн срещите не са ново явление, но със сигурност пандемията е причината те да се популяризират като бърз и ефикасен метод. Различните онлайн платформи намериха своето приложение, както в образователните институции, така и за служебни ангажименти, лични срещи и разговори.

Служителят във фармацевтична фирма Мелани Михалкова продължава да работи онлайн.

"Макар вече да мина повече от година от началото на пандемията, ежедневните ми работни срещи продължават да се случват онлайн. Голяма част от колегите поетапно започват да се връщат в офиса, но към момента тенденцията се запазва".

Банковият експерт и треньор по футбол Димитър Атанасов успява да спечели сърцето на любимата си - журналистката Десислава Францова, благодарение на онлайн комуникацията.

"Благодарение на тази пандемия аз намерих своята половинка, защото точно в тези времена, в които хората бяха затворени вкъщи, ние имахме възможността да комуникираме по-често в социалните мрежи, да се чуваме, да си пращаме различни съобщения и това прерасна във възможност да се видим някъде на открито за малко, тъй като и това беше забранено. Да направим една кратка разходка в парка или да се разходим по тротоара заедно до някъде".

Журналистката Десислава Францова от своя страна бързо оценява възможностите на онлайн срещите и за работата си, и за връзка с близките.

"Смятам, че пандемията промени изцяло живота ни, като освен всички усложнения и проблеми, до които доведе тя, доведе и до промяна на начина на комуникация и срещата ни. Знаем, че когато бяха най-тежките дни от пандемията и локдауна, беше изключително трудно да се срещаме помежду си, да осъществяваме жив контакт, който е необходим на всеки от нас и това ставаше чрез социалните мрежи и различни платформи, чрез които се виждахме и чувахме и дори беше по-трудна комуникацията със семействата ни, с близките ни хора и с хората, с които сме свикнали да се виждаме по-често".

Денталният асистент Христина Христакиева все още не се чувства безопасно в ресторанти и кафенета.

"През последната година все по-често се срещаме с приятели вкъщи или сред природата, защото все още не усещаме, че е дошъл моментът да се виждаме в заведение и на обществени места, както до преди март миналата година".

Данъчният експерт Ина Къндева се възползва от разхлабването на мерките.

"Аз успях да прекарам целия втори локдаун вкъщи, изолирайки се без да се срещам с голяма част от моите приятели, така че сега използвам разхлабването на мерките, за да оползотворя времето след работа в срещи с тях. Така че по-често, в по-голяма част от случаите се виждаме навън, незавизисимо дали на заведение или на разходка в парка, да е навън".

Развълнувана от възможността за живия контакт е и мениджърката Ивета Йорданова.

"Днес се срещаме най-вече виртуално, за щастие обаче мерките се разхлабват и успяваме да се видим с приятелите си и близките си на обичайните места - в заведение, в кино, в парка. Със сигурност от началото на пандемията срещите вкъщи или на гости на някого зачестиха. Като че ли в един момент загубихме навика да излизаме от вкъщи. За щастие имаме сега това да се промени и със сигурност бих избрала срещата на живо вместо онлайн среща".

Повече можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Светослав Стефанов Попов

Светослав Попов за здраве и баланс чрез нашия микробиот

Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..

публикувано на 27.11.24 в 14:55

150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване от октомври насам

Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността.  Данните цитира пред БНР  Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..

публикувано на 27.11.24 в 06:52

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01