Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ексклузивно интервю за "Хоризонт“ с един от най-известните експерти по ваксини в света

Пиер Моргон препоръчва ваксинация в комбинация на векторна и РНК ваксина

Снимка: БГНЕС

Един от най-известните експерти по ваксини в света Пиер Моргон избра да комбинира два вида ваксини срещу коронавирус, за да се предпази от опасната инфекция. Така той получава първата доза от препарата на Оксфорд/Астра Зенека във Франция, а втората доза за пълна имунизация - в Швейцария, където му поставят "Модерна". Периодът между двете инжекции е осем седмици.

Моргон, който има 30-годишен стаж в различни фармацевтични компании и е старши вицепрезидент на една от китайските компании, които работят по ваксина срещу коронавирус.

„Най-важно за всеки човек е да се имунизира. Ако няма необходимата квалификация за избор на най-подходящата за него ваксина, да се консултира с лекар, а да не прави експерименти“, каза пред БНР Пиер Моргон.

„Избрах да използвам смесването на две ваксини, което се нарича „смеси и съчетай“, първо за да „заредя“ имунната система с една технология, а след това да я стимулирам с друга технология. Разбира се, и двете трябва да целят един и същи патоген. Това е подход, който вече съществува. Например – при ваксините за полиомиелит и други заболявания. Науката за ваксините вече ни е дала знанието, че този подход работи добре. На първо място – обикновено той дава по-силен имунен отговор и на второ – често срещано е след такъв подход, имунитетът да е по-траен“, поясни в „Хоризонт до обед“ експертът.

„В момента има няколко клинични проучвания, които се правят върху този подход. Освен това има наблюдения от реалния живот в държави, които започнаха имунизация с ваксината Астра Зенека, но заради тревогите около кръвните съсиреци много хора се разубедиха за безопасността на този медикамент. Тогава държавите разрешиха ваксинационната схема да приключи с ваксина на друга компания. Струва ми се, че в Испания и Германия бе избран именно този подход“, посочи още Моргон.

Ройтерс

На въпроса защо избира смесване на векторна и РНК ваксина и това ли е правилната последователност Пиер Моргон уточни:

„Все още няма доказателство дали е по-добре да се започне с векторна или с РНК ваксина. В момента има няколко проучвания, които се правят. Ако прочетете вече наличните протоколи, ще видите, че в мнозинството от тях се препоръчва именно да се започне ваксинацията с векторна ваксина и да се завърши с РНК технологията или с рекомбинантен протеин.

На въпроса ако след половин или една година ни трябва трета доза ваксина, какво да изберем, според ваксинационната схема, през която сме, преминали Пиер Моргон заяви:

„Това е много труден въпрос, защото, както знаете, в момента представянето на ваксините е във фаза три на клиничните проучвания. Трябва да изчакаме резултатите, за да направим заключение. От опита, който имаме с други патогени, знаем, че наличните ваксини би трябвало да защитават около година. За хората, които са получили различни ваксини, може да се очаква малко по-дълъг имунитет.

София зелени коридори за ваксиниране срещу COVID-19 на открито

По думите на експерта добрата ваксина е тази, която е поставена в ръката ви. Другите просто не ви защитават.

„Първото и най-важно е да имате ваксина. След това, ако имате възможност за избор на ваксинационна схема и държавата го позволява, приемете различна ваксина за втората доза, ако това ще ви накара да се чувствате по-сигурни. Най-важното е да се ваксинирате. Съвсем нормално е хората да се страхуват от неизвестното, въпреки че „неизвестното“ сега не е чак толкова неизвестно, колкото беше в началото на разработването и пускането в употреба на ваксините“. Той допълни:

"Аз имам добро здраве. Нямам сърдечни или респираторни проблеми, нито наднормено тегло. Спортувам регулярно и мога да кажа, че наистина съм в добро здраве за възрастта си. Това, което е по-важно, познавам добре имунния отговор на организма си, тъй като през живота си съм употребявал много ваксини. Причината е, че аз пътувам много и понякога, за да се посети определено място, трябва да се поставят ваксини. Дори ежегодно си слагам противогрипна ваксина, така че съвсем спокойно мога да твърдя, че съм се подлагал многократно на ваксини и никога не съм имал сериозни странични ефекти.

БГНЕС

Но при хората с диабет и високо кръвно налягане - те са в рисковата група. Това вече е ясно, тъй като при тях са налице толкова рискови фактори и доказателство за това е профилът на хората, които развиха тежки последици от коронавируса или починаха в следствие на инфекцията. Разбира се, има и изключения, но мнозинството са хора с крехко здраве и хронични медицински проблеми. Първото нещо, което искам да кажа, е, че за тези хора е от жизнена важност да се ваксинират, защото са по-уязвими при среща с инфекцията. Второто нещо е, че те трябва да обсъдят всичко това със своя лекар. Той е човекът, който познава добре здравословното им състояние и има квалификацията да им препоръча най-добрия подход за ваксиниране“, заяви още Моргон.

На въпрос трябва ли децата да се ваксинират срещу коронавирус и подходящи ли са за тях ваксините, които вече са налични експертът поясни:

„Има ваксини за деца и за възрастни. Например – при ваксината срещу дифтерия и тетанус, тя се поставя на децата, но след това се подновява, когато човек е възрастен. При ваксинацията на възрастните обаче дозата е по-малка – същата ваксина, но в по-малко количество. Понякога дозата за възрастни хора за задължителните ваксини е по-малка, защото тя само подсилва имунитета, който вече е придобит от ваксините, направени им като деца. Противогрипната ваксина е еднаква за всички.

Съществуващите ваксини за възрастни срещу коронавирус създават имунитет и са безопасни за здравето. Това, което знаем за тях, е, че са подходящи за тийнейджъри и подрастващи".

Още по темата в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Калин Славов

Калин Славов: Идеята за преброителни центрове е изпробвана на терен, работи!

Купуването и продаването на гласове вече стана демоде . В последните няколко избора вече виждаме, че модерният начин е купуването на цели избирателни комисии . Това мнение изрази пред БНР Калин Славов, изпълнителен директор на "Прозрачност без граници". Според него е реалистично да се смята, че купеният вот възлиза на 4-5%. Това са..

публикувано на 04.11.24 в 08:15

За въздушните трасета на дроновете в столицата

Две зони трябва да станат тестови площадки за употребата на дронове и дори на летящи коли. Плановете обаче не са реалност, заради липсата на интерес към управлението на тези пространства, които по европейските правила трябва да са част от т.нар. Ю-спейс пространство. Една от тези зони е край град Раковски, а другата – в южните райони на..

публикувано на 02.11.24 в 19:09

Три организации настояват за по-добър достъп до профилактика на здравноосигурените през медикъл и спа центрове

Да се разширят възможностите за превенция и възстановяване на здравето за българските граждани в медикъл и спа центровете у нас и това да бъде финансирано от общественото здравеопазване . Темата отново бе поставена от Българския съюз по балнеология и СПА туризъм по време на дискусия с участието на министъра на здравеопазването д-р Галя..

публикувано на 30.10.24 в 11:04
Мартин Димитров

Мартин Димитров: В едно пътуване всеки трябва да се почувства специален

Мартин Димитров е на 24 години, роден в Мадрид, вече е посетил 52 държави , живял е в четири и продължава да пътува.  Превърнал е хобито си в професия, сега е екскурзовод и е убеден , че всеки млад човек може успешно да се реализира в България.  Как се справя с предизвикателствата на професията , как се подготвя за едно пътуване,..

публикувано на 30.10.24 в 08:43
Доц. Андрей Андреев

Доц. Андрей Андреев: Лекар - пациент - това е среща на доверието със съвестта

Доц. Андрей Андреев , един от водещите офталмолози в България, гост в предаването "Нощен хоризонт" споделя за своите дълбоки размисли върху офталмологията, медицината и човешките взаимоотношения.  " Срещата между пациента и лекаря е среща на доверието със съвестта , каза за БНР доц. Андрей Андреев . Това определение, споделено от..

публикувано на 29.10.24 в 10:55

Пред рисковите секции във Велико Търново и региона полицейското присъствие се засилва

В област Велико Търново избирателната активност към 11 часа е 10,78 процента и е с едно на сто по-висока от изборите през юни. От десетте общини в региона най-висока е активността в община Сухиндол – 17,6 %, а най-ниска от 7,8 % е в община Горна Оряховица. 6 машини са спрели работа. От тях не се разпечатва вота на избирателите, а само номера на..

публикувано на 27.10.24 в 12:31

Информационните магистрали, от които вече зависи (почти) всичко

През последните години някои развития в технологиите се превърнаха в повод за прогнози за крах на човешката цивилизация. Алгоритмите в социалните мрежи са обвинени за убийството на понятието "истина". Видимите скокове на изкуствения интелект са вече инструмент и за постигането на зловредни цели и създават допълнително притеснение заради..

публикувано на 26.10.24 в 14:05