Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как ще почиват децата през лятото

Детски лагер в село Стакевци
Снимка: Радио Видин

От края на миналата седмица туроператорите могат да кандидатстват пред училищата за организирането на безплатните почивки за деца.

Процедурата започва, след като Министерският съвет прие Националната програма „Отново заедно“. Тя е на стойност 15 милиона лева от държавния бюджет. Целта е да се подкрепи туристическият бизнес, а децата да се върнат към социализацията си след продължителните периоди на дистанционно обучение.

Чрез тази програма 30 хиляди ученици и техните педагози ще бъдат изпратени на почивка. Министерството на образованието ще приема заявки до 31 юли.

Правителството определи по 500 лева на дете за безплатните почивки на учениците. Около тази сума варират и цените на пакетите за летните лагери, предлагани от туроператорите.

Всеки туроператор съобразно програмата си търси база, където може да я реализира, уточнява Свидна Динева, управител на туроператорска фирма, специализирана в детските и младежки пътувания. Според нея по-лесно биха се справили с конкуренцията туроператори, които вече имат натрупан опит в детския туризъм. 

Лагер в Обзор  Снимка: БГНЕС

Идеята сама по себе си е добра и малко ни връща към времето на т.нар. социален туризъм, отбелязва Аспарух Мачирски, собственик на фирма, която също е специализирана в детския отдих.

Сред въпросителните Мачирски посочва критериите как ще бъдат определяни децата. „И си представете от едно училище със 150 деца, като отидат 30 деца, какво ще се случи. Другите 120 как ще се чувстват?

За него по-оптималният вариант е сумата за едно дете да бъде трансформирана в еднодневни екскурзии на класа по региони, включително с родители.

Докато е на зелено училище, учителят е 24 часа с децата и стремежът да се компенсират малките командировъчни е допринесъл за опорочаването на ученическия туризъм, смята Аспарух Мачирски.

„Защото в един момент не се гледа качеството на услугата, а започва да се гледа размерът на комисионната и размерът на командировъчните. Смятам, че учителят трябва да получи коректно заплащане за тази отговорност, 24-часова, но тя, на този етап не е нормално решена.“

На този фон какъв е интересът на родителите към платените детски лагери и други форми за отдих на децата през ваканцията?

Според Свидна Динева интересът е съпоставим с този от предпандемичната 2019 година, „когато всичко се случваше нормално в една нормална среда и обстановка“.

Цари мали град   Снимка: БГНЕС

Тази година интересът се фокусира върху лагери, които да съчетават полезното с приятното, например езиковите или математически лагери.

Скаутски, приключенски лагери – всичко онова, което дава допълнителни емоции, компетентности и познания, са интересни за родителите. Гледат да осмислят лятото на децата си по най-пълноценен начин“, коментира Динева.

Има завишение на цените както от страна на местата за настаняване, така и от страна на туристически обекти, които са променили входните си такси, отбелязва Свидна Динева.

Около 10% е завишението на цените.“

Чуйте повече по темата в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мъж в кома и друг - тежко пострадал след катастрофа край София

Мъж е изпаднал в кома след тежко произшествие край София. Инцидентът е станал на булевард "Европа" при разклона за Банкя. Сигналът е подаден в 22:38 часа в неделя.  Лек автомобил се е ударил в крайпътно дърво. На място са изпратени три линейки, съобщиха за БНР от Центъра за спешна медицинска помощ. Мъжът е с множество наранявания,..

публикувано на 25.11.24 в 14:10
Бойко Ноев

Бойко Ноев: На България са необходими нови политически субекти. Тези са изчерпани

"Дълбоко съм убеден, че  на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР   Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат.   Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев.  Според него това е така и заради..

публикувано на 23.11.24 в 14:02

Паул Шмид: Контролът по вътрешните шенгенски граници е паническа и напълно неефективна мярка

Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..

публикувано на 23.11.24 в 11:44

Джон Маннерс-Бел: Налагането на търговски мита не носи полза за никого

Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..

публикувано на 23.11.24 в 11:00

Какво произвежда нереформираното образование?

Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..

публикувано на 22.11.24 в 10:55

"За нашите деца" отново призовава: Тази Коледа чудесата правите Вие

Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти.  От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..

публикувано на 22.11.24 в 10:49

СЗО: Хората все още не усещат колко е спешна ситуацията с резистентните микроби

Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..

обновено на 21.11.24 в 15:00