Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Продължава незаконното изхвърляне на отпадъци край село Бели извор

Сметище село Бели Извор
Снимка: Ива Антонова

Преди години стара кариера за инертни материали в землището на село Бели извор беше обособена за депо за строителни отпадъци. Постепенно обаче теренът се превърна в голямо незаконно сметище за битови боклуци.

"Проблемът е като с всички незаконни сметища. Изведнъж там, където се изсипе един камион боклук, след него идва втори, трети, четвърти, пети и не може да му се хване края", каза за БНР Кирил Илиев, кмет на врачанското село Бели извор.

Сметище село Бели Извор          Снимка: Ива Антонова

Незаконното сметище превзема землището на селото в близост до международния път Е79.

"Преди 7-8 години може би там имаше изоставена кариера, където са копаели камъни, една огромна дупка и отвориха да запълват тази дупка със строителни материали заради водния цикъл в града. Когато приключи водният цикъл се оказа, че не само от тези боклуци, започнаха хората да си изхвърлят от мазета, тавани, фотьойли, диванчета, бидони, стари дрехи, гуми, стъкла, цели фирми, които сменят стъкла във Враца си изхвърлят там", допълни Илиев.

Той съобщи, че преди време е сезирал екоинспекцията, направено е предписание на община Враца и е почистено незаконното сметище.

"Но, когато това не се охранява започва да се пълни отново като сметище. Моето искане беше да се сложи някакъв ред, да се сложи охрана, човек, който да пропуска само строителни отпадъци, за съжаление това досега не стана и сега в момента сметището е нерегламентирано".

Сметище село Бели Извор         Снимка: Ива Антонова

За нерегламентирано изхвърляне на отпадъци в района от инспектората към Община Враца са наложени десетки актове. От местната управа припомниха, че по пътя към сметището е била поставена бариера, но това не е спряло нарушителите. Те са започнали да изхвърлят боклуците си преди ограничението. Сега се организира видеонаблюдение на района. От Общината напомниха, че имат сключени договори с фирми за събиране на различен вид битови отпадъци и дори някои от тях се приемат срещу заплащане. Местната управа има намерение да запази терена край Бели извор като депо за строителни отпадъци с цел да бъде възстановено напълно.

Сметище село Бели Извор       Снимка: Ива Антонова

"Според мен сметището трябва да се закрие на 100 процента, защото не е възможно там да се събират само строителни отпадъци. Самите ние, хората, които изхвърляме боклуците трябва да ви кажа, че не сме достатъчно възпитани и дисциплинарни да пазим природата. В Лиляче има регламентирано сметище, узаконено сметище, отиваш, закарваш боклука, плащаш си за строителни отпадъци, обаче там не можеш, ако в камиона има един лист хартия или найлоново шише от минерална вода, те ти връщат целия камион, не можеш така безконтролно тук това искам да стане, за да можем ние да спазваме някакъв ред в извозването на отпадъците", подчерта кметът. 

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Пътувай с Хоризонт" в сърцето на Родопите

В горещите летни дни, алтернативата е планинският туризъм. "Пътувай с Хоризонт" тръгва на разходка в сърцето на Родопите, сред тишината и спокойствието на балкана, на 1200 метра надморска височина. В село Момчиловци срещаме гостоприемни домакини, свикнали да посрещат гости още от 90-те години на миналия век, когато селото се превръща в едно от..

публикувано на 07.07.24 в 14:49

Вършец - най-старият балнеолечебен курорт в България

Вършец е най-старият балнеолечебен курорт в България, известен с топлата си минерална вода и мек планински климат. Първата държавна минерална баня е построена през 1990 г.  Градът възниква около минерални извори и неговата история е свързана с балнеолечението за това свидетелстват откритите развалини от римски бани.  Град Вършец е разположен в..

публикувано на 07.07.24 в 10:10
Снимката е илюстративна

Ученици от варненската математическа гимназия създават уред за зеленчуци

Четирима ученици от варненската математическа гимназия "Д-р Петър Берон" са създали учебна фирма UV GREEN. Учениците отглеждат зеленчуци в кутия, уредът използва напоителна система с вода, която циркулира чрез сензори, запазвайки хранителните вещества в почвата, отглеждат се 7 растения едновременно, процесът е автоматизиран.  Те разказаха за БНР,..

публикувано на 06.07.24 в 10:10
Брегът на Синеморец, Странджа

Учени от БАН представиха нови методи за пречистване и екология

Учени от БАН предлагат нови методи за пречистване и екология. Представянето им стана по време на четвъртото издание на форума „Наука за бизнес".   С рециклирането на отпадъците при опаковането на лекарства се е заел доцент-доктор Иван Узунов. Той е от Института по обща и неорганична химия. Неговата статистика е, че количеството отпадък, който..

публикувано на 30.06.24 в 05:37
Туристическо дружество -

Туристическо дружество - "Лудите мечки" с обич към планините

В планината без бензин и асфалт, сред сянката на дърветата се диша по-свободно, мисълта е по-ясна и е много по-спокойно. Няма я суетата на морския бряг и купищата туристи. Не струва толкова скъпо, като другите почивки, но зарежда невероятно, дава нови сили и повишава тонуса на тялото. Изключително освежаващо е в летните жеги.  Сдружение..

публикувано на 27.06.24 в 12:46
Стоилко Апостолов

Интересът на земеделските стопани към биологичния сектор се повишава

Интересът на земеделските стопани в страната към биологичния сектор се повишава през последната година. Това отчетоха участниците в международна био-конференция, която се проведе в Пловдив. По данни на агростатистиката биологичните площи у нас са се увеличили с 35% спрямо предходната година . Броят на животните и пчелните семейства, отглеждани..

публикувано на 26.06.24 в 18:04
Грийнпийс България

Мартин Томов: Трябва ли Черно море да бъде морски резерват?

Трябва ли Черно море да бъде морски резерват ?  "Живо черно море" е зелената мисия на "Грийнпийс".  "Черно море е  море, в което има живот до дълбочина 200 метра, най-вече в по-плитките до 50 метра , тест много близо до брега. Това го прави  особено чувствително на различни заплахи . Ние с "Грийнпийс" вече  от година и половина започнахме..

публикувано на 18.06.24 в 15:55