Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо се забави въвеждането на забраната за пластмасови прибори за еднократна употреба

Снимка: БГНЕС

Защо се забави у нас въвеждането на забраната за пластмасовите прибори за еднократна употреба при условие, че увеличихме многократно пластмасовите отпадъци по време на пандемията.

„Заведенията и ресторантите продължават да предоставят съдове и прибори от пластмаса, при условие, че могат да се предоставят други и това, което бяхме постигнали преди пандемията, сега се загуби. А хората трябва да знаят, че употребата на изделия за еднократна употреба не са по-чисти и безопасни“, посочи в „Хоризонт до обед“ Данита Заричинова от „За Земята“.

До 3 юли т.г. в българското законодателство трябва да бъдат въведени изискванията на Директива (ЕС) 2019/904 на Европейския парламент и на Съвета от 5 юни 2019 г. относно намаляването на въздействието на определени пластмасови продукти върху околната среда.

„От ЕС са ни дали две години да транспонираме Директивата за ограничаване на пластмасата, но ние по стара традиция го правим в последните седмици. Имало е работни срещи с производителите на пластмаса, но с останалите заинтересовани страни много късно са проведени разговори по темата. Така че от 3 юли явно няма да стане, може би ще закъснеем с няколко месеца. А трябваше да има информационна кампания“, поясни още Заричинова пред БНР.

„Закъснението не е толкова значително, нито фатално, още повече, че 3 юли беше срокът за провеждането на изискванията по Директивата, а при нас се забави процедурата по Наредбата“, коментира за БНР Илияна Павлова, директор на  Център "Чиста индустрия" към БСК.

„Заведенията и ресторантите продължават да предоставят съдове и прибори от пластмаса, при условие, че могат да се предоставят други и това, което бяхме постигнали преди пандемията, сега се загуби. А хората трябва да знаят, че употребата на изделия за еднократна употреба не са по-чисти и безопасни“, посочи в „Хоризонт до обед“ Данита Заричинова от „За земята“.

До 3 юли т.г. в българското законодателство трябва да бъдат въведени изискванията на Директива (ЕС) 2019/904 на Европейския парламент и на Съвета от 5 юни 2019 г. относно намаляването на въздействието на определени пластмасови продукти върху околната среда.

„От ЕС са ни дали две години да транспонираме Директивата за ограничаване на пластмасата, но ние по стара традиция го правим в последните седмици. Имало е работни срещи с производителите на пластмаса, но с останалите заинтересовани страни много късно са проведени разговори по темата. Така че от 3 юли явно няма да стане, може би ще закъснеем с няколко месеца. А трябваше да има информационна кампания“, поясни още Заричинова пред БНР.

„Закъснението не е толкова значително, нито фатално, още повече, че 3 юли беше срокът за провеждането на изискванията по Директивата, а при нас се забави процедурата по Наредбата“, коментира за БНР Илияна Павлова, директор на Център "Чиста индустрия" към БСК.

"Наредбата още не е съгласувана - това предстои. Засега обаче цялостна Наредба не сме виждали, само идеи какви биха били мерките и какво ще залегне в нея. Това ни е представило МОСВ, считаме, че нещата вървят в синхрон и не би следвало да иам изненади. Предвиждат се и санкции по Директивата. Най-тежки са мерките във връзка със забраната за употреба на някои продукти", поясни още Павлова.

Още по темата в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Туристическо дружество -

Туристическо дружество - "Лудите мечки" с обич към планините

В планината без бензин и асфалт, сред сянката на дърветата се диша по-свободно, мисълта е по-ясна и е много по-спокойно. Няма я суетата на морския бряг и купищата туристи. Не струва толкова скъпо, като другите почивки, но зарежда невероятно, дава нови сили и повишава тонуса на тялото. Изключително освежаващо е в летните жеги.  Сдружение..

публикувано на 27.06.24 в 12:46
Стоилко Апостолов

Интересът на земеделските стопани към биологичния сектор се повишава

Интересът на земеделските стопани в страната към биологичния сектор се повишава през последната година. Това отчетоха участниците в международна био-конференция, която се проведе в Пловдив. По данни на агростатистиката биологичните площи у нас са се увеличили с 35% спрямо предходната година . Броят на животните и пчелните семейства, отглеждани..

публикувано на 26.06.24 в 18:04
Грийнпийс България

Мартин Томов: Трябва ли Черно море да бъде морски резерват?

Трябва ли Черно море да бъде морски резерват ?  "Живо черно море" е зелената мисия на "Грийнпийс".  "Черно море е  море, в което има живот до дълбочина 200 метра, най-вече в по-плитките до 50 метра , тест много близо до брега. Това го прави  особено чувствително на различни заплахи . Ние с "Грийнпийс" вече  от година и половина започнахме..

публикувано на 18.06.24 в 15:55
Януш Залески, държавен секретар в екоминистерството на Полша, и Андржей Кундзевич – председател на сдружението инженерите и техниците в горското стопанство.

Полски експерти: Много е важно проблемите на гората в ЕС да се решават от лесничеите

Защитата на горите в Европа трябва да е поверена не на политиците, а на експертите. Това е мнението на Януш Залески – държавен секретар в екоминистерството на Полша и зам.-генерален директор на държавните гори там. Залески и Андржей Кундзевич – председател на сдружението инженерите и техниците в горското стопанство, бяха на частно посещение у..

публикувано на 17.06.24 в 09:43

200 водни лилии ще радват с цветовете и аромата си посетителите на парк „Кайлъка“

Едно от любимите места за отдих на плевенчани е парк „Кайлъка“. Обявен е за защитена местност по инициатива на ген. Иван Винаров. Първият проектант на парка е бил архитект Тихолов. В изграждането му взема активно участие и цялото плевенско гражданство. И тази традиция продължава в днешно време. Уникалният парк се намира в близост до..

публикувано на 16.06.24 в 04:29

Синигер призовава софиянци: Премини на зелено днес, за да живеем по-добре утре

"Премини на зелено" е мотото на образователен графити стенопис в близост до Южния парк в София . Изобразеният синигер призовава софиянци: "Премини на зелено днес, за да живеем по-добре утре". "София е по пътя към своята зелена трансформация от доста години и се сблъсква с доста затруднения. Изключително важно е да премине и..

публикувано на 13.06.24 в 19:08
Даниела Тошева

"Зелени момичета" - проект за зелени професии сред жените

"Зелени момичета" или „GirlsGoGreen“ е проект, който си поставя за цел да популяризира сред младите жени "зелените професии" и образование.  "Проектът започна в началото на май месец, в партньорство с организации от Гърция и Турция, като финансирането на проекта е по програмата "Еразмус +" на ЕС, разказа в "Понеделник вечер" Даниела Тошева, която е..

публикувано на 27.05.24 в 09:13