Пет години след референдума, на който британците гласуваха за излизане от Евросъюза Лондон дава 28-дневно предизвестие за кандидатстване за статут на уседналост .
Десетки хиляди граждани на ЕС, живеещи в Обединеното кралство, ще получат официално 28-дневно предизвестие, ако не са успели да подадат заявление за статут на уседналост след Брекзит в рамките на една седмица.
Предупреждението е от правителството в Лондон. Официално срокът изтича на 30 юни.
На Острова хората приемат новината за тези 28 дни като удължаване на срока за подаване на молби за уседнал статут, а това не е удължаване. Крайният срок си остава 30 юни.
За тези 28 дни се говореше и преди, само че сега вече е официално, че те са един вид толеранс на властите точно към споменатите случаи на европейци, които поради някаква основателна причина няма да могат да спазят срока. Става дума за уязвими групи хора, като деца в домове за социални грижи, жертви на домашно насилие и дори трафик и, разбира се, възрастни хора, за които се предполага, че колкото и да е улеснена услугата тя все пак представлява някаква трудност за тях. Говорим все пак за хора, които имат необходимите 5 години престой и имат пълното право да останат на Острова, за да получат уседнал статут или 3 години за временен статут, представяйки необходимите доказателства и документи.
Този ход на британските власти може да се разглежда и като един вид презастраховане от тяхна страна срещу евентуални оплаквания, когато впоследствие последват съответни мерки срещу хората без статут на уседналост. Ето защо те изпращат тези предизвестия до десетки граждани на ЕС, които по техни данни все още не са кандидатствали и по тяхна информация имат право на статут на уседналост. Като се набляга на момента, че при неспазване на крайния срок последиците могат да бъдат „неприятни“. Става дума за загуба на практика на всички права. Право на работа, право на престой, право на здравеопазване, на откриване на банкови сметки и какво ли не още. Може да се стигне и до депортиране. Адвокати днес предупреждават от страниците на „Гардиън“, че изпращането на тези предизвестия, които те направо наричат „призовки“, внасят още по-голямо объркване. Но от друга страна поне за първи път министърът, който отговаря за имиграцията, Кевин Фостър, се опита официално да даде гаранции, че няма да бъдат спирани внезапно помощите от 1 юли за онези, които не се успели да подадат заявления, че властите ще бъдат „гъвкави и снизходителни“, както се изрази.
Много интересен момент при обявяването на този ход на властите вчера бе, че всички останаха много изненадани от изнесените данни, че до 31 май са били подадени 5,6 милиона заявления, при положение, че официално се смята, че пребиваващите на Острова граждани на ЕС са около 3,5 милиона. Макар и това да включва и повторно подаване на заявление, все пак разликата е внушителна и отново повдига въпроса за имиграционната политика на правителството и доколко то е наясно какво става по границите на страната.
Иначе класацията по подадени заявления се оглавява от поляците с близо един милион такива /975 000/, следвани много близо от румънците /918 000/. По отношение на румънците това е донякъде шокиращо, защото официалната статистика е, че във Великобритания има малко над 400 000 румънци, а сега изведнъж се оказва, че близо 1 милион са подали молби за статут за уседналост. Следват Италия, Португалия и Испания, а България е на шесто място с около 300 000 подадени молби.
При българите се явява същия въпрос като при румънците. По официални данни не се смята, че има повече от 150 000 българи. Иначе, при по внимателно вглеждане в статистиката могат да се видят още някои любопитни неща за българите. В разбивката за отделните съставни части на Обединеното кралство излиза, че в Уелс българите са на трето място по подадени заявления за статут на уседналост, което предполага, че са и трети по численост сред пребиваващите от страните от ЕС. В Шотландия и Северна Ирландия българите са пети по подадени молби и в Англия – шести.
В Лондон пък най-много заявления са подадени в източната лондонската община Нюхам, където живеят големи общност на българи, румънци и литовци – общо около 130 000. Ако има някаква закономерност във всички изнесени данни, това означава, че е възможно около 20 000 българи /вероятно и повече/ да живеят там, а това пък означава населението на град като Своге например, което е доста впечатляващо само за една лондонска община.
Още по темата в звуковия файл.
Фестивалите са начин да съхраним традициите , да се докоснем до местната култура и да усетим духа на общността. Те събират хора от различни краища, като създават атмосфера на споделеност и празничност. Освен че предлагат уникални преживявания, фестивалите подпомагат местната икономика и популяризират автентични кулинарни, фолклорни и занаятчийски..
Има още една г рупа любители на железниците, които показват страстта си към този вид транспорт като изработват модели на влакове , жп инфраструктура и гари. Това са членовете на Клуб железопътен моделизъм . Неговото клубно помещение и изработени модели се намират на Централна жп гара София. Владимир Колев е председател на клуба. По темата..
Тайнствена пирамида на 2200 години, пълна със съкровища: монети и оръжия, беше открита близо до Мъртво море. Артефактите са запазени в почти перфектно състояние, благодарение на сухия пустинен климат. Мистериозната пирамидална структура е близо до ручея Зохар. Джипът пъпли през пустинята. Няма път. Тръгнахме, въпреки предупрежденията, че след..
Мачът да не е терен на война, а място, където можеш да заведеш детето си – този мотив обединява организаторите на кампанията "На мач с маргаритка". Акцията ще се състои в рамките на четири дни – от 11 до 14 април и ще покрие 8 мача с участието на 16 отбора. Това е 29-и кръг, предпоследен за професионалната ни футболна лига...
В продължение на две десетилетия Европейският съюз прави полетите по-лесни и по-справедливи за потребителите, като либерализира цените и въвежда в законодателството основни права на пътниците. Сега налице е обратният процес - преразглеждане на Европейския регламент относно правата на пътниците с въздушен транспорт . Авиокомпаниите редовно..
Териториалните амбиции на Съединените щати към Гренландия, пряко оспорващи суверенитета на съюзника Дания, са заплаха сама по себе си, но имат последици за цяла Европа. Най-новата история ни учи, че неинтегрираните, неутрални държави не функционират като буферни зони между сферите на влияние. За агресивните велики сили с имперско мислене те..
С наближаването на летния туристически сезон темата за глада за кадри за сезонна заетост отново е актуална. За поредна година в Добрич се проведе трудова борса с такава насоченост, която предоставя възможност търсещи работа да се срещнат с работодатели - хотелиери, ресторантьори, концесионери на плажни ивици и др. Могат ли всички..
След "улгартрансгаз" и договора с турската копания "Боташ", разследването в хотели в български ски курорти за предполагаема измама с европейски..
"Българската следа" е референция на опита за покушение срещу папата. Заглавието беше от една страна да си играя с клишето чисто иронично. В друг..
В еврозоната България може да влезе на 1 януари 2026 г. или началото на 2027 г. Средата на годината никога не е ставало и никога няма да стане, защото..