Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Софийският университет - домакин на научна конференция

Проблеми и опазване на българското и световно природно и културно наследство

Проф. Иван Илчев: Налице е неприятно "чалгизиране" на историята

Софийски университет "Свети Климент Охридски"
Снимка: Ани Петрова

Следващите два дни Софийският университет е домакин на научна конференция, която поставя във фокуса опазване на културното и природното наследство. Конференцията се провежда в рамките на проекта „Наследство БГ“, на който БНР е асоцииран партньор.

Център за върхови постижения се реализира от дванадесет водещи организации, които са фундамент на националната научна инфраструктура в сферите на „Културните и творческите сектори".

В рамките на конференцията ще бъде дискутирано по проблемите и опазването на движимото и недвижимото културно историческо наследство в България и на Балканите - законодателна рамка, консервация, реставрация и класификация. Ще стане дума и за дигитализацията и т.нар. маппинг като подход, както и за добрите международни практики и опит.

" До тук протича много бурна дискусия между колегите и това, което се коментира, е за неприятното "чалгизиране на историята" , "квази история", пупулярна история, което за съжаление намира място и в учебниците, официално спонсорирани от държавната власт в България", заяви пред БНР проф. Иван Илчев, ръководител на проекта и Ректор на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ в периода 2007 - 2015 г., член-кореспондент на Българската академия на науките.

"Това вредно явление се грижи за "най-долните" вкусове и хора, които под патриотизъм разбират не обективната история, а преувеличената предства за ролята на нашия народ в световната и европейска история", каза още проф. Илчев.

Скална църква край Михалич  Снимка: Венета Николова

" Нашето участие е с подпроект, който има за цел да направи оценка на природното наследство и ние включваме една сравнително нова и много популярна концепция в света за екосистемните услуги. Тоест пречупваме го през тази концепция и чрез нея ние придаваме по-нов смисъл на научните изследвания в опазването на природата", посочи проф. Стоян Недков от Департамент География на Национален институт по геофизика, геодезия и география при БАН.

Проектът се изпълнява от дванадесет водещи организации, които са фундамент на националната научна инфраструктура в сферите на „Културните и творческите сектори (архитектура, филми, ТВ, видео игри и мултимедия), културно наследство, дизайн, включително моден дизайн, фестивали, музика, сценични и визуални изкуства, издателска дейност, радио.

Снимка: Софийски университет

Чрез своята дейност те оказват ключово влияние върху управлението и опазването на културното наследство, управлението на защитени местности и опазването на околната среда, развитието на регионите, образованието, различни икономически сектори от креативните и рекреативните индустрии, развитието на библиотечно, музейно и архивно дело, изкуствата и други. Водещи са в подготовката на студенти, докторанти, пост-докторанти.

Още по темата в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Марк Галеоти

Марк Галеоти: Арестите в Русия не отстраняват основните проблеми на системата

Украйна и съюзниците ѝ с право могат да бъдат притеснени от правителствените промени, предприети от Владимир Путин в началото на петия му президентски мандат. Промените ще направят руската военна машина по-ефективна в близките месеци, но нито те, нито арестите на висши военни и бюрократи от министерството на отбраната изтръгват из корен..

публикувано на 30.05.24 в 17:34

"Затворник №1 съм." Защо националната програма за достъпна среда не помага на хора с увреждания?

Националната програма за достъпна жилищна среда и лична мобилност за хора с увреждания се оказва трудна или неприложима за някои от потенциалните ѝ бенефициенти. 76-годишният Кольо Колев от Ловеч живее затворен в апартамента си . За да излезе навън, съпругата му и приятели го изнасят на ръце в инвалидната му количка. "В блоковете..

публикувано на 30.05.24 в 10:55
Ирина Манушева

Ирина Манушева: Да скъсаме с масовото и задължително кандидатстване с външни оценявания!

Националното външно оценяване разтваря изключително много ножицата между училищата . Това заяви в интервю за БНР Ирина Манушева, бивш учител и граждански активист. " Образованието трябва да отваря врати, а не да затваря, както е в момента ", смята тя. Според нея е необходимо " да скъсаме с масовото и задължително кандидатстване с външни..

публикувано на 30.05.24 в 07:59

Асоциацията на екскурзоводите ще обжалва становище на КЗК

Ще обжалваме становището на Комисията за защита на конкуренцията , обяви пред БНР Николай Миндов от Асоциацията на екскурзоводите относно  документ на КЗК, според който нормативната уредба, регулираща дейността на екскурзоводите, съдържа ограничение на конкуренцията. В становището се казва, че всеки може да направи подробно проучване на..

публикувано на 29.05.24 в 12:36

Присъдите на обвинените за измами във Великобритания българи се очакват в четвъртък

Петимата български граждани, обвинени в една от най-крупните измами със социални помощи в Обединеното кралство, се явиха днес в лондонския съд в Ууд Грийн. Присъдата се очаква да стане известна в четвъртък. Очакват се присъдите на 5-мата българи, обвинени в измама във Великобритания Стоян Стоянов, Галина Николова, Цветка Тодорова и Патриция..

публикувано на 28.05.24 в 18:54
Стилияна Николова, Боряна Калейн и Елвира Краснобаева

Грациите благодариха за подкрепата: Усещането в залата беше сякаш сме пред родна публика

" Усещането в залата беше сякаш сме пред родна публика. Имаше повече български знамена, отколкото унгарски.  Благодарни сме на всички, които ни подкрепиха на живо и на тези, които ни стискаха палци пред телевизорите. Искаме да им кажем, че ги обичаме".  Това сподели пред БНР  Боряна Калейн, част от грациите в Националния ни отбор по..

публикувано на 28.05.24 в 14:01

Експеримент: Кози предпазват горите от пожари, пасат в рисковите зони под тях

Състоянието на горите у нас не се е подобрило особено в последните няколко години . Тяхното стопанисване през активна лесовъдска намеса е силно снижено. Тази оценка направи в интервю за БНР доц. Георги Костов, преподавател в Лесотехническия университет и бивш заместник-министър на земеделието. По подбалканската линия изсъхват иглолистни..

публикувано на 28.05.24 в 07:55