Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Разногласия по проектонаредбата за свободното къмпингуване

Снимка: къмпинг Градина

Граждански организации излязоха с призив до институциите за оттегляне на Проектонаредбата, регламентираща свободното къмпингуване в страната ни и която през месец юни беше подложена на обществено обсъждане. 

Все още обществено обсъждане не е проведено, събират се становища и се надяваме да има и обсъждане. Силно отрицателен е вотът на хората, не само от хората, които практикуват този туризъм“, каза пред БНР Йордан Ибришимов от „Българско кемпер общество“ във връзка с  нуждата от национална къмпинг стратегия и свободното къмпиране.

„Българско кемпер общество“ изпрати до президента, министър-председателя и ресорните по проблема министерства, както и за сведение на икономическия, културния и здравния министър, своето становище за оттегляне на наредбата по чл.10а от Закона за устройството на Черноморското крайбрежие, която въвежда пълна забрана за свободно къмпиране по Черноморието.

Цялата наредба ни притеснява, през нея се вижда, че това е един документ, който да унищожи къмпинг туризма. Там няма регулации, а идеи как да се забрани нещо и невероятно утежнени процедури, ако искаш да къмпингуваш, нещо което е елементарно, вместо да се каже елементарно - недей да пречиш, живей в хармония с природата“, смята Ибришимов.

Темата коментира в предаването „Хоризонт до обед“ и Дончо Бораджиев, адвокат от „Спаси Корал“.

„Тази наредба нищо не регулира, тя просто забранява. Тя въвежда невъзможни и непосилни изисквания за хора, които искат да почиват сред природата, това е лобистки закон, който защитава дерибеите да си заградят с огради българското Черноморие“.

Кметът на община Шабла Мариян Жечев коментира, че свободното къмпиране генерира отпадъци:

"Този генериран отпадък се плаща от данъците на нашите съграждани. За тази услуга ние не получаваме нищо. Разминаваме се тотално с идеята в Закона за местни данъци и такси - замърсителят да плаща разхода".

Мариян Жечев допълни, че приходите за местната власт от туризма са свързани с туристическия данък. Свободно къмпингуващите не плащат такъв данък.

Повече можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Публиката ще произвежда ток в театрална игра на Узана фест 2025

Първата екологична театрална игра у нас ще бъде представена на фестивала Узана поляна фест в Габрово. Авторско представление ще покаже на публиката за какво сме леко закъснели и какви малки стъпки може да предприемем в грижа за климата. "Включва всеки зрител – всеки от присъстващите ще може да се потопи в света на театралната игра...

публикувано на 17.07.25 в 10:38
инж. Цветан Паров

Цветан Паров: Учените са по-спокойни за глобалното затопляне от политиците

Антарктика има механизми  да пази леда си от слънцето - това са установили български учени. Двугодишно изследване хвърля светлина по темата. Става дума за най-дългото в света температурно проучване на недрата на ледниците . Става въпрос за три ледника. Ледник Перуника е част от голямо ледено поле, което се нарича Балкан . За нас беше интересно..

публикувано на 01.07.25 в 10:31
Балин Балинов

Балин Балинов: За фотоволтаик на балкона трябва да съобразиш три закона!

Единствена алтернатива на "енергийния Джулай" - ежегодното повишаване на цените на тока, за много от гражданите остават  балконските фотоволтаици . Това мнение изрази пред БНР Балин Балинов от "Грийнпийс – България". По думите му, "за балконските фотоволтаици в момента трябва да се съобразиш с три закона !" Периодът на..

публикувано на 30.06.25 в 11:19

МОСВ бави решение за обявяването на нова защитена местност в ПП "Странджа"

Повече от година МОСВ забавя решение за обявяването на нова защитена местност в Природен парк "Странджа". Предложението е на ръководството на парка и е подкрепено с научна обосновка и експертни становища . Местността, която трябва да получи статут на защитена, се намира между селата Евренозово и Близнак . Там е открито находище на..

публикувано на 30.06.25 в 06:55
Снимката е илюстративна

Здравния туризъм - възможности и реалности в областта на балнеолечебните процедури

Община Минерални бани е известна с лечебните си минерални води и природни ресурси , които помагат на хората при различни здравословни проблеми и стимулират здравословния начин на живот.  Тук може да намерите помощ при болки в ставите, нервно напрежение и други хронични заболявания, а природата и чистият въздух правят престоя още по-полезен за..

публикувано на 24.06.25 в 12:05

Правозащитниците доволни от отпушването на казуса със "Струма" през Кресненското дефиле

Дългогодишният спор около изграждането на автомагистрала "Струма" през Кресненското дефиле е към своя край. Министерството на околната среда и водите обяви, че всички жалби, свързани с проекта, са оттеглени, а делата – прекратени , благодарение на постигнато споразумение между правителството и природозащитни организации. Предвижда се трайно..

публикувано на 12.06.25 в 07:00
Вера Стаевска

Без вятърни и соларни централи в горите! Петиция за законови промени набира сила

Да спрем сечта на гори заради вятърни и соларни централи – призовават от инициативата "Зелени закони". От организацията са започнали подписка – "Право на природа" , за законодателни промени в Закона за горите и Закона за ВЕИ и вече имат парламентарна подкрепа за внасяне на тези предложения. Целта е възобновяемата енергия да се развива,..

публикувано на 10.06.25 в 11:50