Един от най-активните граждани в страната по въпросите на достъпната архитектурна среда е Диян Господинов от Русе. Сам той се придвижва в инвалидна количка и е наясно с всяка неравност по улиците на града. Оказва се, че гласуването, както и много други дейности от ежедневието ни, е проблем за хората с физически затруднения.
„В изборния закон пише, че достъпна секция е всяка, която се намира на първия етаж, има по-малък брой гласоподаватели. Пише също в закона, че има мобилни урни. Аз никога не съм подавал досега заявление за мобилна урна, защото те ти обещават, че ще дойдат, но кога не се знае. Те изискват и да има две напълно свободни стаи – едната да играе ролята на тъмна стая, другата за комисията. Аз питам – ами аз имам болни близки или ако имаш едностаен апартамент – какво правим?“, попита Деян Господинов в „Хоризонт до обед“.
Той посочи, че поради тези затруднения е изцяло за електронно и дистанционно гласуване. Господинов заяви, че по тези въпроси е сезирал партиите.
„На 4 април не можах да гласувам, защото винаги ходя в операта да подам глас, но операта изгоря, аз не можех на друго достъпно място да подам глас. Сега искам да гласувам. Пред РИК – Русе им посочих, че Домът на културата е подходящ за секция за гласуване на хора с увреждания, но те ми отговориха, че няма да разкрият там.
„В закона наистина има неща, които трябва да се променят, така че хората с двигателни увреждания да могат да изберат в коя секция да гласуват, която е достъпна. Те имат това право и сега. Ние сме публикували такъв списък, но не знам колко от тях действително имат директен достъп от улицата – а не само да са на първия етаж, тоест да са наистина достъпни“, поясни пред БНР председателят на Районната избирателна комисия в Русе Милена Хинкова.
Остава надеждата, че новите народни представители, които ще изберем в неделя, ще променят както политическата среда, така и архитектурната - и двете да са достъпни за всички граждани.
Още по темата в звуковия файл.
Днешното утро ще "подсладим" с историята на един шекерджия от Габрово. Преди броени дни той беше обявен за живо човешко съкровище и вписан в Националната представителна листа на нематериалното ни културно наследство . Боян Минчев е на 35 години и продължава традициите на занаята, предаден му от неговия дядо. С майстора на познатите..
Жителите на Белово настояват за оставката на председателя на общинския съвет Костадин Варев, който е бивш кмет на общината няколко поредни мандата. Причината е натрупани фиктивни задължения и последвали запори върху общински имоти с цел продажба . Под запор са сметопочистващите автомобили, колите, които обслужват социалния патронаж,..
Фондация "Дари храна, дари любов" прави поредната си декемврийска кампания за предоставяне на хранителни помощи преди празниците на възрастни хора от Северозапада. Всяка година на 1 декември се събират хранителни продукти, които след това стигат до нуждаещите се. Фондацията работи с около 30 постоянни доброволци. "След като съберем..
Какви са мерките за безопасност в България днес? Това са само част от останалите въпроси, чиито отговори ще научите, ако чуете цялата история на радиевите часовници в звуковия файл. Изображения: от Pixabay.com, както и генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева
В родопското село Арда възстановяват традицията на тъкачеството. В съвместна инициатива народното читалище "Извор – 1920" и основното училище "Св. св. Кирил и Методий" са се заели да възродят занаята . Идеята: той да бъде запазен за идните поколения . В миналото през селото е минавал главният път от Тракия към Беломорието ...
Доброволци от Балчик вече две години и половина полагат грижи за бездомните животни в морския град. Събират се и обединяват усилията си с идеята да създадат първия коткодом в страната , а за реализирането ѝ получават помощта на Община Балчик и дарители. До момента коткодомът се е погрижил за лечението и намирането на постоянен дом за..
Кореспондентките на БНР в Израел Феня и Искра Декало се стараят всяка година да намерят неочакван аспект, свързан с библейските разкази за раждането на Исус Христос. Тази година го откриха, в новооткритата сграда на Национална библиотека на Израел. На изложба там е показана запазена книга от 16 век, в която Спасителят е представен като истински..
Година, която беше твърде динамична и преливаща от изненади . Достатъчно ли е това обобщение, превъртайки 2024-та на бързи обороти? А какво ни очаква?..
Само през първите девет месеца на 2024 година в отделението по неонатология на Университетската болница "Канев" в Русе са се родили 104 недоносени..
Намерено е кучето на 13-годишния Николай от старозагорското село Конаре, който се издирва от 17 декември , потвърди пред БНР кметът на селото Станчо..