Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Достъпни ли са секциите за гласуване за хората с физически увреждания

Проверка по казуса в Русе

Снимката е илюстративна
Снимка: архив

Тази година за втори път погледите на обществото са насочени към изборите за народни представители, а на избраните в 45-тия парламент депутати основна задача им бе ремонта на изборния закон.

Един от най-активните граждани в страната по въпросите на достъпната архитектурна среда е Диян Господинов от Русе. Сам той се придвижва в инвалидна количка и е наясно с всяка неравност по улиците на града. Оказва се, че гласуването, както и много други дейности от ежедневието ни, е проблем за хората с физически затруднения.

„В изборния закон пише, че достъпна секция е всяка, която се намира на първия етаж, има по-малък брой гласоподаватели. Пише също в закона, че има мобилни урни. Аз никога не съм подавал досега заявление за мобилна урна, защото те ти обещават, че ще дойдат, но кога не се знае. Те изискват и да има две напълно свободни стаи – едната да играе ролята на тъмна стая, другата за комисията. Аз питам – ами аз имам болни близки или ако имаш едностаен апартамент – какво правим?“, попита Деян Господинов в „Хоризонт до обед“.

Той посочи, че поради тези затруднения е изцяло за електронно и дистанционно гласуване. Господинов заяви, че по тези въпроси е сезирал партиите.

На 4 април не можах да гласувам, защото винаги ходя в операта да подам глас, но операта изгоря, аз не можех на друго достъпно място да подам глас. Сега искам да гласувам. Пред РИК – Русе им посочих, че Домът на културата е подходящ за секция за гласуване на хора с увреждания, но те ми отговориха, че няма да разкрият там.

„В закона наистина има неща, които трябва да се променят, така че хората с двигателни увреждания да могат да изберат в коя секция да гласуват, която е достъпна. Те имат това право и сега. Ние сме публикували такъв списък, но не знам колко от тях действително имат директен достъп от улицата – а не само да са на първия етаж, тоест да са наистина достъпни“, поясни пред БНР председателят на Районната избирателна комисия в Русе Милена Хинкова.

Остава надеждата, че новите народни представители, които ще изберем в неделя, ще променят както политическата среда, така и архитектурната - и двете да са достъпни за всички граждани.

Още по темата в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Боян Минчев

Боян Минчев шекерджията - живо съкровище, вписан за нематериално културно наследство

Днешното утро ще "подсладим" с историята на един шекерджия от Габрово. Преди броени дни той беше обявен за живо човешко съкровище и вписан в Националната представителна листа на нематериалното ни културно наследство .  Боян Минчев е на 35 години и продължава традициите на занаята, предаден му от неговия дядо. С майстора на познатите..

публикувано на 21.12.24 в 07:00

Злоупотреби с общински имоти в Белово? Искат оставката на председателя на Общинския съвет

Жителите на Белово настояват за оставката на председателя на общинския съвет Костадин Варев, който е бивш кмет на общината няколко поредни мандата. Причината е натрупани фиктивни задължения и последвали запори върху общински имоти с цел продажба . Под запор са сметопочистващите автомобили, колите, които обслужват социалния патронаж,..

публикувано на 18.12.24 в 08:50
Александър Тодоров и Ваклина Стоянова

"Дари храна, дари любов" - топлина за селата от Северозапада

Фондация "Дари храна, дари любов" прави поредната си декемврийска кампания за предоставяне на хранителни помощи преди празниците на възрастни хора от Северозапада. Всяка година на 1 декември се събират хранителни продукти, които след това стигат до нуждаещите се. Фондацията работи с около 30 постоянни доброволци. "След като съберем..

публикувано на 17.12.24 в 10:00

"Опитах се да светя като крушка"... Опасният чар на радиевите часовници

Какви са мерките за безопасност в България днес? Това са само част от останалите въпроси, чиито отговори ще научите, ако чуете цялата история на радиевите часовници в звуковия файл. Изображения: от Pixabay.com, както и генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева

публикувано на 16.12.24 в 21:29

В смолянското село Арда възстановяват тъкачеството

В родопското село Арда възстановяват традицията на тъкачеството. В съвместна инициатива народното читалище "Извор – 1920" и основното училище "Св. св. Кирил и Методий" са се заели да възродят занаята . Идеята: той да бъде запазен за идните поколения . В миналото през селото е минавал главният път от Тракия към Беломорието ...

публикувано на 16.12.24 в 06:59

В Балчик работи първият у нас дом за котки

Доброволци от Балчик вече две години и половина полагат грижи за бездомните животни в морския град. Събират се и обединяват усилията си с идеята да създадат първия коткодом в страната , а за реализирането ѝ получават помощта на Община Балчик и дарители. До момента коткодомът се е погрижил за лечението и намирането на постоянен дом за..

публикувано на 16.12.24 в 06:27

В Израел бе показана книга от 16 век, в която Спасителят е представен като пътешественик и проповедник

Кореспондентките на БНР в Израел Феня и Искра Декало се стараят всяка година да намерят неочакван аспект, свързан с библейските разкази за раждането на Исус Христос. Тази година го откриха, в новооткритата сграда на Национална библиотека на Израел. На изложба там е показана запазена книга от 16 век, в която Спасителят е представен като истински..

публикувано на 15.12.24 в 05:49