"България е уникална в ЕС с едно - едва ли има друга държава, в която застъпниците на конспиративните теории и антиваксинално настроените специалисти имат толкова голяма трибуна, колкото у нас. Това прави впечатление на експертите, които следят темата за ефекта от ваксините срещу Covid-19 в различните страни по света". Това каза пред БНР д-р Аспарух Илиев, завеждащ лабораторията по инфекции на мозъка в Университета в Берн и експерт по безопасност на ваксините. Той обясни, че официалната наука работи на принципа на съгласието и единични мнения и становища, които не се позовават на доказателства, нямат особена стойност.
Д-р Стойчо Кацаров: 2 млн. българи са ваксинираните с първа доза, 1 млн. - с втора
По думите на д-р Илиев засега не се знае "колко време работят ваксините":
"Ако антителата са спаднали месеци след поставянето на ваксината, това не означава, че т.нар. клетъчен имунитет не работи".
Той подчерта, че от ситуацията във Великобритания се вижда, че 6-7 месеца след началото на ваксинацията и РНК, и векторните ваксини продължават да са стабилни, включително и за Делта варианта.
"Ваксината не пази 100% от разболяване, но във всички държави с висок процент на ваксиниране, почти няма ваксинирани срещу Covid-19, които да се налага да се лекуват в болница. Т.е. заразяването може да се случва, но протичането е изключително леко".
Кунчев се обяви за задължителна ваксинация на работещите в здравната и социалната сфера
Според д-р Аспарух Илиев може би трябва да има изисквания към заетите в сферата на здравеопазването, като подчерта, че е много важно всички лекари и медицински сестри да бъдат ваксинирани:
"Това са рискови професии. Представете си, че в един момент някой лекар в болница се разболее - това става инкубатор, който ще зарази много чувствителни хора, които не са ваксинирани".
Аспарух Илиев: Лекарите в България са сред основните скептици за ваксините
Д-р Аспарух Илиев: Вялото призоваване на министър Кацаров за ваксиниране не е достатъчно
Интервюто на Диана Янкулова с д-р Аспарух Илиев можете да чуете от звуковия файл.
Комисията за енергийно и водно регулиране ще има право да утвърждава минималния размер на планираните разходи на ЕРП-тата за ремонти на електропреносната мрежа и да упражнява контрол върху изпълнението, реши Народното събрание с приети на първо четене промени в Закона за енергетиката. Енергийният регулатор ще може да изисква от ЕРП-тата да..
Професионалистите по здравни грижи са готови на последващи действия, ако парламентът не изпълни исканията им за начална заплата в размер на 150 процента от средната за страната. В позиция до медиите от съсловната им организация се обявяват против идеята на управляващите това заплащане да се договаря между синдикати и работодатели. Здравната..
Повече от 100 хуманитарни организации и правозащитни групи предупредиха, че в Ивицата Газа има "масов глад". Повече от два милиона души изпитват остър недостиг на храна и други стоки от първа необходимост след 21 месеца на конфликт. Сред подписалите изявлението са "Лекари без граници", Световният фонд "Спасете децата" и "Оксфам". Общо над..
Централната избирателна комисия изпрати до президента Румен Радев предложение да издаде указ за насрочване на нов избор за общински съветници в община Пазарджик. До новия избор се стигна след окончателното решение на Върховният административен съд да потвърди решението на Административния съд в Пазарджик, който обяви за недействителен изборът..
С декларация мнозинството в българския парламент осъди руската агресия в Украйна. Проектът беше внесен от ПП-ДБ и беше подкрепен от ГЕРБ-СДС и ДПС - Ново начало с общо 112 гласа "за". В декларацията се посочва, че България се солидаризира с Европейския парламент и потвърждава определението на Руската федерация като държава, подкрепяща..
Административният съд в Благоевград касира частично изборите за общински съветници в Сандански. Това е второто оспорване на резултатите от местния вот през 2023 година. С решението си от днес Административният съд в Благоевград касира резултатите от частичните избори за Общински съвет, провели се на 23 февруари, но само по отношение на..
В Смолян започна изографисването на катедралния храм "Свети Висарион Смоленски". На място работи екипът на проф. д-р Владимир Аврамов, заместник-декан на катедра "Стенопис" към Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий", който е и автор на проекта. Повече от 20 години след освещаването на катедралния храм започна неговото..
Въвеждането на еврото ще се отрази върху цените на имотите у нас , сочат прогнозите на представители на бранша. Част от тях стигат и до конкретика -..
Има шанс за голяма катастрофа и всички го знаем - партийни ръководители и на площада. И този път нещата са опрели на кокал, предупреди..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..