Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Държавни ВУЗ-ове против създаването на частни факултети по дентална и обща медицина

Снимка: Медицински Университет - София

Ректорите на четири държавни университета по медицина у нас изразиха притеснение от намерението за създаване на частни факултети по дентална и обща медицина. Според тях ще се занижи качеството на образованието и ще завършат специалисти, които няма да могат да си намерят работа. 

Според Националната карта за висшето образование в България в специалностите "Медицина", "Стоматология" и "Зъботехник" капацитетът за местата е запълнен над 90%. Тези професии са желани от кандидат-студентите заради високата степен на реализация,  коментира за БНР ректорът на Пловдивския медицински университет проф. Марияна Мурждева. Според нея не трябва да се разкриват частни филиали и медицински училища, защото това ще наруши качеството на здравните грижи и ще доведе до свръхпроизводство на кадри, които няма да намерят реализация у нас.

"Категорично подкрепяме Националната карта за висшето образование. Ние изказваме опасения, че картата може да бъде използвана и като инструмент за създаване на нови висши училища по медицина, не само частни, но и държавни. Първото условие при създаването на такива висши училища е броят на действащите студенти на национално ниво да бъде над 99% от определения капацитет на Националната агенция по оценяване и акредитация“, каза проф. Мурждева.

Тя обясни, че в момента всички медицински университет имат капацитет да поемат повече студенти.

"Да има една предварителна оценка за въздействието при откриването на такова ново държавно училище върху степента на съответствие на профилната и териториална структура на висшето образование със социално икономическото развитие и потребностите на пазара на труда" .

През последните 2 години приемът в държавните висши училища намалява. Ректорите се притесняват, че тези бройки ще се дават на частните университети. 

Един от частните университети, който се подготвя да отвори факултет по медицина и дентална медицина, е Нов български университет в София. От висшето училище отговориха, че проектът е на ранен етап и се подготвя документацията за кандидатстване. От Българския зъболекарски съюз са против в НБУ да има факултет по дентална медицина. Председателят на организацията д-р Николай Шарков каза, че за тези намерения разбрал от медиите и никой не се допитал до тях

"Ние научаваме от медиите, че в Плевен желанието на Медицинския университет е да разкрие Факултет по дентална медицина и пак от медиите научихме за желанието на Нов български университет да разкрие и медицински факултет и факултет по дентална медицина. Бяха намалени бройките за държавна поръчка на български студенти в трите факултета по дентална медицина в университетите в София, Пловдив и Варна. Нямаха никаква обосновка за намаляване на тази бройка". 

Д-р Шарков заяви, че в България има 10 хиляди зъболекари за по-малко от 7 милиона население, което означава, че един зъболекар трябва да обслужва 700 души, което е под санитарния европейски минимум, където съотношението е 1 към 1200. 

"Това становище категорично подкрепя виждането на Българския зъболекарски съюз, че в страната не са необходими никакви други факултети освен трите държавни факултета по дентална медицина в България. Създаването на още Факултети по дентална медицина ще доведе до безработица и влошаване на качеството на денталните услуги, защото ще се появи дъмпинг. Дъмпингът е единствената  мярка при безработица да си осигуриш някаква работа, което означава влошено качество. Не трябва в България да създават никакви факултети по дентална медицина, било то частни или държавни".

За тази учебна година също е имало намерения за съкращаване на бройките, но ректорите са успели да се преборят и да ги спасят, каза проф. Добромир Димитров, ректор на Медицинския университет в Плевен: 

"Имаше допреди два месеца идея тези бройки да бъдат съкратени в областта на медицина, стоматология, медицинска сестра, акушерка и ние заедно се преборихме да запазим миналогодишния брой студенти, които се обучават. Ние сме с възможност за по-голямо обучение и зависи от техните решения да кажат за всяка година какъв трябва да е приемът по отделните специалности".

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Руслан Трад

Руслан Трад: В момента опасението е дали Сирия ще остане цяла

" В момента опасението е дали Сирия ще влезе в граждански конфликт , защото това е нещо, което е на ръба да се случи, а също и дали Сирия ще остане цяла ". Това каза пред БНР Руслан Трад , анализатор от Вашингтонския атлантически съвет: "Няма кой знае какъв медиен интерес към ставащото в Сирия, въпреки че то е с големи последици и това ще..

публикувано на 19.07.25 в 12:14
ЦСКА 1948 победи Арда с 1:0

Първа лига започна с успех на ЦСКА 1948 срещу Арда

Отборът на ЦСКА 1948 победи четвъртия от миналия шампионат Арда с 1:0 като домакин в откриващия двубой за новия сезон 2025/2026 във футболната Първа лига. Единственото попадение бе дело на влезлия като резерва Атанас Илиев в 81-ата минута, а гостите пропуснаха дузпа в 72-ата минута и приключиха мача с 10 човека заради червения картон на Феликс Ебоа..

публикувано на 18.07.25 в 21:25
Проф. Пламен Митев

Проф. Пламен Митев: Апостолът е роден през 1840 г., не през 1837 г.

"Последните няколко години имахме шанса да открием нови документални свидетелства за живота и делото на  Апостола  в османския архив в Истанбул". Това каза пред БНР историкът  проф. Пламен Митев , специалист по история на Българското възраждане, който се включва в тържествената програма за честването на 188 годишнината от рождението на..

публикувано на 18.07.25 в 14:32
Мирослав Цеков

Мирослав Цеков: Най-вероятно дискусията за избор на омбдудсман ще бъде политизирана

"За съжаление, най-вероятно дискусията за избор на нов омбдудсман ще бъде политизирана . Надявам се да не стане така, защото институцията на омбудсман на първо място е граждански защитник ". Това каза пред БНР Мирослав Цеков от Форум "Гражданско участие", една от неправителствените организации, която проведе дискусия за представяне на кандидатите..

публикувано на 18.07.25 в 12:06
Зинаида Златанова

Зинаида Златанова: Очаква се кохезионната политика в ЕС да намалее

"Предстоят много тежки и дълги преговори по бюджета на ЕС и в момента предложението, което Европейската комисия направи наистина, предизвиква много сериозно всички европейски политици да го коментират заради няколко неща". Това заяви пред БНР бившият ръководител на ЕК в България и бивш правосъден министър  Зинаида Златанова : "Държавите, нетни..

публикувано на 18.07.25 в 10:15

Лъчезар Богданов: С митата Тръмп иска да създаде повече възможности за американската индустрия

"Допълнителните ответни мита на стоки от страна на Европейския съюз са опит да се вкара администрацията на президента Тръмп в някакви преговори, които традиционно се водят в такава ситуация, тоест  да се анализира цялостно търговията между двата пазара , индустрия по индустрия, продукт по продукт,  някакъв вид сделка на базата на взаимни отстъпки "...

публикувано на 16.07.25 в 17:05
Кметът на Благоевград Методи Байкушев

Методи Байкушев, кмет на Благоевград: Страхът да оставим за страхливите

Общините се оказаха най-големите инвеститори у нас . Хиляди проекти се изпълняват от бизнеса, който пък осигурява работа на много хора. Логично е при усвояването на този милиарден ресурс държавата и обществото да следят за злоупотреби.  Сигнали към институциите и медиите са подавани за много общини. Кметовете, които се разследват, обаче, се броят..

публикувано на 16.07.25 в 14:46