Илинденските поляни за пореден път гостоприемно приеха няколко хиляди почитатели на родопската каба гайда. Служебният министър-председател Стефан Янев официално откри 18 издание на гайдарския фестивал.
„Както казват родопчани - без гайда нищо не става. Радвам се да ви приветствам от името на домакините, които съм сигурен, че ви демонстрират типичното родопско гостоприемство. Искам да споделя с вас това, което виждам – голямо мнозинство от хора, които предполагам са от цялата страна, не само родопчани, но и всички българи, обичащи традициите и родопската музика. Това е показателно и радостно, защото освен традициите и музиката виждам и среща на поколенията, виждам и млади, и стари както сред изпълнителите, така и сред публиката“.
Кметът на Смолян Николай Мелемов коментира, че гайдарското надсвирване е навършило пълнолетие:
„За всички нас е празник, в който ще се срещнат различни поколения, за които родопската традиция е ярък пример как трябва да се съхранява вековната ни история, да се отдава почит и да се отстояват изконните български корени. Днес и утре Гела е домакин на съборни дни, в които ще бъдем горди, че сме обединили, усилията и желанията на всички да пребъдат във времето българският дух и общочовешките добродетели на българина. За всички ще бъде удоволствие и незабравимо изживяване да изслушаме гайдарските сюити, прославили България по целия свят“.
В тазгодишното надсвирване участваха над 50 гайдари. Председател на журито беше проф. Милчо Василев от Музикалната академия "Проф. Асен Диамандиев" в Пловдив, а доайенът на гайдарите и ръководител на „101 каба гайди" Костадин Илчев отново бе сред членовете, които следяха за:
„Най-напред за ритмичност, чистота в свиренето, външния вид, стойка, носията задължително“.
В трепетно очакване на представянето си 13-годишните Димитър Бечев, Ангел Сгуровски и Костадин Кисьов от Широка лъка споделиха:
„Самоук, слушах много стари гайдари, беше ми интересно“.
„Свиря на гайда от втори клас, от 8 годишен и много ми харесва. Самоук, слушах много записи и от там се запалих да свиря на гайда“.
„Обичам да свиря на гайда, на слух, лесно е, щом имаш мерак е лесно“.
Публиката бе впечатлена от изпълнението на 5 годишния Стефан Иванов от София. За участието си в надсвирването се подготвял близо месец.
„Аз ще стана голям гайдар“.
Стефан е син на Евгения и Георги:
„Откакто се е родил ние свирим на гайди и той слушаше гайдите толкова много, че мелодии, всичко е научил наизуст. От две години има гайда, започна да я държи с прътите и вече от 3-4 години като имаше сила да я надува и започна да свири. Каквото и да науча аз и той след мен го научава. Костадин Атанасов-Динко е нашия учител и сме любители. Запалихме се по гайдата, тя е част от нашия живот“, каза бащата на Стефан - Георги.
Повече можете да чуете в звуковия файл.
"Румъния диша малко по-свободно, най-малкото защото вече има яснота кой ще ходи на втория тур на президентските избори . Стана ясно, че няма да има размествания." Това каза в предаването "Преди всички" журналистът Лъчезар Вълев, пратеник на БНР за изборите. Конституционният съд на Румъния потвърди резултатите от първия тур на..
Пациентите не знаят точно къде са разпределени техните досиета . Когато не знаеш къде ти е досието, нямаш контакт с тези специалисти – те не са те виждали, това не е най-удачният начин, посочва и Пламен Христов, кореспондент на БНР в Ловеч, сам потърпевш от забавяне в системата. Повече по темата чуйте в звуковите файлове.
В Плевен проведоха кампания „Без страх“. Така магистрати, експерти от Кризисния център за жени и деца, претърпели насилие и от Отдел „Закрила на детето“ и с участието на адвокати, положиха усилия да информират всеки пожелал среща с тях , за правата на жертвите и мерките срещу извършителите на домашно насилие. „В последно време все..
Фотоизложба "Чудеса на надеждата" откри русенската фотографка Мирела Партинова, а в кадрите си е запечатала първите дни от живота на бебета, родени с асистирана репродукция. На 5 декември в Голямата зала на Доходното здание в Русе от 18 ч. ще започне благотворителният концерт "Коледа в сърцето". Автор на сценария и ръководител на..
Столичната община създаде ново пространство за децата и техните семейства в квартал "Христо Ботев". Хъбът за ранно детско развитие е с капацитет за 50 деца и е реализиран с финансиране по проекта "Модел за интегрирано развитие за образование и грижа в ранна детска възраст в град София" чрез..
Започна унищожаването на заразеното с шарка стадо от близо 150 овце в село Желю войвода, сливенско. Близо 60 от тях вече са евтаназирани, научи БНР, като се очаква всичко да приключи в утрешния ден. Днес около обяд на място започна работа група ветеринарни специалисти, които имат за задача по хуманен начин животните да бъдат..
Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..
Определени производства се ориентират към по-евтини дестинации заради новите нива на заплащане у нас - вече не сме заден двор на Европа с ниски..
Ръководството на БСП защитава интересите на Пеевски, Борисов и паралелната държава . Това каза пред БНР бившият депутат от БСП и бивш министър на..
От ветеринарно-медицинска гледна точка не трябва да се вземат трети проби. Ако ще да вземете още 10 пъти пробите , положителните проби не могат..