Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Момичета и момчета помагат на възрастни хора от габровските села

Снимка: Велина Махлебашиева

Млади хора помагат на възрастни хора от различни краища на страната и се захваща да почистват чешми в района на Солари и Свинарски дол. 

За осма година, след пропуска през 2020, когато не беше препоръчително млади хора да гостуват при бабите и дядовците, момичета и момчета над 18 годни отново са на гости в габровски селца. Инициативата е „Приеми ме на село“ и тази година организаторите от местната Община са я нарекли „Възраждане“. Габриела Йосифова е в екипа от първото издание:

„Ако до по-миналата година основно бяхме насочени към селския бит, традициите, занаятите, фолклора, през тази година посоката е съвсем различна“. 

С идеи и с двете си ръце, всеки от 15-те ентусиасти се включва според възможностите си в почистването на селските чешми, в обновяването на автобусните спирки, или в изграждането на дървени компостери. С усилията на участниците в лагера вече е разчистена и екопътеката към Иванилския водопад, любимо и много посещавано място за разходка и прохлада в летните жеги.

Велин и Теодор са от страната на домакините. Те са габровците в групата, която събира млади хора от Стара Загора, София, Пловдив, Монтана и Троян.

Заедно – момчета и момичета, които досега не са хващали строители инструменти, ремонтират автобусните спирки в селата Солари и Свинарски дол.

Срещаме различни мнения, гледни точки по всякакви въпроси и е супер забавно. Работата смея да твърдя, че ни спори, научаваме нови неща, което е супер важно, защото според мен всеки мъж трябва да има базови строителни умения“.

В строителните работи ги направлява илюзионистът Дани Белев, познат на публиката в съвсем друга светлина

„Моята къща като си строих много обичах да съм покрай майсторите да гледам какво правят. Крадох занаят“.

А хората минават, гледат и се радват, че в Солари, в което живеят едва десетина постоянни жители, макар лятото хората да са повече, се случва някаква промяна.

"Живея с младите хора, иначе е замряло".

Браво, много се радвам като виждам млади хора, които искат да се трудят.  Това е най-важното, защото мисля, че през последно време любовта към труда изчезна, което е най-лошото“.

А спирката съвсем ще се засмее под четката на Деян Боев – друг от менторите в лагера „Приеми ме на село“.

"В крайна сметка ще имам честта да рисувам стенописи върху нея -  тази и на свинарски дол, след  като бъдат възстановени. При всяко положение ще заложа нещо, което е близко до темата Възраждане".

В групата за първи път участват млади хора от наскоро разкрития в района на Габрово терапевтичен център "Св. Илия". За  разлика от тях Петя от Стара Загора идва за четвърта година и споделя:

Ние дойдохме като напълно непознати и на спирката още като се видяхме на автогарата в Габрово много се напаснахме,  много се харесахме и вече сме приятели“.

Работата ще продължи с доброволния труд на младежите от втората група, която се събира идната седмица.

Повече можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бойко Чавдаров

Бойко Чавдаров - гражданин на света

Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато  ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..

публикувано на 21.11.24 в 17:57
LOFAR е най-големият радиотелескоп, работещ на най-ниските честоти, които могат да се регистрират от Земята.

Как се прави космическа наука с лопати…

Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..

публикувано на 21.11.24 в 11:40
Екатерина Петрова

Пациентка: Диабетът може би е свързан с психологическата насоченост и менталното мислене

На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет     45% от хората с диабет не..

публикувано на 16.11.24 в 07:30

За филмографията на Доналд Тръмп и неговата мечта да бъде актьор

Много преди да стане постоянна част от информационните емисии на малкия екран, американският президент Доналд Тръмп се настанява под светлините на прожекторите посредством предавания и филми.  Останах изненадан от многото програми и филми, в които участва Тръмп. Сигурно сте чували за "Стажантът", но може би и вие като мен не сте очаквали да видите..

публикувано на 13.11.24 в 12:04
Цветелина Мунтова

Цветелина Мунтова за сладкото удоволствие наречено торта

Цветелина Мунтова е гост в  59-ти епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности". Една чаровна, слънчева млада жена, открила възможността да  осъществява своите кулинарни таланти в Америка и да превърне това, което й доставя радост в удоволствие за другите. Разказват че , когато една дама си поръчала парче торта, толкова много й харесала,..

публикувано на 11.11.24 в 12:13
Доналд Тръмп на митинга в Пенсилвания преди стрелбата срещу него, 13 юли 2024 г.

Династията Тръмп, която винаги е зад гърба на новоизбрания американски президент

Часове след като избирателните секции затвориха, Доналд Тръмп излезе в конгресния център във Флорида, за да обяви победата си в президентския вот. На сцената той беше обграден от редица членове на многобройното си семейство.  До него бяха всичките му пет деца, част от които имаха и ще имат ключова роля в администрацията му, заедно със своите партньори и..

публикувано на 09.11.24 в 14:38
Семейство Благовеста и Бернхард Вегнер

Благовеста и Бернхард Вегнер от село Крупник

Той е винаги до  нея и още по-близо, когато е трудно. Тя позлатява времето му.   Пътищата им се пресичат още като студенти в Германия . Имат две  прекрасни дъщерички и много добра професионална кариера.  В годините на Covid пандемията повечето време са в красивото село на Благовеста- Крупник. И решават да  преместят живота си в България.   Те са..

публикувано на 09.11.24 в 09:30