Природозащитници и риболовци от цялата страна излизат на протест
Изменя се чисто нова наредба, приета само преди 5 месеца, посочи пред БНР инж. Димитър Куманов от риболовно сдружение „Балканка“.
Абсолютно законосъобразно Наредбата за ползване на повърхностните води изисква от инвеститорите, собственици на ВЕЦ-ове, да предоставят документи за учредено възмездно право на строеж в коритата на реките, които са публична държавна собственост, поясни той. По думите му с промените се нанасят финансови щети на държавата.
Те са откраднали реките ни, не плащат нищо на държавата, а при маловодие пресушават и убиват реките, коментира инж. Димитър Куманов в предаването „Преди всички“.
„Министърът иска да узакони тази ситуация за вечни времена“, заяви Куманов, който определя ситуацията със Закона за водите ситуацията като още по-ужасяваща.
Сега строителството на ВЕЦ-ове в Натура 2000 е забранено от 2010 година. Имало е неуспешни опити отново да се разреши такова, уточни Димитър Куманов.
„В България имаме 164 такива ВЕЦ-а, построени в Натура 2000, които на практика заплашват интегритета на мрежата Натура 2000.“
Пуснати са жалби до Европейската комисия и предстоят наказателни процедури за това, че са разрешени толкова много без оценки на въздействието, изтъкна Куманов.
„И сега министър Личев иска да разреши строителството на още ВЕЦ-ове в Натура 2000 зоните. Основният му прицел са Марица, Тунджа, Струма и Места. Дори Кресненското дефиле ще се превърне в поредица от блата, цялото „надрусано“ с поредица ВЕЦ-ове един след друг, както е по река Искър от Своге надолу.“
„Ще окажем страховита съпротива“, заяви Куманов.
„Ще ги съсипем от протести. Ще пуснем нови жалби до Главна дирекция „Околна среда“. Досега сме пуснали 13 на тази тема и срещу България се води пилотна процедура, която ще прерасне в наказателна.“
Според инж. Куманов това, което екоминистърът прави, е „символ на корупцията в тази държава“ и „корупция на квадрат“.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.Неудовлетворение и незначителен напредък - така може да се обобщи резултатът от конференцията за климата на ООН COP29, която приключи миналата неделя и на която участваха близо 200 държави. Какво беше - и какво не беше - постигнато по време на продължилите две седмици преговори в Баку, Азербайджан? 60 000 участници, от които 1700..
Зрителите на "Аз, морето – Живот в мълчание" ще видят кадри, които иначе само водолазите могат да видят . Това каза пред БНР Кремена Ватева, координатор на кампанията "Живо Черно море" на "Грийнпийс"– България. Филмът насочва вниманието към уникалността на живота в Черно море. В него са включени невиждани досега кадри на живота в..
Сюжетът на сериала "Вина" показва и значението на местното вино като културно наследство. По инициатива на продуцента на филма Надежда Цветкова в центъра на Сандански беше организирана публична прожекция, която привлече много хора от различни краища на страната. А след успеха на сериала, чрез който видяхме живописната природа, традиционната..
В Кипър по европейски проект ще бъдат засадени 18 000 дървета, образуващи 30-километров жив плет, за борба с климатичните промени и риска от превръщането на земеделски райони в пустиня. С две големи акции днес се открива новият залесителен сезон на острова, който продължава до края на януари. Около 7000 устойчиви на суша дървета и храсти ще бъдат..
Ново финансово споразумение за подпомагане на най-уязвимите държави беше постигнато на 29-ата климатична конференция на ООН в Баку, предадоха световните агенции. Целта е то да помогне на най-засегнатите правителства да се справят с последствията от глобалното затопляне, но сумата, която те ще получават всяка година, вече беше разкритикувана като..
Младежи от няколко училища в Смолянско създават благотворителни и еко каузи по проект "Активни младежи в Родопите" по Програма "Еразъм+". Той е насочен към възможностите за младежко участие в разработване на политики за подрастващите от общините Смолян, Девин и Рудозем. Проектът предвижда семинари за обучение на младежи във всяка от трите..
Лондон е сред първите градове, които се индустриализират. За 100 години британската столица се превръща в един от най-големите градове в света. Интензивната индустриализация в комбинация с увеличаващия се брой на домакинствата, които се отопляват с изгаряне на дървесина, довеждат до силно замърсяване на атмосферния въздух. През 1952 г., заради..
Необходима е спешна реформа в районите за планиране в България . Сегашното райониране очертава все по-големи икономически дисбаланси в тях по..
Искаме оставките на цялото ръководство на БАБХ за несправяне с проблемите, неовладяване на обстановката и конкретно за казуса с Велинград. Това..