Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Емил Нешев: Подценяването на ситуацията в планината води до инциденти

Снимка: Божидар Чолаков, БНР Кърджали

"В  последните 3 години средно сме имали на година по 130 случая на проведени акции във високата планина, докато до момента имаме над 100 акции, което означава, че най-малко с 30 процента са се повишили инцидентит във високата планина, което е леко притеснително. Загрижени от този факт искаме да обърнем внимание на хората, които посещават планината, особено в тези интензивни седмици, отпускарски планините се посещават от много хора и искаме да обърнем внимание да не се подценява планината независимо от хубавото време, тъй като нещата са сериозни. Най-малкото подценяване на ситуацията, на планината или на планинарската подготовка  на хората води до инциденти - като започнем от изгубване, закъсняване във времето, късно тръгване, съответно замръкване по планината и хората като не носят допълнително осветление на акумулатори или на батерии се стига до такъв тип проблеми  - не могат да се приберат, трябва да ходим да ги прибираме, тъй като през нощта условията в планината стават доста хладни. Хората не са подготвени за толкова хладно време и търпят бедствие", каза за БНР директорът на Планинската спасителна служба при БЧК Емил Нешев.

Той коментира, че много често хората излизат в планината с неподходяща екипировка, което води до контузии:

„Смятам, че планината е прекрасно място и ако подхождаме към нея с достатъчно уважение и респект тези инциденти могат да бъдат много по-малко, за да бъде наистина на хората, които посещават планините много по-приятно и да останат с много по-добри спомени“. 

Той заяви, че преди да тръгнат към планината туристите трябва да имат добре зареден мобилен телефон, за да имат възможност в случай на инцидент да се свържат със служителите в Планинската спасителна служба и да предадат точно инфромацията къде се случват събитята. Централният денонощен пост на ПСС е 02963 2000.

Много е добре планинарите, които излизат в планината да разполагат с мобилното приложение на Планинската спасителна служба, което е безплатно и чрез него могат да подадат GPS координатите на мястото на събитието, за да можем да бъдем максимално бързи и ефективни в случай на нужда".

Повече можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Двама души са загинали при пожар в руска рафинерия в Коми

Двама души са загинали, а един е в тежко състояние в резултат на пожара, който избухна по-рано днес в петролна рафинерия на "Лукойил" в град Ухта, република Коми. Според версията на следствието пожарът е избухнал по време на планирани ремонтни дейности. Огънят е локализиран, рафинерията продължава да работи. Ръководителят на Коми Владимир Уйба посочи,..

публикувано на 02.06.24 в 20:30

Правилната работа на щитовидната жлеза е важна за качеството на половите клетки, зачеването и износването на бебе

Около една трета от учениците, пълнолетните хора и бременните жени у нас не приемат достатъчно йод, тъй като консумират нейодирана сол – например хималайска. Това означава, че поставят в риск нормалната работа на щитовидната си жлеза, предупредиха специалисти-ендокринолози през изминалата седмица на осведоменост за заболяванията на тази..

публикувано на 02.06.24 в 06:53

Животновъди ще блокират Подбалканския път. Отнемат им пасища

Животновъди ще блокират Подбалканския път през следващата седмица заради проблеми с пасищата. Блокадите започват от  4 юни. Животновъдите ще затварят пътя за един час дневно . Ще бъде вдигнат палатков лагер – " за да се види, че има хора в Подбалкана и да останат хора в България , да има бъдеще за децата ни", обяви пред БНР Тодор Диклиев,..

публикувано на 30.05.24 в 09:54
акад. Атанас Атанасов и Славена Родинова

Доайен в генетиката и млад предприемач - двама оптимисти за бъдещето на България

"Никой не може да ме обезсърчи, че България няма бъдеще." Това заяви пред БНР генетикът акад. Атанас Атанасов, участник в предстоящия  научен агрофорум на тема "Устойчива агрохранителна система – национален приоритет за продоволствената независимост на България“. На събитието, организирано от Министерството на земеделието и храните, ще бъдат..

публикувано на 30.05.24 в 08:59
Евгения Тагарева

Народно читалище "Христо Г. Данов - 1904" в Пловдив отбелязва 120 години от основаването си

Читалището е символ на стремежа към образование, духовно просвещение и национално единство. Ролята на читалищата в чествания като 24 май е изключително важна, защото именно те организират различни мероприятия, които подчертават значението на българската азбука, книжовност и културно наследство. За празника и ролята на читалищата в него, които..

публикувано на 27.05.24 в 14:58

В България проблемите на хората с хемофилия са неглижирани

Нужен е консенсус в решенията за повсеместно въвеждане на иновативните терапевтични подходи при децата с хемофилия за осигуряване на сигурна и щадяща профилактика на заболяването по време на тяхното израстване. Ключови сгради в страната светнаха в червено за Световния ден на хемофилията - 17 април. Време е здравните власти да обърнат внимание..

публикувано на 26.05.24 в 07:05

Българската хранителна банка спасява храна, за да я дарява на хората в нужда

Българската хранителна банка е спасила над 169 хиляди килограма храна през миналата година, която е на стойност над 2.2 милиона лева. Това съобщи пред БНР изпълнителният директор на фондацията Цанка Миланова. "Ние сме единствената лицензирана организация у нас, която прави необходимото поне част от храната да бъде спасена, за да достигне до хора..

публикувано на 26.05.24 в 05:30