Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

13 великотърновски деца се включиха в инициативата „В помощ на библиотекаря“

Библиотеката на историческото читалище „Надежда“
Снимка: Здравка Маслянкова

Библиотеката не е само място с дълги рафтове, на които са подредени много и интересни книги, библиотеката е и извор на нови знания и място за забавления. Това научиха това лято 13 великотърновски деца, които се включиха в кампанията „В помощ на библиотекаря“. Тя се провежда за пета поредна година  в библиотеката на историческото читалище „Надежда“ в старопрестолния град.

Библиотеката по традиция е тихо място, изпълнено с мъдростта и знанието, запечатани между страниците на хиляди книги. Но библиотеката на историческото читалище „Надежда“ във Велико Търново през лятото е шумна и повече от интересна, защото на помощ на двете библиотекарки влизат децата на Велико Търново. Бършат прах и подреждат книгите, правят читателски картони, организират си творчески работилници, а сега разиграваха и театър на маса. И така вече пета година.  

Габриела Славеева е на 15 години и пет лета е избрала да прекарва част от свободното си ваканционно време в библиотеката на читалище „Надежда“:
 
„Не бяхме запознати с това какво е библиотека и си мислехме, че няма да изтраем и една седмица, обаче ето ни, пет години по-късно, защото ни харесва, защото обстановката ни харесва, хората ни харесват, направихме много нови запознанства, научихме страшно много нови неща. Научих се да обичам книги, защото преди да дойда в библиотеката, признавам си, че много мразех да чета, беше ми изключително трудно и досадно. В момента за тези пет години не мога да кажа колко книги съм прочела от всякакъв жанр“.

Любовта към книгите у великотърновските деца „пали“ библиотекарката Ивелина Митева:

„Нашата библиотечна работа хората смятат, че е много скучна, но тя всъщност е много интересна и дава много възможности и много разширен кръгозор, защото ние подбираме книги, проучваме читателското търсене и читателските нагласи, учим на това и децата, защото е много важно един млад човек да може да си подбира качествена литература. Много е хубаво в съвременните библиотеки, освен дигитални книги, да има и книжни тела от нашето детство, от детството на нашите родители. Децата също е хубаво да си подберат автори, с които да си направят евентуално колекция, която да оставят на своите деца“.
 
Синът на Ивелина Митева неизменно е с майка си в библиотеката. 16-годишният Яни Митев е от електронното младо поколение, но споделя, че е запленен от книгите и обича да се рови сред техните страници:

Има нещо по-различно там, можеш да го видиш, да го пипнеш, да го помиришеш дори и е нещо по-различно от дигиталното, което е просто картинка на монитора. Важно е да се четат книги, защото така или иначе прекарваме много време пред екрани пред всякакви неполезни за очите устройства и е добре малко да разнообразим с нещо, което не вреди толкова на очите“.

9-годишният Георги Марков е сред най-малките помощници на библиотекарките в читалище „Надежда“. Това лято дошъл за първи път и останал, а 16-годишната Мартина Маркова идва четири години подред:

 „Четях книги, също бърсах книгите, участвах в работилниците".

„Тук е интересно това, че можеш да четеш много и каквото искаш, отношението. Доста  неща правихме - всякаква библиотечна рабата, доста се забавлявахме във всякакви работилници, театър на маса“, разказа Мартина.  

Дългогодишната библиотекарка Бисера Дживдерова е инициатор на летните занимания с децата в библиотеката на читалище „Надежда“:

"Децата от малката група бяха повечето момчета. Бяха повече шумни, повече искаха физическо натоварване, не интелектуално. Но покрай децата и ние се учим на много неща, откриваме много неща. Много хубаво преживяване е „Помощник на библиотекаря“ през лятото. От децата научих, че книгата и за нас, и за тях е нещо много скъпо и ценно, театърът на маса за тях е нещо интересно, и че предпочитат като работят да видят резултата веднага от свършената работа. Тази година те предпочитаха да подреждат книги, да изтупват книги, да ги чистят и като видят после реда с чистички книги много се радват“.

Тазгодишното лятно издание на инициативата „Помощник на библиотекаря“ в историческото великотърновско читалище „Надежда“ приключи тази седмица с грамоти за децата, с почерпка и обещания за нови срещи с книгите.  
Повече можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ваня Тагарева

Над 6000 безплатни профилактични прегледи годишно по предложение на Ваня Тагарева

Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..

обновено на 16.02.25 в 06:46
проф. Димитър Костадинов - белодробни болести

В България всяка година от рак на белия дроб се разболяват между 4300 и 4400 души

България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..

обновено на 16.02.25 в 06:35
Мария Янева - фондация

Лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“

Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..

обновено на 16.02.25 в 05:38

Снежана Радева: Периодът на ранното развитие е критичен прозорец за децата със СОП

Васко от Нова Загора има затруднения в развитието си. Когато установили, че детето се забавя, родителите били едновременно объркани, шокирани и изплашени . Не са знаели откъде да започнат и как да подкрепят детето си. Постепенно, с помощта на специалист те се научават как да общуват с детето и да му помагат. Фокусът на услугата бил в..

публикувано на 13.02.25 в 11:38
Петър Цинцарски

БМЧК отново с АНТИСПИН кампания: "Предай нататък – любовта, не вируса"

Освен тази кампания, БМЧК работи активно и за разширяване на обучението по първа помощ в училищата – защото именно бързите реакции спасяват животи. Темата за здравната просвета и превенцията на рисково поведение също заема ключово място в работата на организацията. Кръводаряването, превенцията на зависимости, подкрепата за..

публикувано на 12.02.25 в 11:30
Инж. Богомил Бранков

Богомил Бранков: "Столицата на Шоплука" развива стабилни мерки за раждането на деца

Ще се отправим на едно пътуване из историята, културата и съвременния живот на една от най-интересните български община - община Елин Пелин . Разположена в източната част на Софийското поле, само на 24 километра от столицата, тя е известна със своето богато културно наследство и като средище на шопските традиции и обичаи. Преди близо три години – в..

публикувано на 10.02.25 в 13:02

Папуа Нова Гвинея ще е сред най-търсените екзотични дестинации за 2025 година

Дубай става все по-популярен избор за българските туристи през последните години , защото има все по-достъпни и директни полети от България, лесен е достъпът до визи, често с промоционални такси.  "Не на последно място въпреки репутацията си на луксозна дестинация, Дубай предлага възможности за различни бюджети, коментира темата и  Ради..

публикувано на 03.02.25 в 13:32