Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Преводачите на българските контингенти за битието си в Афганистан сега

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Забравихме ли наши хора в Афганистан? Българските военни се изтеглиха в края на юни. Американските военни - в края на август. Сред хаоса на „изтеглянето“ стотици останаха затворени в обявеното от талибаните вече Ислямско емирство.

Двама българи разказват за живота си там под властта на талибаните. Това са преводачите на българските контингенти там - те са афганистанци, които са учили и живели преди това в нашата страна.

„Как може да помогнете?“ Това е един от първите въпроси на Гул Рахмани. Преди 30-ина години мъжът учил в България, върнал се в Афганистан. И тъй като знаел български, работил няколко години с българските контингенти като преводач. Въпросът, който го вълнува е основателен, защото той и семейството му - 11 души – не са на сигурно място в една от съюзническите държави. Въпреки работата си за българските контингенти, Гул смяна, че е в опасност. Дори и от съседите си, които „слушат какво говорим“, казва той.  

В Афганистан има талибани. Но все още има и интернет.

Гул е един от хилядите сътрудници, които след изтеглянето, намериха начин през медиите да съобщят, че са забравени от съюзниците, че се крият, за да не ги убият. Гул не вярва на талибаните въпреки уверенията на новата власт.

Аминоллах също работил с българските контингенти като преводач. Научил български в страната ни през 80-те години на миналия век. Върнал се в Афганистан. Създал семейство, за което сега се страхува и смята, че в тази ситуация самостоятелна евакуация не е възможна и безопасна.

И Аминолах, и Гул помнят имената на няколко от командирите на българските контингенти. Гул има сертификат, получен от българското командване за "отлично изпълнение на задълженията по време на мисията на българския контингент“. И грамота по случай 103 години от Независимостта на България за проявен "висок професионализъм и отговорност при изпълнение на задълженията като преводач…“.

Гул очаква тези признания да се превърнат в документ за излизане от превзетата от талибаните страна. Заради ситуацията в Афганистан пък, Аминоллах вижда България като втората си родина, от която очаква да спаси живота му…


Още по темата в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

От сърцето на Родопите: Политиците се изложиха!

Родопският столетник Димитър Кавгазов живее в село Славейно. На 27 септември той ще навърши 100 години, но смята да поживее още. Кръгъл сирак, Димитър някога е бил горски, гледал е овце и крави.  Видял е всичко – и лошо, и хубаво . Въпреки преклонната си възраст, той се отнася отговорно към гласуването – "ръководителите да се сетят, че..

публикувано на 09.06.24 в 10:52

Елена е занемарен град, умира - балканджиите жалят съдбата на града, песимисти са за изборите

Обезлюдяване, проблеми с водоснабдяването на селата, липса на обществен транспорт, закрита железопътна гара, ограничени възможности за здравеопазване. Кой ще реши тези проблеми за малко над 7800 избиратели във възрожденската община Елена – отговорите се очаква да станат ясни на изборите днес, когато в Четвърти многомандатен избирателен район..

публикувано на 09.06.24 в 09:12

Младежи от Монтана гласуват за първи път, искат да останат в България

Трябва да управляват партии, които дават възможност на младото поколение да се развива , казва пред БНР Преслав Джоков от Математическата гимназия в Монтана. Той се занимава с народни танци и възнамерява да продължи с хореография, за да запази традициите и фолклора  за поколенията. Баба му, Олга Иванова, 40 години работила като фелдшер,..

публикувано на 09.06.24 в 08:04

"Едни слепци гласуват за други слепци." Помагат ли изборите да прогледнем?

Днес, на традиционната неделна литургия, православната църква ще припомни на вярващите евангелското четиво, което разказва как Христос изцелил един сляпороден човек. През очите на библейския разказ, как се виждат предстоящите избори "2 в 1"? - отговорите следват в звуковата картина от репортажа на нашата кореспондентка във Враца Ива Антонова...

публикувано на 09.06.24 в 07:52
Мира Копанарова

Мира Копанарова - гост в рубриката “Америка - илюзии и реалности”

Мира Копанарова е гост в 49-ти епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности” в търсене на житейско равновесие между Канада и България, с поглед към историческото ни минало и с надежда за едно ново възраждане. "Пътувам доста често до България. За мен е мнго важно да се грижим за възрастните хора. Моята баба, да е жива и здрава, е все още..

публикувано на 07.06.24 в 10:56
Снимката е илюстративна

"Земята на розите" - филм за невидимите деца с увреждания

"Земята на розите" е игрален филм, който е посветен на децата с увреждания. В 58-минутната продукция се разглеждат теми, свързани с децата със синдром на Даун и аутизъм. "Решихме да разкажем историите на тези деца по един кинематографичен начин - техния живот, трудностите , през които преминават", казва терапевтът Любомир Миланов, един от..

публикувано на 07.06.24 в 07:14

Кулски айдук ще дегустира ястия в кулинарен конкурс за Еньовден

Кулинарен фестивал и конкурс за Еньовден организират Община Кула и читалище "Просвета - 1872" в града. Рецептите за ястия с билки и подправки могат да се изпращат от цялата страна, може да са написани и на ръка , уточнява пред БНР експертът в общинската администрация Христела Александрова. " Няма възрастови ограничения , няма и регионални..

публикувано на 06.06.24 в 07:12