„Как може да помогнете?“ Това е един от първите въпроси на Гул Рахмани. Преди 30-ина години мъжът учил в България, върнал се в Афганистан. И тъй като знаел български, работил няколко години с българските контингенти като преводач. Въпросът, който го вълнува е основателен, защото той и семейството му - 11 души – не са на сигурно място в една от съюзническите държави. Въпреки работата си за българските контингенти, Гул смяна, че е в опасност. Дори и от съседите си, които „слушат какво говорим“, казва той.
В Афганистан има талибани. Но все още има и интернет.
Гул е един от хилядите сътрудници, които след изтеглянето, намериха начин през медиите да съобщят, че са забравени от съюзниците, че се крият, за да не ги убият. Гул не вярва на талибаните въпреки уверенията на новата власт.
Аминоллах също работил с българските контингенти като преводач. Научил български в страната ни през 80-те години на миналия век. Върнал се в Афганистан. Създал семейство, за което сега се страхува и смята, че в тази ситуация самостоятелна евакуация не е възможна и безопасна.
И Аминолах, и Гул помнят имената на няколко от командирите на българските контингенти. Гул има сертификат, получен от българското командване за "отлично изпълнение на задълженията по време на мисията на българския контингент“. И грамота по случай 103 години от Независимостта на България за проявен "висок професионализъм и отговорност при изпълнение на задълженията като преводач…“.
Гул очаква тези признания да се превърнат в документ за излизане от превзетата от талибаните страна. Заради ситуацията в Афганистан пък, Аминоллах вижда България като втората си родина, от която очаква да спаси живота му…
Още по темата в звуковия файл.
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато реката е скована за цели 74 дни. Според статистиката в периода 1900 - 1964 г. Дунав е замръзвал 27 пъти . След това обаче - през 1985-а това продължава 2 месеца - от 16 януари до 16 март, а..
Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..
Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света. Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..
Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..
Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Цените в хипермаркетите могат да се регулират с контрол, първо на действащите регулатори. Истината е, че в тези търговски вериги е удобно да..
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато..
Незрящи от съюзи на слепите от областите Монтана и Видин участваха в кулинарен конкурс. Той премина под мотото "И ние можем" . Така хората със зрителни..