Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Преводачите на българските контингенти за битието си в Афганистан сега

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Забравихме ли наши хора в Афганистан? Българските военни се изтеглиха в края на юни. Американските военни - в края на август. Сред хаоса на „изтеглянето“ стотици останаха затворени в обявеното от талибаните вече Ислямско емирство.

Двама българи разказват за живота си там под властта на талибаните. Това са преводачите на българските контингенти там - те са афганистанци, които са учили и живели преди това в нашата страна.

„Как може да помогнете?“ Това е един от първите въпроси на Гул Рахмани. Преди 30-ина години мъжът учил в България, върнал се в Афганистан. И тъй като знаел български, работил няколко години с българските контингенти като преводач. Въпросът, който го вълнува е основателен, защото той и семейството му - 11 души – не са на сигурно място в една от съюзническите държави. Въпреки работата си за българските контингенти, Гул смяна, че е в опасност. Дори и от съседите си, които „слушат какво говорим“, казва той.  

В Афганистан има талибани. Но все още има и интернет.

Гул е един от хилядите сътрудници, които след изтеглянето, намериха начин през медиите да съобщят, че са забравени от съюзниците, че се крият, за да не ги убият. Гул не вярва на талибаните въпреки уверенията на новата власт.

Аминоллах също работил с българските контингенти като преводач. Научил български в страната ни през 80-те години на миналия век. Върнал се в Афганистан. Създал семейство, за което сега се страхува и смята, че в тази ситуация самостоятелна евакуация не е възможна и безопасна.

И Аминолах, и Гул помнят имената на няколко от командирите на българските контингенти. Гул има сертификат, получен от българското командване за "отлично изпълнение на задълженията по време на мисията на българския контингент“. И грамота по случай 103 години от Независимостта на България за проявен "висок професионализъм и отговорност при изпълнение на задълженията като преводач…“.

Гул очаква тези признания да се превърнат в документ за излизане от превзетата от талибаните страна. Заради ситуацията в Афганистан пък, Аминоллах вижда България като втората си родина, от която очаква да спаси живота му…


Още по темата в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Поп(не)културните измерения на българската политика

Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..

публикувано на 02.04.25 в 16:56
проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори.  Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че  емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..

публикувано на 01.04.25 в 07:10

Ще го бъде ли летището в Горна Оряховица?

В Горна Оряховица е петото международно летище в България . За разлика от София, Пловдив, Варна и Бургас, където са останалите, в Горна Оряховица вече трето десетилетие няма търговски полети на гражданската авиация . Летището е отдадено на концесия през 2016 година на дружество, в което държавата има 5%, а останалите са на компания,..

публикувано на 31.03.25 в 06:57

Барселона с участие в петото издание на "Хоро да е, в Лондон да е"

Българската фолклорна формация „Гергьовден“ - Барселона участва в петото издание на събитието „Хоро да е, в Лондон да е". Концертът събра танцьори от Великобритания, България, Италия, Германия и Испания.  Две седмици след концерта в Лондон, българските танцьори от Барселона все още са развълнувани от събитието. Венцислав Ангелов..

публикувано на 30.03.25 в 06:44

Столичното 48-о училище "Йосиф Ковачев" е събрало цвят от талантливи деца

48-мо основно училище "Йосиф Ковачев" се намира в центъра на София. Будните и любознателни деца, които се обучават в него, са провокирани от отдадени на професията учители, които дават път и на развитието на талантите им. Децата пишат стихове, разкази, пиеси. Три класа се събраха в кабинета по музика, за да участват в предаването "Рано..

публикувано на 30.03.25 в 05:10

Новооткрит ръкопис на Георги Раковски от 1856 г. е представен в книга

Този текст доказва още веднъж задълбочените научни изследвания на Раковски . Той е и дипломат, и изследовател, не само революционер. Този ръкопис той го печата заедно с "Горски пътник" (1856 г.), но не излиза. Това каза пред БНР съставителят на книгата "Георги Раковски. Новооткрит ръкопис от 1856 г." , изследовател   и антиквар Александър..

публикувано на 25.03.25 в 17:34
В село Михалци преди 170 години отец Матей Преображенски създава първото в региона българско народно взаимно училище

150 години от кончината на отец Матей Преображенски - Миткалото

През март се навършиха 150 години от кончината на възрожденеца и просветителя отец Матей Преображенски - Миткалото .   Съратник на Левски, основател на училища и читалища , енциклопедист, полиглот, създател на перпетуум-мобиле, лечител. Освен в Търновския край, откъдето е родом, Миткалото е имал активна дейност и в Павликенския край ...

публикувано на 22.03.25 в 10:16