Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„За“ или „против“ дистанционното образование

Илиана Дъбова
Снимка: Личен архив

„За“ или „против“ дистанционното образование и то на прага на новата учебна година. Темата остава в дневния ред на учители, деца и родители. Въпреки че за сега учебната година ще бъде открита присъствено. И дистанционната форма обаче си има своето място.

Илиана Илиева-Дъбова и Арзун Ариф са две учителки, които тази година получиха награда за иновативност в преподаването от Българската асоциация по информационни технологии. Едната от Испания. Другата учителка – от Разград. 

Илиана Илиева-Дъбова преподава български език и литература, история, география на деца от неделно училище „Свети Седмочисленици“ , гр. Реус, Испания и още две неделни училища в страната. Затова намира за практично дистанционното обучение. То натоварва учителя и е подходящо е за по- големи деца, обясни още пред БНР Илиана Дъбова. 

Българските неделни училища в Испания ще отворят врати през октомври. Близо три седмици преди началото на учебната им година Илиана Дъбова казва, че почти 15 от 37-те деца на от неделно училище „Свети Седмочисленици“ , гр. Реус, са заявили дистанционно обучение.   

Арзун Ариф е един от младите учители. Преди година е преподавала история и цивилизации в Професионална гимназия, гр. Кубрат. Сега е учител в Професионалната гимназия по облекло в Разград. И като учител споделя:

"Дистанционната работа с учениците е невъзможна там, където се изисква практика и присъствие. И това не е защото всяко дете си има специфичен начин на учене. А защото част от децата нямали интернет", посочи пред БНР Ариф.

Арзун Ариф

Статистиката на Министерството на образованието посочва 34 000 деца без достъп до мрежата.

И по темата за имунизациите на учителите:

„Ваксинирането за учителите трябва да е личен избор“, каза учителката по история в Разград Арзун Ариф.  

И Илиана Дъбова от училището в Испания казва, че ваксинирането трябва да е личен избор, но учителят, като възрастен човек трябва да е по-отговорен и ако иска да е при децата, следва да се имунизира.

Илиана Дъбова и вярва, че подготовката на Министерството на образоването за евентуално пълно дистанционно обучение няма да изненада неприятно нито учителите, нито децата.  Арзун от Разград се надява новата учебна година да започне присъствено.

Още по темата в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Елтън, Джон, Йоко и белите орхидеи. Приказка за музиката и семейството

Цялата история за Елтън, Джон и Йоко чуйте в звуковия файл.

публикувано на 30.11.24 в 13:22

Да бъдеш или да не бъдеш… помилван?

Това е и хотелът, в който стаи се превръщат в команден център за екипа на президента Доналд Тръмп, който търси начин да обърне изхода от изборите през 2020 г., спечелени от Байдън. След помилването си Пийч и Блосъм се връщат в Минесота и ще са вдъхновение за следващото поколение агрикултурни специалисти. В началото на..

публикувано на 29.11.24 в 23:07
 Ива Гигова

Ива Гигова: Тенисът е присъствал непрестанно в живота ми

Ива Гигова от почти 20 години е треньор по тенис , като е преподавала на деца и възрастни, а в момента и на студентите от Университета за национално и световно стопанство .  Ива тренира тенис от съвсем малка. Няма спомен в живота й да не е присъствал спорта. Участвала е на тенис турнири за първи път на 10-годишна възраст София , а след това идва..

публикувано на 29.11.24 в 12:24

Проект за емоционална интелигентност: Осмокласници разпознават основно страх и гняв

Ротари клуб - Силистра в екип с психолози реализира сред осмокласници от всички училища в града проекта "Опознай емоциите си". Те успяват да разшифроват нивото на емоционалното здраве сред подрастващите и основните им изводи са, че липсват силни емоционални връзки и диалог с родителите .  Според психолозите освен с децата, трябва да се..

публикувано на 28.11.24 в 14:40
проф. Бетани Хюз

Проф. Бетани Хюз: България е много специално място

В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България". Проф. Бетани Хюз е автор на два епизода "Съкровищата на България" от документалната поредица "Съкровищата на света", която се излъчва в 120 държави по света. Хюз е историк, писател, автор на..

публикувано на 28.11.24 в 11:35

Набират средства за 2 асансьора за достъп на хора с двигателни нарушения до водна среда

На 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в кампанията се включва и фондация "Мечтатели - Създатели". Фондация "Мечтатели-Създатели" #SwimForAll..

публикувано на 27.11.24 в 11:24
Проф. д-р Людмил Вагалински

Проф. д-р Людмил Вагалински за Хераклея Синтика

Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..

публикувано на 26.11.24 в 16:51