„Това, което мен ме радва е, че посоката на работа за този Подробен устройствен план е да бъде максимално консервативен и да опази Борисовата градина от ново застрояване, да премахне несвойствени функции като автокъщи от Борисовата градина и да се фокусира върху това цялата тази огромна територия да бъде парк и зелена система", каза за БНР Борис Бонев, независим общински съветник.
Проектът за Подробен устройствен план на Борисовата градина трябва да бъде обсъден и на заседание на Столичния общински съвет.
Чл.-кор. проф. д.а.н. арх. Атанас Димитров Ковачев, преподавател в Лесотехническия университет в София също потвърди, че основната препоръка е да няма никакво застрояване в Борисовата градина.
"Нашата основна цел беше да се запази публичния характер. Като препоръка ние предлагахме Климатичното училище, което е съществувало на това място преди десетилетия да се възстанови по стари архивни кадри. Не се прие тази идея. Тя отпада от този план“.
В предаването „Хоризонт до обед“ проф. Атанас Ковачев съобщи, че е направено предложение да се изгради Музей за зелената памет на София на мястото на автокъща „Капитолия“, но и това не прието.
„На това място ще бъде подземен паркинг, тъй като в момента горе има асфалт. Трудно ще можем да направим ефективно озеленяване“.
Конната база в Борисовата градина и игрищата на Спортна София ще запазят местата си.
Най-големите терени частна собственост на територията на Борисовата градина са къпалнята „Мария Луиза“ и Летния театър.
„Те са собственост на фирма, която се свърза с човек, който се занимава с почистването на София. Човек и фирми негови, които получават десетки милиони от общината годишно, което аз лично смятам, че е един добър инструмент за подобряване на позициите на общината в един бъдещ преговорен процес по изкупуване на тези терени. За съжаление повече от 20 години след продажбата на тези терени по времето на Стефан Софиянски Столичната община не намира за важно да осигури пари, с които те да бъдат изкупени“, коменитар Борис Бонев.
Повече можете да чуете в звуковия файл.Вече близо два века храм „Успение Богородично“ в стария квартал на Ловеч пази историята и духовността на града. В него още отекват стъпките на йеродякон Игнатий - Васил Левски, който при честите си идвания в града е участвал в богослуженията в храма. Дълги години с него е служил и поп Кръстю Никифоров. Храмът е недвижима културна ценност от национално..
Фондация "Енчо Керязов" започва от днес нова кампания за издирване на деца таланти за 14-ото издание на "Нощ на звездите" . " Кандидатурите могат да се подават до 5 февруари в четири различни категории - "Изкуство", "Образование", "Спорт" и "Млад иноватор", тя е за ученици, които се изявяват в природните науки, математика,..
2024-а беше годината на изборите, а 2025-а изглежда ще е годината на въпросите: Ще изпълни ли Доналд Тръмп обещанията си относно налагането на мита на европейския и китайския внос и договарянето на мир между Русия и Украйна? Британският военен анализато р Майкъл Кларк за очаквания мирен план на администрацията на Тръмп :..
През март 2025 г. ще бъде открита първата фабрика за грамофонни плочи в България , която ще е и единствената на Балканите. Идеята за Rakamakafon е на музиканта Илия Григоров - Григовор , част от хип-хоп групата So Called Crew, а заедно със съмишленици я реализират, за да се появят първото след повече от 30 години производство на винил у нас...
"Законът за културното наследство от 2009 година е създаден с цел да облагодетелства няколко човека от Държавна сигурност . Ирина Бокова го пробута, в Народното събрание го направиха, а агентите на ДС, които бяха в прокуратурата и в медиите, разправяха, че аз съм бил създал този закон. Аз не идвах въобще по това време в България. Тези хора не са..
Всеки иска да е успешен в работата си, да му върви в бизнеса, но това не е стойността на един човек. Ние имаме много по-голяма стойност, защото Бог е направил човека по подобие на себе си. Всеки човек трябва да се стреми да се бори със себе си, за да става по-добър човек, за да бъде по-добър в работата си, в семейството си сред обществото и..
България се възползва от максимално отлагане – с 2 години, на санкционния режим, свързан със социалната условност, въведен с европейски правила, които касаят директните плащания в земеделието. От началото на тази година обаче санкции вече могат да се налагат. Социалната условност е спазване на трудовото законодателство, обвързана с получаване..
Светла Тошева е литературовед, посветила много оригинална статията за поезията на Христо Смирненски. Заглавието е " Живописната палитра в поезията на..
За да се оцени какво е направил Путин в своето дълго управление, трябва да има някаква завършеност. Може да се оцени едва след като той престане да..
В първото издание на предаването "Политически НЕкоректно" през новата година гостуват журналистите Миролюба Бенатова и Генка Шикерова, автори на..