Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще може ли ЦИК да се оправи със софтуера на машините за гласуване

Снимка: БГНЕС

Ще може ли ЦИК да се оправи със софтуера на машините за гласуване на изборите две в едно пред ноември?
Темата обсъди преди време от Комисията по дигитализация, но заради другите теми „потъна“ в общия шум на парламентарния живот. А темата е важна, защото доказва нещо, което и обикновеният избирател знае – технологиите са тук, за да останат и да влияят на всеки аспект от живота ни.
Комисията по дигитализация

Близо два месеца преди изборите, като че ли проблемите на изборната администрация по софтуерните теми не са малко. Например - колко бутона да има за изборите „две в едно“, как да са разположени на екрана, колко активни екрани да има заради президентския и парламентарния вот, та дори и дали в интернет да бъде пуснат свободно кодът на софтуера. Така че IT специалист с опит да сигнализира при проблем.

ЦИК няма специалисти, които да откликват на все по-нарастващите нужди от отговори на все по-технически въпроси, свързани с машините за гласуване, признаха от комисията.

Дебатът за наличието на специалисти се провежда в навечерието на очакваното окончателно предаване на кода на машините от частната компания на ЦИК. Което ще даде възможност изборната администрация да прави нужните промени за видовете избори. "ЦИК няма експерти", призна и председателят на Комисията Камелия Нейкова.

БГНЕС

„Трудностите по администрирането на софтуерната част „минира“ и води до зависимости“, притеснява се Юлиян Ненчев от „Изправи се БГ. Ние идваме!“, депутат от останалата в историята комисия по дигитализация. Затова Ненчев защитава тезата, че придобиването на софтуер не винаги е добрият вариант.

IT експертът към парламентарната комисия по дигитализация Божидар Божанов смята, че е много важно как ще се гарантира сигурността на софтуера с т. нар хеш код. Това е, грубо казано, криптографската защита на всичко, което влиза или излиза от машините.

„Въпросът за проверката на хеш кодът е много важен", отбелязва и IT предприемачът и председател на дигиталната комисия Ивайло Мирчев. Трябва да има указания и да се прави от членове на СИК, допълва той.

От ЦИК още не са сигурни дали „ще бъде достатъчно ясно какво се вкарва като информация в машините, ако се след изборите СИК слага флашки.

Още по темата в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Игор Жалоба: Украйна трябва да осъзнае необходимостта от присъединяването към ЕС

" Украйна като държава трябва да израсне до осъзнаване на необходимостта от това присъединяване, а не да очаква, че присъединяването към ЕС ще разреши вътрешните ни проблеми ".  Това заяви в интервю за БНР проф. Игор Жалоба - председател на организацията ПанЕвропа в Украйна и професор по история, който работи в Института по история към..

публикувано на 19.12.24 в 11:55

AI поставя пред много предизвикателства и адвокатите

Изкуственият интелект поставя пред много предизвикателства и адвокатите. В двете посоки - и за прилагането в практиката им, и заради появяващите се или липсващи регулации за използването му. Естония, Китай, Канада и САЩ използват изкуствен интелект в съдебните практики, припомнят футуристи. Международният съюз на адвокатите вече е изготвил..

публикувано на 19.12.24 в 09:00

Орязват средства за инвитро, отиват за земеделците

От Фондация "Искам бебе" алармираха, че с постановление се орязват средства от Фонда за инвитро процедури, като е предвидено те да се насочат към земеделските производители . По този повод от "Искам бебе" вчера бяха на среща със здравния министър д-р Галя Кондева.  "Това в никакъв случай не ни противопоставя на другата целева група, към която..

публикувано на 18.12.24 в 11:28

Вълкан Горанов: Българските деца олимпийци се открояват значително на европейската сцена

Изложбата "Фантастични умове", която представя успехите на България в международните олимпиади по природни науки за 2024 г., ще бъде открита днес в зоната за пристигане на Терминал 2 на Летище София .  "Идеята за изложбата е продължение на проекта "Моите будители", който показва различни успехи от образованието и културата", отбеляза пред БНР..

публикувано на 18.12.24 в 10:30

Катерина Василева и Анина Сантова с приз за "Журналист надежда"

За 13-а поредна година бяха раздадени журналистическите награди в конкурса "Валя Крушкина - журналистика за хората". Тазгодишните носителки на наградата за млад журналист - "Журналист надежда", на конкурса, отидоха при Катерина Василева от "Свободна Европа" и Анина Сантова от "Капитал". В интервю за предаването "Преди всички" Катерина Василева..

публикувано на 17.12.24 в 10:20

КТ "Подкрепа": Работещите внасят близо 70% от приходите в бюджета, а фирмите - едва 30%

Работещите внасят близо 70% от приходите в бюджета, а фирмите – едва 30%. Това сочи анализ, изготвен от Конфедерация на труда "Подкрепа". От синдиката изразяват недоволство, че огромната тежест е прехвърлена върху работещите, и припомнят, че над 11% от наетите са и работещи бедни. От КТ "Подкрепа" настояват за промени в данъчната и..

публикувано на 16.12.24 в 13:21