Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нерегламентирани сметища изникнаха за по-малко от месец около Благоевград

Това се случи, след като РИОСВ затвори депото за строителни отпадъци

Нерегламентирани сметища в Благоевград
Снимка: Кети Тренчева

Десетки нерегламентирани сметища изникнаха за по-малко от месец около Благоевград и населените места в общината.  Това стана, след като Регионалната инспекция по околна среда и води затвори депото за строителни отпадъци над село Изгрев, а Басейновата дирекция  разпореди незабавно почистване на дерето, в което се бяха свлекли земни пластове и тонове  боклук от сметището. Кметът на Благоевград Илко Стоянов  обяви действията на екоинституциите за  крайни и тенденциозни,  макар и законосъобразни, тъй като самото депо е незаконно от 2013 година. Такива са обаче над 200 строителни сметища в страната, а  само в областта са  около 20.  Градоначалникът Стоянов  обяви, че ще сезира Европейската комисия, убеден е, че  в Брюксел не подозират какви са мащабите на проблема.

Проблемът с управлението на отпадъците в Благоевград е истинска драма.  Повече от 15 години.  Преди два месеца го наследи новият кмет на общината Илко Стоянов.  И  още преди да разбере  колко  милиони са потънали в нищото и колко милиони висят  като  задължения по тази тема, екоинституциите  сложиха примка на  врата му.  В императивна заповед дадоха едномесечен срок за почистване на задръстеното с боклуци дере над село Изгрев и  затвориха депото за строителни отпадъци. В  сезона на активно строителство и в разгара на ремонтите. 

Дерето беше почистено предсрочно, но депото остана затворено.  Резултатът-  на десетки места  около пътищата, в  града и  селата  изникнаха  нерегламентирани сметища.  Опитите за диалог, намиране на временно решение  и споразумение  с ясно разписани ангажименти от страна на общината  до момента не среща разбиране, коментира за БНР кметът Стоянов:

"Те не ви дадоха време. Регионалната инспекция по околната среда колкото и да се е формализирала и да е спазила този закон създаде огромен проблем, защото в Бглагоевград в момента никнат нерегламентирани сметища, и то не едно или две, а стават 10-15. Не мисля, че съществуването на Регионална инспекция по околната среда е да създава нерегламентирани сметища".

По  думите на кмета Община Благоевград е предприела всички възможни стъпки за трайно решаване на проблема.

Заради  дискриминационното отношение към Благоевград, а и заради  националните измерения на проблема с незаконните строителни сметища кметът Илко Стоянов ще сезира Европейската комисия.

Въпросът със средствата за рекултивация настарите сметища и инвестициите за модерно управление и оползотворяване на отпадъците не беше  случаен.  Публична тайна е, че повечето общини не превеждат средствата на екоинспекциите по закона за управление на отпадъците. А това са пари, които те могат да използват точно за такива дейности.  Дълговете на община Благоевград обаче са толкова големи и от толкова години,  че  вече са прехвърлени като изискуеми от НАП- близо 13 милиона лева, натрупани от 2003 година.  Признанието направи заместник-кметът по финанси Борис  Механджийски:

"От 2011 има задължение Общините да превеждат към РОИСВ отчисления по Закона за отпадъците - член 60, 64. До 2019 година това не  е правено. През 2020 Регионалната инспекция по околната среда и водите решава да поиска парите и тъй като не могат да се платят накуп, ни дава на НАП за принудително изпълнение и в момента това, което дължим е 7 милион 238 хиляди лева".

Повече можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Светослав Стефанов Попов

Светослав Попов за здраве и баланс чрез нашия микробиот

Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..

публикувано на 27.11.24 в 14:55

150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване от октомври насам

Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността.  Данните цитира пред БНР  Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..

публикувано на 27.11.24 в 06:52

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01