Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България е длъжна да разработи пътна карта за развитието на енергетиката

Христо Казанджиев: Няма да се изненадам, ако България изпадне зимата в сериозна енергийна криза

България ще продължи да разчита в много голяма степен на въглищните си централи

Христо Казанджиев
Снимка: Иван Русланов

"Българските потребители нямат голям избор и ще продължават да разчитат на топлофикациите, там където ги има и чрез отоплението на ток, а в крайните квартали на дърва“, коментира пред БНР Христо Казанджиев от Българския енергиен и минен форум във връзка с поскъпване на тока и парното.

Високите цени ще създадат проблеми на семействата. Доста от тези семейства, които са енергийно слаби ще се лишат и от комфорта на топлата стая…Защото държавата все още няма добри програми за компенсиране на високите цени, като увеличението на пенсиите няма да реши тези проблеми“, посочи още Казанджиев.

„Много важно беше досега да се дефинира понятието „енергийно беден“. Тази година трябваше правителството да внесе съответните изменения и допълнения към Закона за енергетиката и най-вече за дефиниране на понятието „енергийно беден“, за да могат да се набележат мерки за тяхното компенсиране.

По думите на Христо Казанджиев очевидно вземането на решение за датата на началото затварянето на въглищните централи у нас е свързано с огромен полотически риск за партиите у нас:

"Не случайно те избягват да коментират този проблем, особено преди парламентарни избори. Но независомо от това България е длъжна да разработи пътна карта за развитието на енергетиката. Както и трансформация на въглищните централи във въглероднонеутрални производства на енергия. Това предстои, но кой ще го направи?

Представят проект за създаването на Индустриален комплекс „Марица-Изток“

България обаче сега се намира в една много сериозна енергийна блокада, защото не може да се възползва от доставки на природен газ от други източници освен от Русия. Причината за това пък са високите цени на газа.

Така че България ще продължи да разчита в много голяма степен на въглищните си централи. В тази връзка бъдещото правителство трябва да предприеме мерки за постигане на по-дълъг плавен преходен период за закриване на въглищните централи. Защото от тях / топлоцентралите - бел.ред./ идва голямо количество произведена енергия. Докато не се реши въпросът до достъпа до други източници, най-вече на газ. Това е добре да се запише и в Плана за възстановяване и устойчивост - кога ще започне закриването на ТЕЦ-овете", заяви още Казанджиев.

Той заяви още:

"Няма да се изненадам, ако България тази зима изпадне в много сериозна енергийна криза порази липса на доставки на природен газ и на недостатъчен такъв в хранилището в Чирен. И тогава България ще може да разчита най-вече на топлоцентралите, най-вече на комплекса "Марица Изток".

Още по темата в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Председателят на СОС Цветомир Петров

Председателят на СОС предупреди за нови проблеми след увеличение на заплатите в транспорта

Всички общински съветници се застъпиха за решението, че  трябва да бъдат удължени картите за градски транспорт на всички хора в София, които са имали актуални превозни документи към момента на транспортния протест . Това заяви пред БНР председателят на Столичния общински съвет Цветомир Петров. "Още в утрешния ден, когато ще..

публикувано на 28.05.25 в 11:28

Прощаваме се с журналиста Асен Григоров

Днес се прощаваме с журналиста Асен Григоров. Той почина на 59 години в петък, а поклонението ще е от 11 часа в столичния храм "Света София". Хората ще запомнят Асен Григоров като водещ на телевизионното икономическо предаване "Плюс минус", като създател на "Бизнес закуска" и на първия сутрешен блок в модерната му форма у нас. Той е..

публикувано на 26.05.25 в 08:08

Тежка катастрофа с един загинал край Кресна

Тежка катастрофа с един загинал е станала тази сутрин около 6 часа на главен път Е-79 в района на Кресна. Ударили са се лек автомобил и товарен камион. На място е загинал водачът на леката кола, който по информация от полицията е на 20 години. Движението е спряно и в двете посоки. За леките автомобили има осигурен маршрут, а..

публикувано на 25.05.25 в 10:04

Матури, процедури, подготовка. Знаем ли какво искаме да произведе българското образование?

"Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света ", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература , която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство . " Готова съм на всякаква тема, която се падне ",..

публикувано на 21.05.25 в 10:15
Димитър Маринов със студенти

Димитър Маринов: Реализирах се и е време да предам това, което знам, на младите таланти

Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата.  Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..

публикувано на 20.05.25 в 11:45
Венци и майка му Галя

Как изглежда животът на глухите деца, след като навлязат в света на звуците?

Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците?  За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..

публикувано на 20.05.25 в 10:40

Александър Чакмаков: Училището все повече изглежда като социална услуга за отглеждане на деца

На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР  Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма".  Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..

публикувано на 20.05.25 в 10:20