Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Чрез специално създаден сайт можете да се включите в екскурзии, танци, кинопрожекции

Снимка: личен архив

Израелските лекари твърдят, че самотата и чувството за безнадеждност нанасят повече беди върху човешкият организирам дори от Covid-19. Затова общината на Тел Авив- Яфо се е погрижила по някакъв начин да се компенсира почти едногодишното ограничаване на движението по улиците и ограничаване на контактите на пенсионерите и хората от третата възраст. За тези от тях, които имат добри компютърни знания има пенсионерски сайт на платформата „ДигиТел“, където даже от телефона си, може да се включите в екскурзии, танци, гимнастика, лекции, срещи, кинопрожекции, концерти и спектакли. Всички мероприятия са безплатни.

До началната точка на всички мероприятия може да се стигне с градския автобус. В Израел, все още, е лято и поне веднъж седмично, покривът на общината става площадка за танци. Знае се от колко до колко часа свири музика за танци от петдесетте, после от шестнадесетте, седемдесетте, осемдесетата и деветнадесетте години на миналия век. А всеки ден има гимнастика. А съоръжения за фитнес могат да бъдат ползвани безплатно на покрива, както и почти във всяка градинка. За впечатленията си от градски екскурзии, срещи с интересни хора разказва сем. Машиах от центъра на Тел Авив и Илана Нисимбаум от Яфо:

„От 50 години живеем в Тел Авив и вече минаваме за кореняци. Винаги сме обичали да се разхождаме из града. Но с екскурзовод, нещата изглеждат по-различно. Например, винаги са ни дразнили драсканиците по стените на къщите. Но след екскурзии за уличното изкуство- графитите, вече гледаме на тях с други очи. Винаги сме предпочитали богатите квартали на Северен Тел Авив, но след разходка в квартал "Шапира", който е на емигрантите, където са запазени много от занаятите, се измени и отношението към старите вещи вкъщи. Може би си струва вместо да ги изхвърлим, да ги поправим. Те имат стойност на памет за миналите дни. Обиколихме и пазарите. Интересно e, че в Тел Авив те са съчетание на сергии за плодове и зеленчуци и за суровини, от които можем да си сготвим, на малки ресторантчета, със специфична кухня, и на клубове или дори театрални училища. Защото театърът е започнал като площадно изкуство. Особено ни хареса „скитането“ по местата на старите култови кафета и барове. Напомняха ни времената, когато днешните баби бяха напети мадами в супер мини, а дядовците- младежи с коси до раменете и панталони чарлстон".

В чужбина разглеждаме подред църкви синагоги, джамии, но в своя град - не. Вярно, Тел Авив не е Йерусалим, но и тук могат да се видят интересни култови сгради.

„Ние старите- телавивци ( от времената, когато това не беше милионен град), сякаш се познаваме, но не съвсем. Тези екскурзии-срещи ми позволиха да надникна в арабските домове, да поговоря с хора на моята възраст, да чуя техния разказ за живота им. Например, много ме впечатли арабката от Яфо, която се опитва да възроди старата национална кухня и един собственик на кръчма в един от най- непрестижните квартали- около Автогарата, учил винопоризводство във Франция и предлагащ лимитирани серии вина и коняци от собствените си лозя, спечелили медали на международни конкурси. Много ме впечатли и разказа на единственият спасил се от атентата над израелските спортисти в Мюнхен. Не пропускам и концертите. Например наскоро имаше концерт както на популярни песни от моята младост- седемдесетте, осемдесетте години на миналия век, така и с неизвестни, за мен, дискриминирани произведения от същото време, които наистина много ме впечатлиха“.

Репортажа можете да чуете и в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09
Владимир Темелков

Дигитализират ключови административни услуги в Пловдив

Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги.  С въвеждането на системата ще има..

публикувано на 15.11.24 в 11:01