Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Евродепутати: Не получихме отговори на някои въпроси към главния прокурор

| обновено на 24.09.21 в 16:51
Снимка: Ани Петрова, архив

Не получихме отговори на въпросите си към главния прокурор, обявиха евродепутатите от мониторинговата група към в Комисията за граждански права и свободи в Европарламента. В продължение на два дни делегация от 23-ма души - 7 евродепутати и 16 експерти  Тоня Димитрова с още информация.

Установихме огромни проблеми и също толкова огромно желание у определени хора те да бъдат решение, заяви в края на визитата си председателят на мониторинговата група  София ин'т Велд  - евродепутат от групата на Възобнови в ЕП. Безнаказаност за корупцията, лошо управление и неравенство, установиха евродепутати. На въпрос на Хоризонт за какво са си говорили с главния прокурор Иван Гешев, тя отговори:

Липса на разследваща журналистика, на прозрачност в собствеността на медиите и заплахи към журналисти бяха основните проблеми, очертани от мониторинговата група. Установили са опити да бъде дискредитирана класацията на "Репортери на граници", според която България е на 112-то място по свобода на медиите: "Тенденцията е ясна: преди години България беше на 34-то място може би, а сега е на 112-то. Ако добавим всичко, което виждаме и чуваме, да - има повод за опасения".

„Повечето ни въпроси бяха свързани с очевидната инерция или бездействие, липсата на разследване и обвинения, и по -точно по случая с прословутите снимки на бившия премиер. И отговорът на главния прокурор беше, че не знае до къде е стигнало разследването. Това е случай от много много висок  обществен интерес, очаква се главният прокурор да е наясно с него. Дали е наясно или просто отрича, не знам. Излязохме от тази среща, мислейки си, че не ни бяха дадени отговори на всичките въпроси“.

Монополът върху започването и прекратяването на разследвания и безотчетността на главния прокурор са голям проблем за България не от скоро и тази тема е била обсъдена с Иван Гешев.

Евродепутатите се срещнаха и с директорът на БНТ Емил Кошлуков. Разговорите не са разсеяли, нито пък са потвърдили съмнението за неутралността на обществената телевизия.

Липса на разследваща журналистика, на прозрачност в собствеността на медиите и заплахи към журналисти бяха основните проблеми, очертани от евродепутатите.

Установили са опити да бъде дискредитирана класацията на „Репортери без граници“, според която България е на 112-то място по свобода на медиите.

„Тенденцията е ясна, преди години България беше на 34 място, ако може би, а сега е на 112-то. Ако добавим всичко, което виждаме и чуваме - да има повод за опасения“, каза София ин'т Велд.

Полицейско насилие в контекста на демонстрации срещу корупция и лошо управление само  подчертава нуждата от реформи, заяви  София ин'т Велд.

Гешев: Решени сме да продължим сътрудничеството си

Върховенството на закона, борбата с корупцията и организираната престъпност е обсъдил главният прокурор с намиращите се на посещение у нас евродепутати, съобщи самият Иван Гешев в Туитър, добавяйки: „Решени сме да продължим сътрудничеството си“.

Функционирането на прокуратурата и  правомощията на главния прокурор в българската съдебна система, както и разследванията по дела с висок обществен и медиен интерес, също са  били част от темите на срещата.

От държавното обвинение са уверили евродепутатите в готовността си за продължаване на двустранния диалог и за предоставяне допълнителна информация по въпросите,  свързани с правовия ред в България.

По време на мисията си депутатите от Комисията по граждански свободи в Европейския парламент проведоха редица срещи с представители на изпълнителната и съдебната власт и на неправителствени организации. За акцентите в тях евродепутатите ще разкажат на пресконференция, която започва след минути.



Освен с обвинител номер, евродепутати са имали среща и с генералния директор на БНТ Емил Кошлуков.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Асен Василев

Асен Василев: Законопроекти на управляващите водят до обедняване на гражданите

От "Продължаваме промяната" определиха като "скандални" законопроектите, внесени от управляващите. Председателят на партията Асен Василев критикува отлагането на решението за увеличение на доходите на младите лекари и медицинските специалисти за след депутатската ваканция и планирано за 1 януари догодина с между 100 и 200 лв. ръст, както и..

публикувано на 23.07.25 в 13:47

Мъжът блъснал умишлено дете в Русенско остава за постоянно в ареста

Мъжът, опитал да убие с автомобила си 16-годишно момче от русенското село Басарбово, остава за постоянно в ареста след решение на Окръжния съд в Русе. Според прокуратурата става дума за битов скандал, който ескалирал до опит за убийство. Това обяви на брифинг зам.-окръжният прокурор на Русе Мирослав Маринов по повод инцидента, станал в..

публикувано на 23.07.25 в 13:43

Засилено полицейско присъствие и солени глоби за каращите в аварийните ленти на магистралите

"Полицията ще провежда операции срещу хората, които карат по аварийните ленти на магистралите. Санкцията, която е предвидена, е много висока".  Тол камерите следят за шофиране в аварийните ленти на магистралите Това съобщи пред БНР главен инспектор Лъчезар Близнаков от "Пътна полиция". МВР засилва присъствието си по основните пътища у..

публикувано на 23.07.25 в 13:33
Николай Хаджигенов

Николай Хаджигенов: През 2020 г. протестът беше граждански, сега е политически

През 2020 г. протестът беше граждански, сега е политически ! Това мнение изказа пред БНР адвокат Николай Хаджигенов от "Ние идваме", част от т.нар. "Отровното трио", което беше сред организаторите на протестите през лятото на 2020 г. "На протеста през 2020 г. нито един политик не се качи на трибуната да говори. Всички политици бяха там - от..

публикувано на 23.07.25 в 13:31

За какво може да потърсим помощ в Европейския потребителски център?

Малко след празници и в летните месеци започват да се получават повече жалби, свързани с пътуване с въздушен превоз . Това обясни пред БНР  Соня Спасова, директор на Европейския потребителски център за България, който  предоставя безплатни съвети и помощ. Инструмент за проверка на е-търговци предпазва клиенти "На нашия сайт могат да се..

публикувано на 23.07.25 в 13:25
Изтребител

Турция се приближава до закупуване на 40 изтребителя "Юрофайтър"

Турция и Великобритания са подписали меморандум за разбирателство, който позволява на Анкара да бъде потребител на изтребители "Юрофайтър", отбелязвайки значителен прогрес в преговорите за закупуването на изтребителите, които текат от месеци, предаде Ройтерс. Турция иска да закупи 40 изтребителя "Юрофайтър" на обща стойност около 5,6 млрд...

публикувано на 23.07.25 в 13:06
Мирослав Боршош

ЕС облекчи правилата за издаване на шенгенски визи за турски граждани

Облекчава се режимът на издаване на туристически визи за турски граждани у нас. Министърът на туризма Мирослав Боршош уточни, че новият регламент е в сила от средата на юли. Именно от средата на юли Европейският съюз облекчи правилата за издаване на шенгенски визи за турски граждани. Очаква се това да улесни пътуванията и да подпомогне..

публикувано на 23.07.25 в 13:05