Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За заседналия кораб „Vera Su“ и пробойните в спасителната операция

Снимка: БГНЕС

Технически проблем е затруднил прехвърлянето на уреята от заседналия край Камен бряг товарен кораб „Vera Su“, а една от баржите е аварирала. Днес се очаква да бъде направен опит за изтеглянето на плавателния съд.

Вълнението на морето е 3-4 бала, е пояснил изпълнителният директор на „Морска администрация“ кап. Живко Петров. Дали по обед ще може да започне изтеглянето на кораба, ще зависи и от времето. Планира се това да се случи с два влекача. За момента корабът е укрепен допълнително с две котви.

Според капитан Петров изпадналата в морето урея не е в сериозни количества и не може да предизвика голямо замърсяване.

„Ситуацията е драматична от дни. Наблюдавахме забавяне, направо безхаберие от пет дена“, коментира пред БНР Димитър Франгов, член на УС на Българската федерация по подводни спортове. Снощи той е наблюдавал операцията по разтоварването на кораба на живо във Фейсбук. 

Според него то се е случило „абсолютно безотговорно“, а торта се е разсипвала в морето, докато стигне до баржата.

Димитър Франгов е сред първите, гмурнали се в района около заседналия кораб, като е участвал във вземането на проби за изследване на водата като форма на гражданска инициатива. Първият му оглед на кораба е бил на 25 септември.

Снимка: БГНЕС

„Успях да установя, че се вижда как се е ударил корабът в предната част. Отпред не се виждат някакви драматични пробойни, но въпреки това вероятно някъде корабът пропуска вода“, разказа той в предаването „Преди всички“.

При второто си гмуркане  след 25 септември Франгов е установил разлика в потъването на кораба - той натежава и се накланя към левия борд, което означава, че пропуска вода.

Всеки загубен час, всеки загубен ден доведе до това – корабът да легне на пясъка отзад.“

„Нашите проби ги водят компрометирани, не са добри. Важното е, че официалните проби на Басейнова дирекция са точно такива, каквито очаквахме да бъдат“, допълни Димитър Франгов.

Според него е наложително влекачите да направят опит да изтеглят кораба, макар и закъснял.
Франгов оспори капацитета за действие в подобни бедствени ситуации.

„Би трябвало да има някакъв протокол за действие. Този протокол дали го знаем дали го следваме и дали е актуализиран, е отделен въпрос.“

Още детайли може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ВМА е с изцяло реновиран Център по трансфузионна хематология

ВМА е с изцяло реновиран Център по трансфузионна хематология. Създаден преди 30 години той обезпечава с кръв и кръвни продукти столичната военна болница и въоръжените сили. Да защитава живота и здравето на пациентите, обезпечавайки ги с кръв и кръвни продукти, е голямата мисия на Центъра за трансфузионна хематология още от..

публикувано на 02.06.24 в 07:50

В манастира "Св. св. Петър и Павел" започнаха честванията за 150-годишнината от създаването на първата семинария у нас

С откриването на музейна експозиция и с валидиране на историческа пощенска марка в манастира „Св. св. Петър и Павел“ до Лясковец започнаха честванията за 150-ата годишнина от създаването на първата семинария у нас – Петропавловската.  Имали сме духовно образование още преди освобождението, подчерта великотърновският митрополит..

публикувано на 02.06.24 в 07:10

Доброволци от Турция помагат на "Млади изследователи за младежко развитие" за екологично земеделие

"Млади изследователи за младежко развитие" се заеха да развиват екологично земеделие край Смолян. Със същите тези младежи сме ви срещали. Те облагородиха пространството над каскадите в новия център на Смолян и го изрисуваха с красиви графити. Поставиха табели с призиви за опазване на града и зелените пространства. Почистиха и украсиха с..

публикувано на 02.06.24 в 07:03

Радиоактивните глигани на Европа

Обичате ли глиганско като Обеликс? Може би като на пълничкия галски воин, който никак не се радва да му казват, че е пълничък, печеното диво прасе ви се услажда, но внимавайте: от три десетилетия глиганите в Европа са твърде радиоактивни . Предупреждението в "Изотопия" отправи Георг Щайнхаузер, професор по радиохимия и физична..

публикувано на 30.05.24 в 10:18
Дария (10 клас), София и Катя  (5 клас) и Елена Волкова от Украинския образователен център и

Да завършваш учебната година в изгнание: как приключва годината за учениците в Украинския образователен център в София

Украинският образователен център в София се готви за приключване на учебната година. Като за украинци, напуснали държавата си, за нас е гордост, че нашите деца успяха да завършат учебната година, да съхранят своята идентичност, език, култура и вяра, коментира в предаването "Хоризонт до обед" Елена Волкова, юрист и мениджър комуникации в..

публикувано на 29.05.24 в 10:54
Нощ на звездите

Броени дни преди "Нощ на звездите" - среща с трима от финалистите

Остават броени дни до 13-ото издание на "Нощ на звездите" . Спектакълът ще бъде на 1 юни. Фондация "Енчо Керязов" ще отличи талантливи деца в областта на спорта, образованието, изкуствата и иновациите. Над 1000 са били кандидатурите за тазгодишния конкурс. Предаването "Хоризонт до обед" покани трима финалисти в категория "Образование"...

публикувано на 28.05.24 в 11:00

Кой уби Ботев?

148 години след гибелта на Ботев все още се говори за убийството на гениалния ни поет и революционер. Какви са спекулациите по този въпрос и изобщо защо се повдига, са темите, които представя кореспондентката ни в Русе Ася Пенчева. Един от основателите на Русенския частен революционен комитет и на тайната комитетска поща, която осигурява..

публикувано на 02.06.24 в 08:00