Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Там водата е кална и се радват, ако им сложат две кофи асфалт

Брезе - отписаното от света село

Кметът Румен Билянов: Един лев не се влага в това село

Снимка: Радостина Чернокова

Расте напрежението сред жителите на девинското село Брезе заради проблеми с водата. Тази сутрин те се събраха в центъра на селото и обявиха протестна готовност заради безводие. 

„От пет дена нямаме вода. Ту дойде, ту спира, нито можем да се изкъпем, нито да се изперем. От Девин, от ВиК не идват“, разказва местна жителка.

„Проблеми имаме много – лъжат ни за кучета, водопровод сменят от 10 години. Всичко е така. Нашето село е отписано от света“, споделя още жената.

Когато дойде водата, беше мътна, тъмна, кал“, казва друга жителка на Брезе и напомня, че техните родители на собствени начала са докарали вода до селото. Водопроводната мрежа е от 80-те години.

„А при тия тръби в момента ВиК нямат изобщо никакво право да вземат парите за водата.“

Родопското село стана известно с масовото покръстване на населението през 1995 г. В него днес има 600 къщи, всички захранени с вода. Около 380 са живеещите през лятото, а сега са със 100 души по-малко, уточнява кметът Румен Билянов. Той самият едва удържа напрежението сред хората, за да не излязат да блокират основния път Девин – Смолян, на разклона на Беденските бани.

Инж. Мариян Николов от ВиК Смолян твърди, че аварията е частична и сигналът е от два дни. Майсторите вчера са търсили аварийните зони със специална апаратура и днес продължават да дейностите по намирането и отстраняването й. Трудно откриваема е, защото не е повърхността, а скрита, поясняват от ВиК дружеството.

Проблемът е от 5 години, подчертава кметът на Брезе. Още в началото на 2020 година той е пуснал докладна до областното ВиК управление.

„Не че няма вода, водохващанията са много, събират се около 10 литра в секунда, обаче в селото влиза 1 литър в секунда. И довеждащата водопроводна мрежа е проблем, а вътрешната водопроводна мрежа е компрометирана изцяло.“

Според Румен Билянов подземни аварии разпиляват водата и не може да се получи налягане.

Имало е проект, но възлагането му не е било осъществено поради липса на пари, допълва Билянов. По думите му тръбите са изгнили.

Когато хората започнат да вдигат гюрултия и положението стане нетърпимо, идват и вземат проби от водата, отбелязва кметът на Брезе.

И уж е годна. За нас не е годна, защото ако погледнем водоемите в какво състояние са вътре – то е ръжда, то е кал, то е не знам какво. Хвърлят някаква хлорна вар…“

Излъгаха ни със смяна на водопровода, а оттам ни излъгаха с подмяна на асфалтовата настилка, обобщава кметът на девинското село. И допълва с тъга – „при нас кучечата са по на почит от хората“.

Един лев не се влага тук, в това село. Радваме се на две кофи асфалт да ни сложат.“

За атмосферата в Брезе чуйте повече в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
 Ива Гигова

Ива Гигова: Тенисът е присъствал непрестанно в живота ми

Ива Гигова от почти 20 години е треньор по тенис , като е преподавала на деца и възрастни, а в момента и на студентите от Университета за национално и световно стопанство .  Ива тренира тенис от съвсем малка. Няма спомен в живота й да не е присъствал спорта. Участвала е на тенис турнири за първи път на 10-годишна възраст София , а след това идва..

публикувано на 29.11.24 в 12:24

Проект за емоционална интелигентност: Осмокласници разпознават основно страх и гняв

Ротари клуб - Силистра в екип с психолози реализира сред осмокласници от всички училища в града проекта "Опознай емоциите си". Те успяват да разшифроват нивото на емоционалното здраве сред подрастващите и основните им изводи са, че липсват силни емоционални връзки и диалог с родителите .  Според психолозите освен с децата, трябва да се..

публикувано на 28.11.24 в 14:40
проф. Бетани Хюз

Проф. Бетани Хюз: България е много специално място

В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България". Проф. Бетани Хюз е автор на два епизода "Съкровищата на България" от документалната поредица "Съкровищата на света", която се излъчва в 120 държави по света. Хюз е историк, писател, автор на..

публикувано на 28.11.24 в 11:35

Набират средства за 2 асансьора за достъп на хора с двигателни нарушения до водна среда

На 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в кампанията се включва и фондация "Мечтатели - Създатели". Фондация "Мечтатели-Създатели" #SwimForAll..

публикувано на 27.11.24 в 11:24
Проф. д-р Людмил Вагалински

Проф. д-р Людмил Вагалински за Хераклея Синтика

Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..

публикувано на 26.11.24 в 16:51

Разплетоха загадката чия е една от статуите, открити в Хераклея Синтика

Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва?  Четири месеца след  разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..

публикувано на 26.11.24 в 09:15

Сатиричният театър дигитализира фотоархива си, за да опази спомена за поколения творци

От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..

публикувано на 24.11.24 в 14:58