Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо торът е в морето, а не на полето

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Европейският пазар на торове за селското стопанство е в паника, цените им скачат не в проценти, а в пъти. Фермерите започват есенната кампания без торове, което значи ниски добиви и високи цени на всички земеделски продукти. И всичко това се случва на фона на 3000 тона азотни торове, натоварени на кораб, заседнал в морето край Камен бряг, което се оказва невъзможно за решаване предизвикателство за цялата ни държава. 

Земеделци обсъждат какви ще са последствията от липсата на торове и защо при тази липса част от торовете от "Vera Su" се изсипаха в морето, а не на полето.   

Агробизнесменът Красимир Кумчев смята, че цяла седмица държавата се занимава с проблем, който е бързо разрешим

"Изуми ме как се опитва насипен товар да се претоварва с кофа. Има толкова други начини за пренасяне на товари... Азотните торове са взривоопасни. Когато се действа с тях, трябва да се внимава да не прескочи електрическа искра, която може да възпламени кораба или склада... Ако бяха разрешили на земеделски производители да отидат да го разтоварят и да си вземат това, което са разтоварили, за два дена нещата щяха да приключат". 

По думите на Кумчев големи торови заводи в света затварят или намаляват производство. "Криза с тора ще има", прогнозира той. 

Радостина Жекова, председател на Добруджанския съюз на зърнопроизводителите, добавя, че "пазарът за торове е пощурял": 

"Никой не иска да работи на загуба. Цените, които се въртят в пространството за амониев нитрат, са изключително високи и върхови. За 48 часа увеличението е с 5%. От 1 октомври очакваме нова цена. Освен високи цени, другият проблем е недостигът. Няма производство. В България има два торови завода, единият не работи... Има два аспекта - да ториш, както трябва, и да направиш производство, което е скъпо. Вторият вариант е да намалиш използването на торове или въобще да го прекратиш, което е пагубно, когато говорим за земеделие".  

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Седмица под открито небе. Какво се случва с ромите от "Захарна фабрика"?

Великден без покрив! Точно преди седмица започна и завърши бутането на т.нар. ромско гето в квартал "Захарна фабрика". Деца и бременни жени - цяла седмица под открито небе.  Днес се очаква с тежка техника да се разчистят отломките. А това означава и самите хора, които все още няма къде да отидат, да бъдат изтласкани. Пред БНР разказаха, че в..

публикувано на 22.04.25 в 11:58
Радослав Стоянов

БХК с доклад за правата на човека: Ситуацията никак не е розова!

Ежегодно от 1994 г. насам Българският хелзинкски комитет публикува годишния си доклад за правата на човека . Този път това ще стане под формата на дискусия, в която ще има и възможност за въпроси по констатациите в 4 сфери - права на хора с психични разстройства в институцията, независимост на съдебната власт, цифрови права и климатични права...

публикувано на 22.04.25 в 10:28

Проф. Евелина Келбечева: Атентатът в храм "Св. Неделя" е началото на ерата на държавния тероризъм

" Много теоретици на тероризма пропускат да видят в атентата в църквата "Св. Неделя" началото на ерата на държавния тероризъм ", казва проф. Евелина Келбечева. Пред БНР и предаването "Преди всички" тя направи своя коментар относно 100-годишнината от атентата в храма: "Това е не само атентат, не само български, а това е един акт на политически..

публикувано на 18.04.25 в 12:34

История с добър край - Ирина Дмитриева и дъщеря ѝ получиха бежански статут

История с добър край, но много перипетии и мъка преди това - Ирина Дмитриева и дъщеря ѝ Марфа получиха бежански статут . Преди това те се сблъскаха с няколко отказа за такъв от Държавната агенция за бежанците. Казусът "Ирина Дмитриева" стигна до пет членен състав на ВАС Защо Агенцията за бежанците отказва хуманитарна закрила на руски..

публикувано на 18.04.25 в 11:29
проф. Георги Фотев

Проф. Георги Фотев: За да живееш добре в този свят, трябва да се учиш, мисленето е най-трудното нещо

Човешкият живот е усилие, а не да стоиш пасивно и да гледаш. За съжаление, това не е развито. Получаването на Божията благост не е само в молитвата. Ние получаваме тази благост с нашите дела.  За да живееш добре в този свят, трябва да се учиш. Мисленето е най-трудното нещо. Трябва да мислиш! Така проф. Георги Фотев, социолог и бивш..

публикувано на 18.04.25 в 11:00

В Кочани посрещат Възкресение с болка и надежда

Хората от град Кочани, Република Северна Македония, посрещат Възкресение Христово с болка и оцеляваща надежда . Там няма празнична украса, усмихнати лица и трепетно очакване на Великден. От всички страни на площад "Революция" застинало гледат очите на деца и млади хора, които никога няма да се върнат след трагедията в дискотека "Пулс" .  Колкото..

публикувано на 18.04.25 в 10:37

Нерегламентирани автосервизи, евтини ремонти, липса на правила... докъде ще я докараме

Средната възраст на автомобилите в България е 17-18 години , посочи пред БНР председателят на Съюза на автосервизите Емил Германов.  По думите му това подсказва, че тези автомобили изискват доста по-сериозна и задълбочена поддръжка и ремонт, за да бъдат сигурни на пътя .  " От 2012 г. работим по една тема, която и до ден днешен не можа да..

публикувано на 17.04.25 в 11:45