Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мисията на движението "Преход" е да разпространява екологични идеи

Едни от проектите на движението са свързани с енергия от възобновяеми източници в Тотнес

Роб Хопкинс
Снимка: личен архив


„Някъде през 2005 година аз и няколко други хора бяхме много притеснени заради промените в климата и заради катастрофалните екологични събития. Осъзнахме, че правителствата не се справят добре с проблемите, нито пък бизнесът. Така че се запитахме какво можем да направим от позицията, в която се намираме, с хората около нас, с ресурсите, с които разполагаме, и с енергията, която имаме. Нямахме нужда от това да искаме чието и да било позволение, нито имахме намерение да търсим някой, който да финансира онова, което правим - просто искахме да започнем. Екологичният преход в моя град започна като експеримент. Казахме си - какво можем да направим тук сега и винаги сме подхождали с дух на оптимизъм, надежда и осъзнаване на възможностите и готовност да действаме, а това доведе до много проекти  и създаване на движение, което се разпространи от нашия град до 50 страни по света, в десетки хиляди общини“, каза за БНР Роб Хопкинс, който е екоактивист и писател. Той е известен като основател на движението „Преход“, автор е на шест книги.  Живее в Тотнес, Англия.

Движението „Преход“             Снимка: личен архив

На въпрос дали жителите на Тотнес са били скептични към неговите идеи, Хопкинс отговори:

„Мисля, че така беше не само в началото, така е през цялото време, докато се осъществява подобен проект. Важното е, че не е необходимо да убеждаваме всеки жител на града. Едно от нещата, които научих по време на това движение за екологичен преход е, че дори двадесет, тридесет, четиридесет човека, организирани и посветени на каузата, могат да осъществяват невероятни проекти. Могат наистина да преобразят един град. И тогава тези проекти започват да печелят доверието на останалите. Трябва да изберем дали да инвестираме енергията си в опит да убеждаваме хората, които са по-скептични, че сме прави, или да намерим други хора, които са съгласни с нас, да работим с тях и да стартираме проекти. Това е моят подход. Има много хора на много места по света, където се осъществява екологичен преход, които харесват идеята и стават част от новата история на своя град“, допълни в предаването „Графити по въздуха“ Хопкинс.

В Тотнъм живеят 8 хиляди души.

„Направихме едно изследване преди няколко години и открихме, че 75 процента от хората са чули с какво се занимаваме, 66 процента смятат, че това е добра идея, около една трета са участвали по някакъв начин в осъществяването на нещо, свързано с нашите идеи и може би 3 процента са активно участващите в проектите на организацията“.

Какви проекти изпълнява движението „Преход“?

"Имаме енергийна компания на местната общност, която осъществява много проекти за енергия от възобновяеми източници в града, която кани хората да инвестират в проекти. Тя се развива много добре, имаме много проекти, свързани с храната - отглеждаме зеленчуци и плодове на много обществени места в града, много хора се преместиха в града, защото се вдъхновиха от нашата история и започнаха да произвеждат храна. Аз съм един от хората, които стартираха пивоварна, ние създадохме първата в Англия пивоварна, собственост на общността. Има и предприятие, което произвежда мляко на растителна основа и доставя млякото до вратата както са правили традиционните производители на мляко, но произвеждат овесено мляко. Има предприятие, което събира излишната храна от големите био ферми и ги разпределя на местните семейства с ниски доходи, дава им уроци по готварство. Имаме и много икономически проекти. Създадохме култура, при която хората се чувстват уверени и инвестират в бизнеси, притежавани от местните хора. Имаме два проекта, в които местните хора се опитват сами да станат строителни предприемачи, вместо да зависим от големи строителни компании, общността го прави сама“.

Движението „Преход“              Снимка: личен архив

Според него социалното предприемачество е наистина важно, защото в момента живеем в икономика, която не служи на местните общности.

"Тя наистина не отразява факта, че живеем в условия на извънредна климатична обстановка и че трябва бързо да намалим емисиите от въглероден диоксид. Нуждаем се от друг вид икономика, от нисковъглеродна икономика, която е по-устойчива, ориентирана към местните общности и е нещо, което няма да дойде от големите корпорации, които вече съществуват. Наистина трябва да подпомагаме хората, които се опитват да развиват това в местата, където живеем - нови производства на храни, нови енергийни проекти, нов вид транспорт, нов тип жилища. Хубаво е да инвестираме в това, вместо да слагаме парите си в банки. Много често банките, в които влагаме пари, влошават проблемите. Можем да подпомагаме хората, като инвестираме в тях и подкрепяме друг вид икономика. Споменах, че съм от хората, които стартираха пивоварна в нашия град. Ние сме първата пивоварна във Великобритания, 100 процента собственост на общността. Наскоро събрахме 180 хиляди лири инвестиции от местните хора. Сега имаме 270 собственици, които участват в бизнеса и той наистина процъфтява. Това означава, че отговорността ни е по-скоро към общността, вместо към банката".

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
инж. Цветан Паров

Цветан Паров: Учените са по-спокойни за глобалното затопляне от политиците

Антарктика има механизми  да пази леда си от слънцето - това са установили български учени. Двугодишно изследване хвърля светлина по темата. Става дума за най-дългото в света температурно проучване на недрата на ледниците . Става въпрос за три ледника. Ледник Перуника е част от голямо ледено поле, което се нарича Балкан . За нас беше интересно..

публикувано на 01.07.25 в 10:31
Балин Балинов

Балин Балинов: За фотоволтаик на балкона трябва да съобразиш три закона!

Единствена алтернатива на "енергийния Джулай" - ежегодното повишаване на цените на тока, за много от гражданите остават  балконските фотоволтаици . Това мнение изрази пред БНР Балин Балинов от "Грийнпийс – България". По думите му, "за балконските фотоволтаици в момента трябва да се съобразиш с три закона !" Периодът на..

публикувано на 30.06.25 в 11:19

МОСВ бави решение за обявяването на нова защитена местност в ПП "Странджа"

Повече от година МОСВ забавя решение за обявяването на нова защитена местност в Природен парк "Странджа". Предложението е на ръководството на парка и е подкрепено с научна обосновка и експертни становища . Местността, която трябва да получи статут на защитена, се намира между селата Евренозово и Близнак . Там е открито находище на..

публикувано на 30.06.25 в 06:55
Снимката е илюстративна

Здравния туризъм - възможности и реалности в областта на балнеолечебните процедури

Община Минерални бани е известна с лечебните си минерални води и природни ресурси , които помагат на хората при различни здравословни проблеми и стимулират здравословния начин на живот.  Тук може да намерите помощ при болки в ставите, нервно напрежение и други хронични заболявания, а природата и чистият въздух правят престоя още по-полезен за..

публикувано на 24.06.25 в 12:05

Правозащитниците доволни от отпушването на казуса със "Струма" през Кресненското дефиле

Дългогодишният спор около изграждането на автомагистрала "Струма" през Кресненското дефиле е към своя край. Министерството на околната среда и водите обяви, че всички жалби, свързани с проекта, са оттеглени, а делата – прекратени , благодарение на постигнато споразумение между правителството и природозащитни организации. Предвижда се трайно..

публикувано на 12.06.25 в 07:00
Вера Стаевска

Без вятърни и соларни централи в горите! Петиция за законови промени набира сила

Да спрем сечта на гори заради вятърни и соларни централи – призовават от инициативата "Зелени закони". От организацията са започнали подписка – "Право на природа" , за законодателни промени в Закона за горите и Закона за ВЕИ и вече имат парламентарна подкрепа за внасяне на тези предложения. Целта е възобновяемата енергия да се развива,..

публикувано на 10.06.25 в 11:50

Борбата със замърсяването с пластмаса е фокусът на Световния ден на околната среда

Намиране на решение на замърсяването с пластмаса – това е призивът на днешния Световен ден на околната среда .  Кампанията тази година иска да окуражи както всеки отделен човек, така и организации, правителства и различни видове индустрии да възприемат устойчиви практики за системна промяна за по-здравословно бъдеще. Генералният секретар..

публикувано на 05.06.25 в 01:00