Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В родопските села около Смолян пишат на политиците слаб 2

Безизходица и разруха - така местните описват живота си и не вярват, че промяна е възможна

Илюстративна снимка
Снимка: Венета Николова

Какви са тревогите, разочарованието и проблемите на хора от малки планински села в региона на Смолян на прага на предизборната кампания? Ще бъде ли чут гласът им политиците?

Родопа планина е уникалната част на България. Тя винаги е била пример за мирно съжителство, разбирателство и общ език на християни и мюсюлмани. Всички са братя и сестри и взаимно се уважават и си помагат.

Хората в планината, с душа могат да бъдат само пример за политиците, които така и не намериха общ език и път за по-добра България. 

Жителите на Смолянска област ще избират президент и отново четирима представители в Народното събрание. Избраници, които би трябвало да милеят за обикновените хора тук, в планината, които се борят с различни мисии, като „спаси крава“, „отдели залък от гърло за топло през зимата“, „не пътувай, за да спестиш за лекарства“, „яж по веднъж на ден, за да имаш за по-дълго време храна“.

Живот в тишина, която убива. Със снимките на непрегърнатия внук, който знае по-добре чуждите езици от родния - български. Пуста и тъжна е планината през есента и на прага на зимата. Единствено пушещите комини на къщите вдъхват живинка в планинските села.

За английските пенсионери в родопските села животът е рай, а за българските ад

Евтино е и хубаво тук. Сега съм пенсионер и мога да живея тук с моята пенсия – тя е малка пенсия, но за тук е достатъчно. Около 500 евро всеки месец. Много съм щастлив“, казва един от англичаните, обитаващи роподските селца.

Българските му побратими гладуват по половин година, за да осигурят дърва за зимите, които тук са изключително тежки. Като 87-годишния дядо Славей от Чеплетен, отделял от залъка си няколко месеца, за да си осигури дърва за огрев.

„Имам дърва, купил съм. С бабата – по 100, по 100 лева на месец. За топло сме се подготвили. Картофи, фасул има“, разказва той.

От избори не се вълнува. И политически крак тук не е стъпвал. Дядо Славей не вярва, че нещо може да се промени.

Те са същите, няма други, няма да има никаква разлика – те са минали всичките“, песимист е възрастният мъж.

Местните хора говорят с омерзение и разочарование за предстоящите избори. Оплакват се, че животът е станал много скъп. Чудят се дали да гласуват.

„Каквото и да гласуваме, нещата не се променят“, твърдят те.

Нямаме бъдеще. Никакво бъдеще нямаме – и здравеопазването, и политиката, изобщо целият живот на хората е пълна безизходица. Няма кой да застане начело на тая държава и да промени нещата. Всеки гледа собствения си интерес и никой не мисли за хората.“

Други от планинските жители признават, че тук се живее „ден за ден“, а работа нямаме в целия регион.

Отчитат, че политиците не могат да се разберат и питат „как да стане тая промяна с едни и същи хора“.

„В безизходица е целият български народ, бяга. Отчаян е от държавата ни. Разруха, беда. Здравеопазване, пенсионна реформа – под нулата сме.“

Чуйте целия репортаж на Радостина Чернокова в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Радост и Марая Пееви

Цветни гривни за четириноги приятели

В свят, в който добрината понякога се крие зад високите огради на ежедневието, две деветгодишни близначки от Силистра напомнят, че човечността няма възраст. Историята на Радост и Марая Пееви е истински лъч светлина – и пример, че децата умеят не само да мечтаят, но и да действат. В следващия репортаж ще ви срещнем с тяхната малка, но..

публикувано на 13.07.25 в 07:30
Божанка и Петър Ганеви

Божанка и Петър Ганеви за божествената музика на Дънов на неговия рожден ден

Инспектор на Симфоничния оркестър в Бостън, преди години, е оценил музиката на Петър Дънов като цитирам - "Божествена" .   "Имаме много такива случаи на усещане на окултната музика на Учителя като нещо изключително още първия път, когато я чуят. ", казва цигуларката Божанка Ганева, второ поколение последовател на Учението на Бялото братство ,..

публикувано на 12.07.25 в 06:00
Димитър Асенов

Димитър Асенов за живота през призмата на множествената склероза

Ще ви разкажем една лична история, в която има голяма емоционална болка и много сила, вяра и упоритост , за да продължи радостта от живота, да се укрепи волята и да се върне енергията.  Всеки един от нас преминава през периоди на големи изпитания в живота. За всеки това е различно време, а трудностите са от различен характер. Разбира се,..

публикувано на 10.07.25 в 10:07

Когато Саранда заблести като Лас Вегас: Кой е албанският Елвис Пресли?

Влиянието на Елвис Пресли е неизмеримо. Кралят на рокендрола е една от най-значимите не само музикални, но и културни икони на ХХ в. Всичко в неговата личност е култово. Толкова култово, че запалва мощната искра на обожанието в сърцето на един младеж от албанския крайбрежен град Саранда. Името му е Орести. Любовта му към Елвис Пресли продължава..

публикувано на 09.07.25 в 18:04

Лимонада с кауза - лавина от добрина

Глътка лимонада, усмивка и кауза, която стопля душата. Така може да се опише инициативата "Лимонада с кауза", зад която стоят не бизнесмени, а деца с големи сърца. На малка пъстра сергия, разположена на уличка в столичния квартал "Витоша", трима малки ентусиасти – Ерика, Гого и Александрина – продават домашно приготвена лимонада и ръчно..

публикувано на 09.07.25 в 09:42

10-годишната Десислава Костадинова изработва гривнички в помощ на болни деца

Десислава Костадинова и Зара Маринова през новата учебна година ще бъдат в пети клас. Те живеят в район "Аспарухово". По инициатива на Десислава бе създадена благотворителна кампания за събиране на средства за нейната съученичка Димана, която трябваше да бъде изследвана за предишното си заболяване в Турция. Десислава изработва гривнички..

публикувано на 06.07.25 в 07:00

Залите на Регионалния исторически музей в Русе се превръщат в занимални за децата

За поредна година залите на Регионалния исторически музей в Русе се превръщат в занимални за децата по време на горещите летни ваканционни дни. Първото издание за тази година на "Лято в музея" приключи, но следват още две - през юли и август. Това е едно от най-желаните занимания за децата от Русе. Идеята за еко обучението сред музейните..

публикувано на 06.07.25 в 05:30