Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българската премиера на новата продукция на Димитрис Папайоану в Пловдив

Димитрис Папайоану - НАПРЕЧНА ОРИЕНТАЦИЯ
Снимка: ФБ/ ONE DANCE WEEK @onedanceweek · Фестивал

Тази събота на 9 октомври в Пловдив ще бъде представена българската премиера на новата продукция на Димитрис ПапайоануНАПРЕЧНА ОРИЕНТАЦИЯ. Това ще стане в рамките на ONE DANCE WEEK.

"Димитрис Папайоану беше в една много сложна ситуация да направи спектакъл след грандиозния успех на "Великия укротител". Това, което видях преди няколко дни в Париж беше един спектакъл, който надхвърля очакванията ми", посочи в „Хоризонт до обед“ Асен Асенов, директор на ONE DANCE WEEK.

Димитрис Папайоану поставя под въпрос смисъла на живота и засяга темата за метаморфозата чрез фигурата на Минотавъра, убит от Тезей, цар на Атина. Своеобразно пътешествие между античността и съвременността, постоянството и непостоянството, в търсене на светлината, НАПРЕЧНА ОРИЕНТАЦИЯ е разказ за човечеството, разкъсано от противоположности и дезориентирано от напречни пътеки.

Папайоану е определян за най-изтъкнатия представител на гръцкия театрален авангард и един от най-знаковите и актуални световни хореографи, творчески директор е на впечатляващите церемонии по откриването и закриването на Олимпийските игри в Атина през 2014 г.

Продукцията може да бъде видяна само в продължение на 4 поредни вечери на голямата сцена в Дома на културата  “Борис Христов”, Пловдив от 20 часа от 9-ти до 12-ти октомври.

Още по темата в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Болницата в Кюстендил

Кюстендилската болница успява да привлича млади кадри

Близо 2000 студенти от 76 специалности ще имат право да учат безплатно наесен, ако изберат да сключат договор с работодател , при когото да бъдат на стаж по време на следването си и за когото ще са задължени да работят най-малко пет години след дипломирането си . Това предвижда нова наредба, качена за обществено обсъждане.  Студентите,..

публикувано на 19.06.25 в 12:43

Какви мерки да предприемем, ако ни откраднат велосипед?

"Търси се не просто колело, а мечта" така незрящият ултрамаратонец Виктор Асенов призова в социалните мрежи за помощ, за да може да намери изчезналия си тандем велосипед в столицата и получи огромна подкрепа. Вече има и щастлива развръзка, защото колелото бе намерено . Незрящият Виктор Асенов вече е част от Залата на славата на Еверестиг..

публикувано на 19.06.25 в 11:41

Ново изследване за насилието над деца. Какво показва?

75 процента от българите определят насилието между децата сред водещите обществени заплахи у нас . В същото време едва три процента от родителите търсят помощ от институции, когато детето им проявява агресия и само 1 на 10 подава сигнал , когато детето им е жертва на насилие.  Полицаи и социални работници от Балчик обединиха сили срещу..

публикувано на 19.06.25 в 10:25
Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата

Владимир Иванов: Войната между Иран и Израел ще се отрази и на пазара на храни

"Ако допуснем едно рязко задълбочаване на конфликта между Иран и Израел, няма да са добри последствията". Това каза пред БНР Владимир Иванов , председател на Държавната комисия за стоковите борси и тържищата: "Аз не мога да се ангажирам да кажа колко точно няма да са добри, но няма да са добри и се надявам да се намери някакъв разум, да се..

публикувано на 19.06.25 в 10:03
Илия Кузманов

Илия Кузманов: Полицаят не отговаря за това, което не е свършила държавата

"Не мога да съдя за мащабите, в които имиджът на полицаите се срива, но определено действията в тази посока са факт". Това заяви пред БНР Илия Кузманов , председател на СФСМВР: "Полицаите са обезпокоени от начина, по който неконтролирани тълкувания на видеозаписи , емоционални реакции доведоха до системна демонизация на цялата система и в..

публикувано на 19.06.25 в 08:02
Виктория Бешлийска

Виктория Бешлийска: У дома си се чувствам само в България

"У дома си се чувствам само в България, въпреки че пътувам с лекота и аз съм човек, който обича да опознава, бих казала и че имам доста силен приключенски дух". Това сподели пред БНР писателката  Виктория Бешлийска. На НВО по БЕЛ седмокласниците са правили преразказ на "Урок по японски" от Виктория Бешлийска В интервю за предаването "Нещо..

публикувано на 18.06.25 в 18:16
Димитър Къцарков

Димитър Къцарков: Устремът на Израел в момента е забавен от САЩ

" Тръгнахме на фестивал, отидохме на война ". Това коментира пред БНР  Димитрина Кюркчиева , водещата на "Арт ефир“, която беше в част от Международния фестивал "Българска душа на святата земя", провеждащ се в Израел: "Това беше изречението, което казах на колегите веднага, след като се озовахме в бомбоубежището за първи път. Никой не е..

публикувано на 18.06.25 в 17:10