Две години по-късно, през октомври Светия синод канонически избира и провъзгласява Негово Преосвещенство Траянополския епископ Иларион за Доростолски митрополит - приемник на митрополитския престол на възстановената и древнопросияла Доростолска епархия.
В двете десетилетия начело на епархията са били митрополитите Иларион и Амвросий, а от тази година - митрополит Яков.
Няма друга епархия по-древна от Доростолската, сподели Негово Високо Преосвещенство митрополит Яков:
"С радост видях, когато дойдох в престолния град Силистра колко много е направено. Няма да скрия, че градът много ми хареса. Няма как да не ми хареса и епархията, защото това е първата древно просияла епархия. Тя е минала през много бури, ветрове, урагани".
Край останките на епископската базилика в Дунавската градина владиката смята, че трябва да се постави кръст, за какъвто той знае, че е имало намерения в предишни години от няколко инициативни комитета. Обсъжда се и възможността чрез проект да бъдат осигурени средства за създаване на светлинен макет на контурите на патриаршията, за да бъде показвана по атрактивен начин.
"Добре ще бъде, ако може да се направи с тези светлинни лъчи и да изглежда автентично нощно време как е изглеждал този храм".
Днес Доростолската епархия с център Силистра, обхваща около 60 храма в общините Силистра, Дулово, Алфатар, Ситово, Кайнарджа, Главиница и Тервел. Обслужват се от 21 свещеници, от които трима са постъпили в първата година, откакто митрополит Яков е начело на епархията.
С болка Негово високопреосвещенство сподели за липсата на развитие по изграждането на православния храм „Св. Георги Победоносец“ в престолния град Силистра. В негова чест преди четвърт век е бил осветен камък. Оказва се, че понастоящем го няма документът, удостоверяващ решението на Общински съвет в Силистра за предоставяне на общинския терен. Не скри и желанието си за изграждането на нов храм и в един от най-новите, и населени квартали на града - „Изток“.
"Където и да отида, говоря не само в България, защото православието е вселенско, то е по целия свят, всички православни църкви ме питат колко църкви имаш в престолния град. Мъчно е за един митрополит да отговори, че има само една църква. Авторитетът ни на епархията е само върху една църква. Бях споделил,че искам в новия квартал да се направи малка църква - хем да се издигнe авторитета на града, хем да се замислим дали на Великден възрастните могат да си позволят да наемат такси, за да дойдат до единствената църка да запалят свещичка и да посрещнат Възкресението и след това да наемат пак такси, за да се приберат".
На 10 октомври от 9:00 часа ще се отслужи архиерейска света литургия в катедралния храм в Силистра „Св. Св. Първоапостоли Петър и Павел“.
Доростолска митрополия е основана върху пролятата мъченическа кръв на 12 светци- през ІV в. сл. Хр. През 7 век с идването на славяните и прабългарите епархията временно е закрита, а останките на някои от мъчениците са пренесени в Константинопол.
През 2003 година част от мощите на един от тях – свети Дасий отново се върнаха в Силистра, донесени в България от Папа Йоан Павел Втори, и бяха поставени в катедралния храм.
Като част от честванията бе освещаването на нова църква в дуловското село Межден.
Първият камък на църквата е положен още през 2001 година, но все нещо спирало строежа й.
Започнали да умират много млади мъже в селото. Тогава възрастен мюсюлманин им казал, че това е наказание от Бога, защото още не е построена храмът на нареченото за това място.
В Межден има и друга църква, но тя в края на селото и хората трудно стигат до нея. Тогава Николай Попов, бизнесмен от Дулово, решава новата да е в центъра – до кметството и училището. Той е основен и единствен дарител, а храмът в Межден не е първият му. Участва в градежа на още няколко църкви в региона.
Именувана е на Свети Николай, за да имат в негово лице миряните от епархията още един молитвен застъпник, разказа Доростолският митрополит Яков и съобщи за решението на Епархийския съвет, ктиторът да бъде удостоен с орден Доростолски мъченици, за богоугодното дело.
Проявите за годишнината ще продължат утре със Съборна архиерейска света литургия в катедралния храм "Св. Св. Първоапостоли Петър и Павел" в Силистра.
С наближаването на летния туристически сезон темата за глада за кадри за сезонна заетост отново е актуална. За поредна година в Добрич се проведе трудова борса с такава насоченост, която предоставя възможност търсещи работа да се срещнат с работодатели - хотелиери, ресторантьори, концесионери на плажни ивици и др. Могат ли всички..
Столична библиотека и фондация „Глобални библиотеки – България“ организираха представяне с фокус – ролята на библиотеките в изпълнението на Стратегията за цифрова трансформация на България (2020 – 2030). Участие в събитието взеха представители на ключови за изпълнението на стратегията министерствата, както и на Столичната община. Събитието е..
Когато източният вятър премине през ума и сърцето, той носи със себе си не само думи, но и цяла вселена от значения . Какво означава един поздрав в Корея? Не е просто "Здравейте", а поклон, жест на уважение , хилядолетна традиция, предавана през поколения. Какво значи да изучаваш Кореистика? Не е просто запаметяване на йероглифи и..
В частно училище в периферията на София – в Иваняне, беше открит кабинет по изкуствен интелект. Най–доброто обяснение защо в едно училище трябва да има стая за изкуствен интелект го дават учениците. Виктор, който е петокласник и по-големите му съученици Зулфие и Васил посочват, че така или иначе децата го използват в учебния процес ...
От фондация "Искам бебе“ настояват за промяна в правилата за работа на Центъра за асистирана репродукция и за финансиране от държавата да бъдат включени и пациентите, които имат нужда от донорски генегичен материал . Това заяви председателят на фондацията Мария Янева. Тя поясни, че в началото на седмицата исканите промени са внесени и обсъдени в..
Държавата започна ремонти на домовете за стари хора. Модернизацията се прави с финансиране от Плана за възстановяване и устойчивост. Един от домовете, в които ще бъдат подобрени условията за възрастните хора, е в павликенското село Караисен. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов даде началото на ремонта на този дом тази..
Българският енергиен и минен форум (БЕМФ), съвместно с "Клуб Сенатор", организира професионална дискусия на тема "Аргументи - "За" и "Против" добива на шистов газ в България". Участниците в дискусията излязоха с Отворено писмо. В него се посочва: Над 13 години на територията на Република България и българската акватория на..
Това е един своеобразен данък, който хегемонът налага на света. Така п роф. Иво Христов, социолог и преподавател в Пловдивския университет, коментира..
Недостигът на медицински сестри у нас засяга цялата здравна система. Липсват около 30 000 медицински сестри . Това заяви пред БНР доц. Камелия..
"Очаква се новозеландско, дълбоко замразено агнешко, което вече е влязло в България. Вече е в пещерата на Али Баба, започват да го разфасоват ...