Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Български ученици учат чрез изкуствен интелект

Снимаката е илюстративна
Снимка: Радио ВИДИН

"В четири български училища започна изучаването на природни науки чрез технологии като изкуствен интелект, машинно обучение, 3D моделиране и компютърни симулации. Всеки ученик в избрани паралелки на учебните заведения разполага с персонален лаптоп", каза в "Преди всички" Александър Ангелов, управител на Центъра за творческо обучение. В България програмата се реализира в партньорство между технологичен гигант и независимата организация Център за творческо обучение, които осигуряват част от финансирането за училищата.

В програмата вече се включиха Природоматематическа гимназия "Проф. Емануил Иванов", гр. Кюстендил, Езикова гимназия "Проф. д-р Асен Златаров", гр. Хасково, Математическа гимназия "Акад. К. Попов", гр. Пловдив и 138-мо училище „Проф. Васил Златарски", гр. София. Методиката за училищата е безплатна, поясни още Ангелов.

Обучението на ученици започна през септември. Четиридесет учители по всички природни науки, информационни технологии и математика са преминали шестмесечен курс за обучение и вече обучават своите ученици по най-съвременна методика и учебна програма. Учебната програма  - "Умения за иноваци" има за цел учебното съдържание да бъде свободно достъпно до всички български училища, на български и английски език.

Вече е договорена и втора фаза на проекта, в която броят на училищата ще се увеличи поне до 20.

Някои от училищата са използвали и национални програми за създаване на нова STEM среда, за да изпълнят изискванията за подготовка на учители, устройства и учебна среда.

"Всеки учител и всеки ученик разполага с модерен лаптоп с последно поколение процесор, чувствителен на докосване дисплей и активна писалка. С тези устройства се изучават технологии, като изкуствен интелект, машинно обучение, 3D моделиране, създаване на компютърни симулации. Цялото обучение е проектно и проблемно базирано, както в най-съвременните образователни системи", коментира пред БНР Маргарита Боргоджийска - координатор на проекта.

"40 учители са обучени по проекта, а 100 ученици ще се възползват от него засега", допълни още Богорджийска.

Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ваня Тагарева

Над 6000 безплатни профилактични прегледи годишно по предложение на Ваня Тагарева

Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..

обновено на 16.02.25 в 06:46
проф. Димитър Костадинов - белодробни болести

В България всяка година от рак на белия дроб се разболяват между 4300 и 4400 души

България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..

обновено на 16.02.25 в 06:35
Мария Янева - фондация

Лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“

Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..

обновено на 16.02.25 в 05:38

Снежана Радева: Периодът на ранното развитие е критичен прозорец за децата със СОП

Васко от Нова Загора има затруднения в развитието си. Когато установили, че детето се забавя, родителите били едновременно объркани, шокирани и изплашени . Не са знаели откъде да започнат и как да подкрепят детето си. Постепенно, с помощта на специалист те се научават как да общуват с детето и да му помагат. Фокусът на услугата бил в..

публикувано на 13.02.25 в 11:38
Петър Цинцарски

БМЧК отново с АНТИСПИН кампания: "Предай нататък – любовта, не вируса"

Освен тази кампания, БМЧК работи активно и за разширяване на обучението по първа помощ в училищата – защото именно бързите реакции спасяват животи. Темата за здравната просвета и превенцията на рисково поведение също заема ключово място в работата на организацията. Кръводаряването, превенцията на зависимости, подкрепата за..

публикувано на 12.02.25 в 11:30
Инж. Богомил Бранков

Богомил Бранков: "Столицата на Шоплука" развива стабилни мерки за раждането на деца

Ще се отправим на едно пътуване из историята, културата и съвременния живот на една от най-интересните български община - община Елин Пелин . Разположена в източната част на Софийското поле, само на 24 километра от столицата, тя е известна със своето богато културно наследство и като средище на шопските традиции и обичаи. Преди близо три години – в..

публикувано на 10.02.25 в 13:02

Папуа Нова Гвинея ще е сред най-търсените екзотични дестинации за 2025 година

Дубай става все по-популярен избор за българските туристи през последните години , защото има все по-достъпни и директни полети от България, лесен е достъпът до визи, често с промоционални такси.  "Не на последно място въпреки репутацията си на луксозна дестинация, Дубай предлага възможности за различни бюджети, коментира темата и  Ради..

публикувано на 03.02.25 в 13:32