Медици от центрове за Спешна помощ в цялата страна се събраха на протест пред Здравното министерство с искане за по-добри условия на труд.
Протестът на спешните медици и лекари от Covid отделения в странатае с искане за 40% увеличение на заплатите, трудът им да се признава като първа категория при пенсиониране и по-справедливо разпределение на средствата за първа линия в борбата срещу Covid. Такова е искането и на д-р Иво Георгиев, който работи в Спешна помощ Видин.
„Председател съм на синдикат „Защита“ към национален синдикат „Здравеопазване“. Работя в Спешна помощ в град Видин. Идваме тук, за да изразим нашето отношение към хората, които докараха системата не до колапс, а до срутване, до сриване. Положението е трагично! Системата е срината, няма координация между хората, които карат болните, „Спешна помощ“ и болничните заведения, които ги приемат и това докарва до едно голямо кощунство спрямо нашите пациенти, спрямо българският пациент“.
В края на миналата седмица здравният министър Стойчо Кацаров заяви, че заплатите на Спешна помощ ще бъдат увеличени, а парите за това са предвидени в бюджета за догодина. Това обаче не успокоява напрежението сред медиците, казва още д-р Георгиев.
Според Милена Атанасова от синдикат „Защита“, които организират протеста на медиците, причината за недоволството са неспазените обещания на служебния здравен министър.
От Синдикат „Здравеопазване“ към Национален синдикат „Защита“ се разграничиха от политическия протест, който започна едновременно с техния. Той беше подкрепен и от граждани. Протестиращите се обявиха против въвеждането на Зеления сертификат като пропуск за редица мероприятия и против ваксините срещу Covid.
Двата протеста се сляха и от Здравното министерство се преместиха в триъгълника на властта, където блокираха движението.
Репортаж по темата можете да чуете в звуковия файл.
Министърът на земеделието Георги Тахов ще обяви в началото на следващата седмица дали ще има ваксинация на животните против шарка. "Ваксинацията е последният елемент, който държавата би трябвало да предложи в една подобна епизоотична ситуация. Ние анализирахме изцяло бранша. Браншът е разделен. В по-голямата си част браншът не иска ваксинация...
Близо 21 000 са свободните работни места към края на второто тримесечие на годината, сочат данните на Националния статистически институт. Те са с 12 процента повече спрямо същия период на миналата година. Най-много - над 3000, са вакантните позиции в преработващата промишленост. В сравнение с първото тримесечие на годината свободните..
Гърция е осъдена да плати 5,5 млн. евро за неспазване на екологичното законодателство. Сметището на остров Закинтос е незаконно и е разположено в защитен национален парк. Европейският съд издава присъда още през 2014 година с нареждане да се прекрати използването на това сметище, което е превишило капацитета си. Въпреки това властите..
Кардиолозите във Велико Търново отчитат ръст на болните с исхемична болест на сърцето. В кардиологичното отделение на областната болница се увеличават пациентите на 20-25-годишна възраст със сърдечни болести. Пропуските в лечението на хипертонията и на диабета и увеличаващият се стрес водят до подмладяване на кардиологичните заболявания,..
България ще получи 7,4 млн. евро от селскостопанския резерв на ЕС за производителите на плодове, ядки и зеленчуци. Европейската комисия ще предостави близо 50 млн. евро от резерва на страната ни, Унгария, Латвия, Литва, Полша и Румъния след настъпилите в тях значителни щети от неблагоприятни климатични явления. Тези държави могат да..
Проблемът с трудовата експлоатация в Европейския съюз остава нерешен дори в 21 век, каза министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов при откриването на международна конференция в София. Темата за борбата със сивата икономика е в центъра на дискусиите. Ежегодно се осветляват случаи на български работници, държани при лоши условия, а..
От ПП-ДБ настояват за извънредно заседание на здравната комисия още през следващата седмица заради заплатите на здравните специалисти. Депутатът Васил Пандов каза, че управляващите умишлено бавят разглеждането на законопроекта за увеличение на заплатите на тези специалисти, за да не бъдат включени средства в бюджета за 2026 г. Той..
За схема с изсечени над 30 декара гора в Странджа, разположена близо до т.нар. подпорна стена-хотел на плаж Алепу, за да се строи на този терен , съобщи..
Гражданската мобилизация в София стресна политическите опоненти на кмета Васил Терзиев. Това каза пред БНР бившият министър на околната..
Съществуващите реки и дерета в София масово се застрояват, а същевременно в последните 15 години не се е изграждала канализация . Огромни територии..